O rywalizacji, czyli filmy w sam raz dla szkolnych sportowców

W lutym spotkanie w kinie Muza w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej wypełniły dwa dokumenty o młodych sportowcach – japoński film „Sumo” i wyprodukowany w Danii „Szermierz”.  Łączy je temat rywalizacji i presji w sporcie ukazany z perspektywy zawodników rozpoczynających dopiero swoją sportową drogę, rówieśników widzów uczestniczących w pokazie. Temat okazał się ważny, poruszający, a pytanie o sens rywalizacji i współpracy postawione podczas zajęć przed seansem skłania do refleksji dotyczących nie tylko relacji w sporcie.

Uczniom i uczennicom klas 4a i 4c towarzyszyły wychowawczynie:

 Katarzyna Szyszka i Renata Zajder

Teatralny początek ferii

Grupa rodziców, nauczycieli i uczniów skupionych wokół koła „POPkulturalne rozmowy…” obejrzała tym razem ambitny, emocjonalny spektakl „Dom Bernardy Alba” w reż. Magdaleny Miklasz. Rewelacyjny aktorsko, poruszający trudny temat, doskonały scenograficznie, muzycznie i językowo spektakl nie da o sobie tak łatwo zapomnieć.

Po feriach kolejne propozycje teatralne, w marcu wybierzemy się do Teatru Animacji, a w kwietniu na najnowszą premierę Muzycznego – „Footloose”.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Koncert skrzypcowy

Pan Lupa zostaje opiekunem uczestnika konkursu skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Niestety, jego przyjaciel – Papuga Henryk jak zwykle nabroił i popsuł skrzypaczce instrument. W poszukiwaniu zakładu lutniczego wędrują ulicami Poznania poznając zarazem historię wybitnych kompozytorów związanych z naszym miastem – Henryka Wieniawskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego oraz ich twórczość. Czy udało się naprawić skrzypce i jakie miejsca odwiedzili nasi bohaterowie? Tego dowiedzieli się uczniowie biorący udział w koncercie.

Aleksandra Jankowska

Zaproszenie

Kochani Rodzice,
Z ogromną przyjemnością chcielibyśmy zaprosić Państwa i dzieci naszej szkoły do udziału w konferencji „Sieć i nowe technologie w życiu codziennym dzieci i młodzieży”, która odbędzie się w naszej szkole za dwa tygodnie, w środę 7 lutego w godz. 17:00 – 19:00.

Nasze wcześniejsze spotkania, rozmowy i zaistniałe w szkole sytuacje a także Państwa sugestie pokazały, iż młodzież spędza bardzo dużą ilość godzin w Internecie, grając, korzystając z mediów społecznościowych. Liczba tych godzin dochodzi często do 5-6 godzin dziennie nawet w ciągu tygodnia, nie mówiąc o weekendzie. Dzieci same przyznają, że telefon komórkowy i komputer to ich jedyna forma spędzania czasu wolnego, bez której nie potrafią funkcjonować.

Stąd też postanowiliśmy wyjść naprzeciw tej trudnej sytuacji i zaprosiliśmy do szkoły specjalistów, przedstawicieli różnych instytucji, pracowników Policji, którzy na co dzień zajmują się problematyką nowych technologii w życiu młodego człowieka.

Zdajemy sobie sprawę, iż nie wyeliminujemy komputera czy telefonu komórkowego z życia naszych dzieci. Dlatego też z środę 7 lutego równocześnie z Państwa konferencją odbędą się w salach lekcyjnych warsztaty dla naszych uczniów, z podziałem na grupy wiekowe, które pokażą im jak Internet i media społecznościowe mogą pomóc, rozwinąć zainteresowania, nauczyć czegoś.

Kolejny numer gazetki „Byle do dzwonka”

Właśnie ukazał się styczniowy numer gazetki szkolnej „Byle do dzwonka”. W numerze znajdziemy opis najważniejszych styczniowych świąt, minirecenzję książki „Kwiat kalafiora”, a także artykuł „Dzień z życia pływaczki”. Gazetkę można znaleźć m.in. w bibliotece i świetlicy szkolnej. Uczniom kilka egzemplarzy rozdały same redaktorki  – Antosia Sekuła i Julia Ćwiertnia z 4a.

Katarzyna Szyszka

Lekcja biblioteczna

Klasa 1b wzięła udział w kolejnej lekcji bibliotecznej w Domu Kultury pod Lipami. Tematyka zajęć dotyczyła upływającego czasu. Na lekcji poszerzyliśmy wiadomości na tema różnorodnych zegarów i urządzeń służących do odmierzania czasu, posłuchaliśmy opowiadania na temat uciekających minut oraz wykonaliśmy wspólny plakat. To były bardzo ciekawe zajęcia:)

Justyna Duda

Dzień Babci i Dziadka w klasie 1b

Dzień Babci i Dziadka to z pewnością najpiękniejsze dni w roku. Klasa pierwsza b przygotowała wspaniałe przedstawienie, a zaproszeni dziadkowie mieli okazję podziwiać występy swoich wnucząt. Dla przybyłych gości rodzice przygotowali poczęstunek w postaci ciasta, kawy i herbaty. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.

Justyna Duda