Narodowe Czytanie „Wesela”

W sobotę –  2 września –  przypadła 6. edycja Narodowego Czytania. W tym roku to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zwyciężyło podczas internetowego głosowania. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście inaugurującym: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień.”

Nasza szkoła co roku przyłącza się do akcji. Fragmenty dramatu Wyspiańskiego zostały odczytane przez radiowęzeł. Po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Katarzyna Szyszka

Komentowanie jest wyłączone