Niemieckimaklasę / Deutsch hat Klasse

WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu. Są obecnie jednym z113 zespołów biorącychudział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2017/2018.

Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę. 

Zanim jednak uczniowie przystąpią do działania, zespoły muszą zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi – co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespól przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?

Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą nauczycielom poszukującym informacji.

Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

„Iwona, księżniczka Burgunda” – listopadowy spektakl „POPkulturalnych rozmów…”

Pochmurny listopadowy wieczór najlepiej spędzić w przytulnych murach teatru. Uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…” obejrzeli tym razem „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, spektakl Teatru Nowego w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Gombrowiczowska sztuka została uwspółcześniona. Reżyserka nie tylko wykorzystała klasyczne gombrowiczowskie wątki, ale również poszerzyła kontekst dramatu. Subtelnie nawiązała do współczesnej polskiej sytuacji politycznej, społecznej i medialnej.

W  Iwonie, księżniczce Burgunda” odnaleźć można niemal wszystkie wątki obecne w jego późniejszej twórczości. Nie ograniczają się one tylko do problematyki „gęby” i „formy”, ale obejmują tematy takie jak podział klasowy, władza, wolność i ich ograniczenia. Na pewno sztuka podsunęła nam wiele tematów do dyskusji.

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Warsztaty „Złote kwiaty jesieni” w klasie 3 b i 3 d

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach o kwiatach w ramach programu edukacyjnego „Z kwiatami za pan brat” Wielkopolskiej Gildii Rolno – Ogrodniczej na Franowie. Podczas zajęć wszyscy mieli okazję poznać i podziwiać różne odmiany chryzantem i astrów, cięte i w doniczkach oraz bogactwo ich kolorów od pastelowej zieleni poprzez żółte, kremowe i fioletowe. Dzieci zostały zachęcone do upiększania różnych uroczystości rodzinnych kwiatami, do wyrażania emocji np. podziękowań za pomocą kwiatów. Dzięki ciekawym kwiatowym aranżacjom mogliśmy przenieść się w magiczny świat kwiatów. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, ponieważ każdy otrzymał piękną chryzantemę.  

Beata Anastaziak

Spotkanie z gitarą elektryczną

W piątek 10 listopada klasa 3c miała możliwość zobaczenia gitary, i to gitary elektrycznej! Przy współpracy z rodzicem jednej z uczennic udało się zorganizować takie spotkanie, podczas którego uczniowie mogli poznać budowę instrumentu, posłuchać jakie dźwięki wydaje gitara elektryczna. Mogli także zaśpiewać wspólnie piosenkę „Pani Jesień gości w lesie” w nieco innej aranżacji, niż ta jaką znali uczniowie do tej pory, która również bardzo im się spodobała. Największą atrakcją jednak dla uczniów była możliwość wypróbowania swoich sił jako gitarzysty i zagrania kilku dźwięków samodzielnie :).

Weronika Mosińska

Z życia klasy 2a

Dzień kropki- International Dot Day

Wzorem klasy 2b uczniowie klasy 2a również  wzięli udział w zajęciach o kropce.  Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dot nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagródJ

Aby przybliżyć tematykę zajęć ,dzieci obejrzały krótki filmik o Vashti- dziewczynce, która nie do końca wierzyła w swoje zdolności i możliwości. Na szczęście na jej drodze stanęła nauczycielka, która zauważyła w uczennicy ogromny potencjał i to za sprawą kropki. Również  dzieci z klasy 2a tworzyły własne prace plastyczne oraz miały możliwość pokropkować kartkę w zeszycie.

Katarzyna Kowalewska

Wielkopolska Edukacja Medialna

Wzorem poprzednich lat klasy 2a( wych. Katarzyna Kowalewska), 3e( wych. Mirosława Ciszak) oraz 3c(wych. Weronika Mosińska) biorą udział w cyklicznych spotkaniach w kinie Rialto w ramach Wielkopolskiej Edukacji Medialnej. Seans filmowy zawsze poprzedzony jest lekcją tematyczną. I tak nasi uczniowie mogą się dowiedzieć m.in. jakie są rodzaje animacji czy też jak się tworzyło  filmy dawniej i dziś.

Ostatnio mieliśmy możliwość obejrzeć film pt. „ My Little Pony”. Jest to opowieść o sile przyjaźni. Dzielne kucyki wyruszają w podróż, aby pokonać Króla Burzy i uratować swoje królestwo, Equestrię. Myślę, że w tym filmie każdy może znaleźć coś dla siebie. Już niebawem czekają nas kolejne zajęcia i spotkanie z ciekawym filmem. Jak zawsze nie możemy się doczekaćJ

Katarzyna Kowalewska

Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu

Dnia 19 października uczniowie klasy 2a mieli możliwość zwiedzić Narodowy Bank Polski w Poznaniu. Na dzieci czekała niespodzianka w postaci wystawy monet i banknotów, przedstawiających zwierzęta. Poza tym dzieci mogły przyjrzeć się pracy poszczególnych osób zatrudnionych w banku. Niewątpliwie ciekawość uczniów wzbudziła maszyna do segregowania monet oraz wszelkie zabezpieczenia skarbca. Czekały na nas także zajęcia plastyczne- każdy mógł zaprojektować na kartce swoją własną monetę. Na zakończenie dzieci otrzymały detektywistyczną  bajkę ekonomiczną  pt. „ Co się zdarzyło w Manko” autorstwa Agnieszki Czekierdy oraz ciekawe broszurki informacyjne np. „ Poznaj fascynujący świat pieniądza”. Wycieczka udała się w stu procentachJ

Katarzyna Kowalewska

14

Wycieczka do fabryki  „Hochland”

Wycieczka do fabryki  „Hochland” w Kazimierzu oraz do fabryki wafli ryżowych „ Good Food”w Skórzewie

Dnia 8 listopada klasa 2a pojechała na wycieczkę do fabryki serów „Hochland” w Kazimierzu k. Tarnowa Podgórnego. Uczniowie przyglądali się produkcji specjałów tej firmy. Następnie czekała nas niespodzianka w postaci degustacji- od serów żółtych po topione czy twarogowe z dodatkiem owoców. Następnie udaliśmy się do Skórzewa, aby przyjrzeć  się pracy w fabryce wafli ryżowych. Zapach wydobywający się z budynku ,wszystkim jednoznacznie kojarzył się z ukochanym przez dzieci popcornem. Również tam obserwowaliśmy każdy etap produkcji- od ziaren po pakowanie, sprawdzanie czy wkładania na paletę gotowych paczek wafli. Oczywiście również zostaliśmy poczęstowani jeszcze ciepłymi przysmakami.

W imieniu swoim i dzieci z klasy 2a pragnę podziękować Panu Marcinowi Łachowi za organizację ciekawej wycieczki oraz opiekę. I pomyśleć ,że to wszystko działo się w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i GotowaniaJ

Katarzyna Kowalewska

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UAM

Klasa 2a brała udział w warsztatach pt. „ Kiedy Pani Jesień gubi swoje skarby”. Uczniowie najpierw szukali kolorowych wstążeczek umieszczonych na drzewach i krzewach. Poznali bardzo ciekawe rośliny m. in. Palecznik- owoce tego drzewa przypominają palce, tzw. drzewo ciasteczkowe, którego liście pachną …karmelem! Widzieliśmy także kasztany jadalne, miłorząb japoński, klony oraz piękne kwiaty zimowity. W drugiej części zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne- rysunek dotyczący darów jesieni oraz tworzyły kompozycję z liści techniką kalkografii. Pogoda była przepiękna. Pani Jesień zapewne wiedziała, że przyjedziemy.

K. Kowalewska