Wycieczki i warsztaty edukacyjne pod patronatem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania

Uczniów naszej szkoły nie dotyczy powiedzenie „Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Grupa zapaleńców poświęca sobotnie popołudnie, by pod patronatem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania uczestniczyć w warsztatach i wycieczkach  krajoznawczych  do ciekawych miejsc na terenie Poznania i Wielkopolski. W I semestrze zwiedzili: Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie, Muzeum Rogalowe, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Palmiarnię. Poza tym brali oni udział w konkursie „Wiem coś więcej o Poznaniu”. Serdecznie gratulujemy laureatom I miejsca: Maksymilianowi Grzechowiakowi i Zosi Bartoszewskiej oraz wszystkim wyróżnionym uczestnikom: Inez Komosińskiej, Stanisławowi Wesołkowi, Antoninie Wojtczak, Damianowi Fliegerowi.

Dorota Makowska

Komunikat

W dniu 11 stycznia (piątek) odbędą  się  Zawody Pływackie w ramach  „Grand Prix IUKS Jedynka” – „III Edycja Grand Prix” –Pływackie Ferie. Do startu w zawodach uprawnione są dzieci i zawodnicy współpracujący z klubami IUKS Jedynka i KS Posnania na mocy zawartego porozumienia o szkoleniu na dany rok.

Program zawodów (orientacyjny):

Piątek 11.01.       

         – 10.00        – I blok zawodów;

                            – 10.00 – starty klas 1,

                            – 10.15 – starty klas 2.

                            – zakończenie I bloku (około 10.45)

         – 11.30        – II blok zawodów: klasy 3 i 4, starty indywidualne

                            – zakończenie II bloku zawodów (około 12.30)

Uczniowie z klas kończących lekcje po zakończeniu zawodów mogą być odebrani z pływalni przez rodziców, pozostali wracają do świetlicy.

Plan godzinowy dla klas 1-2 i 3:

Piątek

1a, 1b, 1c              – 10.00 – 10.45 zawody, od 11 lekcje zgodnie z planem do 14.

2a, 2b , 2c              – 7.30 – 10.00 lekcje zgodnie z planem, 10.15-10.45 zawody,

3a                         – 9.00 – 11.15 lekcje zgodnie z planem, 11.30–12.30 zawody,

3b                        – 11.30–12.30 zawody, od 13.00 lekcje do 14.50.

Uwaga!

9 stycznia o godz. 18.00 w stołówce szkolnej odbędzie się zebranie rodziców uczniów klas 8 i III gimnazjum dotyczące rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych, w tym Liceum Sportowego na os. Pod Lipami.

Zebranie z wychowawcami w klasach o godz. 18.30.

Nie damy się uprzedzeniom! – kolejne warsztaty antydyskryminacyjne

Uczniowie i uczennice klas 6a, 6c i 7b mieli okazję podyskutować o tym, na ile stereotypy wpływają na ich postrzeganie innych ludzi. Badali drogę od stereotypów do uprzedzeń i dyskryminacji oraz zastanawiali się, jak przeciwstawić się tendencjom do wykluczania kogokolwiek ze wspólnoty.

Ciekawym doświadczeniem były eksperymenty myślowe. Uczniowie i uczennice wcielali się w rolę osób, które często są odrzucane przez społeczeństwo. Rozważali, jak byliby w takiej sytuacji traktowani przez swoje otoczenie, czy mogliby liczyć na wsparcie najbliższych, jaka byłaby ich samoocena. To ważna lekcja wrażliwości i empatii.

Zajęcia stanowią element projektu „Budujemy mosty”, a prowadziły je edukatorki ze współpracującej z nami fundacji Migrant Info Point – Aleksandra Jarocka, Michalina Milewska, Aleksandra Grzempa.

Koordynatorka – Renata Zajder

SUPERBOHATERKA, czyli spotkanie z Anielą Tułodziecką w Bramie Poznania

Niedawno świętowaliśmy 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Wszyscy słyszeli o przemówieniu Ignacego Paderewskiego, które stało się sygnałem do rozpoczęcia walk, wszyscy pamiętają gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego jako wodza naczelnego powstania. Jednak w zbiorowej pamięci niewiele miejsca zajmują kobiety, których aktywny udział w „najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” przyczynił się do sukcesu zrywu niepodległościowego.

Herstoria warta poznania…

Warto zatem przypomnieć działalność kobiet nazywanych Matkami Chrzestnymi Powstania Wielkopolskiego, a wśród nich postać Anieli Tułodzieckiej, założycielki i przywódczyni towarzystwa „Warta”.

Uczniowie i uczennice podczas warsztatów „Superbohaterka” przyglądali się życiu codziennemu w zaborze pruskim i wyzwaniom, którym musiała sprostać nasza bohaterka. Opisywali ją jako postać z gry RPG i tworząc kartę postaci dostrzegli, że ta niepozorna z wyglądu osoba obdarzona była wielkimi mocami.

Postawa i dokonania Anieli Tułodzieckiej były inspiracją do tworzenia uczniowskich wzorców superbohaterów. Najczęściej były to wyobrażenia idealnych sportowców, których cechuje nie tylko talent i wytrwałość w dążeniu do celu, ale i koleżeńskość, przestrzeganie zasad fair play oraz godne znoszenie porażek.

Warsztaty w Bramie Poznania zapoczątkowały projekt „Szkoły Dziedzictwa” pod hasłem ONA. Jego celem jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom postaci kobiet, które często są pomijane w opowieściach historycznych, a odcisnęły ślad w okresie zaborów oraz w procesie odzyskiwania i budowania wolności. Kolejny nasz krok to poszukiwanie lokalnej bohaterki i spopularyzowanie jej działalności.

Koordynatorka – Renata Zajder

 

Liceum Sportowe na os. Pod Lipami –  rekrutacja – informacje wstępne

Od roku szkolnego 2019/2020 utworzone zostaną dwie klasy – dla  absolwentów gimnazjum (trzyletnie liceum ogólnokształcące) oraz ośmioletniej szkoły podstawowej (liceum czteroletnie).

Będą to klasy ogólno – sportowe.

WIZJA KANDYDATA

Osoby trenujące różnorodne dyscypliny (preferowane sporty – siatkówka, pływanie, pika ręczna), osoby zainteresowane pracą w sporcie i kulturze.

WIZJA ABSOLWENTA

Absolwent naszej szkoły może podjąć studia na dowolnym kierunku, w szczególności jednak przygotowany będzie do kierunków: wychowanie fizyczne, sport, fizjoterapia, rehabilitacja, turystyka i rekreacja, dietetyka, taniec w kulturze fizycznej, manager, animator kultury, neurobiologia, ratownictwo medyczne.

Podczas rekrutacji dodatkowo punktowanymi przedmiotami będzie biologia i geografia.

Komunikat

W związku z brakiem zgłoszeń na dyżur opiekuńczy, w okresie 22.12.2018 – 1.01.2019 szkoła nieczynna.

Warsztaty w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2

Uczniowie z klasy 1a chodzą cyklicznie, dwa razy w miesiącu na zajęcia warsztatowo-teatralne. Zajęcia te mają na celu zintegrowanie uczniów, zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest współpraca, praca w grupie i dowiadują się także jakie czynniki wpływają na zakłócenia podczas zadań grupowych. Uczniowie rozmawiają także dużo o emocjach i uczestniczą w zajęciach teatralnych. Zajęcia sprawiają uczniom dużo radości i satysfakcji z wykonywanych zadań.

Weronika Mosińska

Zielony „gość”

Od kilku dni w sali nr 6 czuć atmosferę świąt, ponieważ pojawiła się w sali żywa choinka, która przypomina o sobie pięknym zapachem. Uczniowie ochoczo zabrali się za przygotowywanie ozdób choinkowych, które wykonali z kolorowego papieru, a były to bombki, kolorowe łańcuchy oraz przyniesione przez uczniów lampki. Każdy uczeń mógł przyczynić się do tego, by choinka wyglądała tak pięknie, jak na załączonym poniżej zdjęciu. Czekamy z niecierpliwością na klasową wigilię, gdzie będziemy mogli wspólnie spędzić ten wyjątkowy, świąteczny czas.

Weronika Mosińska

„Iskierka miłości”

W poniedziałkowe popołudnie dzieci z klasy II a wystąpiły dla swoich najbliższych w przedstawieniu „Iskierka miłości” opartym na baśni „Dziewczynka z zapałkami”. W tym przedświątecznym czasie, gdzie każdy z dorosłych ciągle się spieszy, wciąż musi coś zrobić, kupić, gdzieś pójść, uczniowie chcieli zwrócić uwagę na drugiego człowieka, którego w codziennej gonitwie nierzadko nie dostrzegamy lub udajemy, że nie widzimy. A przecież jak mówi piosenka Stanisława Sojki, którą dzieci pięknie odśpiewały: „Na miły Bóg… Życie nie tylko po to jest by brać. Życie nie po to, by bezczynnie stać i aby żyć siebie samego trzeba dać”. Szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Hanna Pawłowicz