Otwartość bronią przeciwko stereotypom i uprzedzeniom, czyli „Przygoda Nelly” w cyklu Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej

Film „Przygoda Nelly” zapowiadał dobrą rozrywkę – kino przygodowe z wątkiem sensacyjnym, którym jest porwanie tytułowej bohaterki, Niemki spędzającej wakacje w Rumunii.

Uczniowie i uczennice klas 4b i 4 d nie zawiedli się pod tym względem, bo film rzeczywiście był emocjonujący, a zarazem zabawny, ale stanowił również okazję do poważnych przemyśleń na temat naszego stosunku do odmiennych kultur. Polem obserwacji była mniejszość romska. Widzowie mogli w praktyce odczuć, na czym polega „szok kulturowy”, jakie reakcje wywołują w nas nieznane obyczaje, w jaki sposób szufladkujemy to, czego nie znamy i nie rozumiemy. Wszyscy odruchowo krzywili się na myśl o zjedzeniu pasztetu z mózgu, ale potem przyszedł czas na refleksję i zastanawialiśmy się, czy wielkopolska tradycyjna czernina lub polskie flaczki nie mogą budzić podobnych oporów. Analizując postępowanie bohaterów filmu, dostrzegaliśmy wpływ środowiska i nierówności społecznych na ich drogę życiową – i staraliśmy się rozumieć ich wybory.

W edukacyjnej prelekcji przed filmem pojawiły się ważne pojęcia, które wyjaśnialiśmy sobie podczas lekcji w szkole: stereotypy, dyskryminacja, tolerancja, akceptacja.

Uczniom i uczennicom towarzyszyły wychowawczynie i polonistki:

Mirosława Apostoł, Violetta Leszczyńska, Katarzyna Szyszka, Renata Zajder

Komentowanie jest wyłączone.