Dzień Chłopca w klasie 2b

„Dzień Chłopca” w klasie 2b obchodzony był bardzo uroczyście. Dziewczynki przygotowały dla chłopców piękne laurki, rodzice upiekli pyszne babeczki oraz przynieśli smaczny tort. Dodatkowo na zajęciach gościliśmy Panią Olę, która w ramach akcji  „Poznajemy zawody rodziców”,  opowiedziała nam na czym polega zawód sędziego. Dowiedzieliśmy się, jakie trzeba spełnić warunki, aby zostać powołanym na sędziego, jakie szkoły trzeba skończyć , jakiego typu sądy możemy spotkać w naszym kraju, czym zajmuje się sąd rodzinny i karny.  Najciekawsza jednak część spotkania to zaaranżowane przez panią Olę posiedzenie sądu, gdzie w roli adwokata, sędziego, i świadków wystąpiła nasza kasa. Było dużo śmiechu i zabawy. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w tak interesującym spotkaniu i bardzo dziękujemy Pani Oli, za tak ciekawą lekcję. Kto wie, może w przyszłości to właśnie jeden z nas podejmie się przygotowania do tak trudnego zawodu. 
 
Justyna Duda 

Klasa 2b w gronie finalistów! :)

Podczas zajęć z plastyki klasa 2b wzięła udział w konkursie „Nie śmieć w sieć” organizowanym przez Aquanet SA. Konkurs zaadresowany był do klas szkół podstawowych (klasy 1 – 3), zlokalizowanych na terenie działalności Aguanet S.A . Kampania „NIE ŚMIEĆ W SIEĆ” ma za zadanie uzmysłowić mieszkańcom czego nie należy wrzucać do kanalizacji i które śmieci wrzucane do odpływów są kłopotliwe dla sieci kanalizacyjnej i oczyszczalni. Uczniowie z klasy 2b zapoznali się najpierw z odpowiednią grafiką oraz animacjami kampanii, a później według własnych pomysłów w grupach tworzyli prace konkursowe.
Jak widać nasze pomysły spodobały się jury, gdyż przygotowana przez klasę praca jest jedną z trzech zwycięskich!
Zgodnie z regulaminem laureaci konkursu (a zatem cała klasa 2B) będzie uczestniczyć w kreatywnej grze zespołowej, która odbędzie się na terenie Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach, dodatkowo każde dziecko otrzyma gadżety od Aquanet! Brawo 2b!

Justyna Duda

Wycieczka do Kluczewa

4 października klasy I b i I c wybrały się na wycieczkę do Chaty Starego Kowala w Kluczewie.

Na początku uczniowie mieli okazję pobawić się z króliczkami, które z wielką cierpliwością pozwalały się nosić, głaskać, przytulać i wozić w wózeczkach. Wiele radości sprawiło dzieciom spotkanie ze zwinną kozą, łagodną owieczką i wesołymi świnkami. Najodważniejsi mogli wydoić krowę, a wszyscy mogli napić się świeżego mleka.

W kuźni uczniowie z zaciekawieniem obserwowali pracę kowala przy wykuwaniu podków. Każda klasa dostała podkowę na pamiątkę. W wiejskiej chacie dzieci zapoznały się z dawnymi sprzętami domowymi. Później można było pobawić się na placu zabaw i przejechać przyczepą traktorową. Na zakończenie każdy upiekł własnoręcznie kiełbaskę w ognisku.

Wszyscy z lekkim żalem, ale i mnóstwem wrażeń opuszczali gościnne progi.

J.Kisała

 

Lekcja biblioteczna

5.10.2018 dzieci z klasy 2b wzięły udział w ciekawej lekcji bibliotecznej prowadzonej przez panią bibliotekarkę Annę Waraczewską. Uczniowie dowiedzieli się – co to jest katalog biblioteczny?co to jest księgozbiór podręczny? z jakich bibliotek uczniowie korzystają?jak są ułożone książki w innych znanych bibliotekach? co to jest katalog biblioteczny? Dzieci miały okazję również zapoznać się nowościami bibliotecznymi.  Nie da się ukryć, że bezpośredni kontakt z książką i biblioteką zapewnia dzieciom rozwój zainteresowań czytelniczych, dostęp do źródeł informacji,  a także trwałe i bogate  przeżycia estetyczne i emocjonalne. Ważnym zadaniem dla nauczyciela bibliotekarza i pozostałych nauczycieli jest zachęcanie dzieci do korzystania ze zbiorów biblioteki i zgromadzonych w niej książek i czasopism. 
Justyna Duda

Teatr pod orzełkiem 

Pierwszym przedstawieniem, jakie obejrzały klasy 0-3 to  „Czarne i białe”. Przedstawienie stworzone dla dzieci opowiadało o tym jak Pan Czarny i Malarka Pani Biała tworzą książkę o czarno-białym miasteczku. Uczniowie brali aktywny udział w tworzeniu Czarno i Białego Kota, Białego Niedźwiedzia, Fotografa, Sroki-kłamczuchy, Białego Kruka, Rodziny Tralalińskich, obserwują czarno-białe zjawiska z otaczającej nas rzeczywistości. Poznały perypetie mieszkańców miasteczka bawiąc się klasyką poezji dziecięcej. Atrakcją spektaklu były  płaskie lalki przypominające figury wycięte z kart książki. Muzykę do spektaklu stworzyła Agnieszka Glińska.

Patrol saperski w naszej szkole, czyli historia ciągle żywa

Uczniowie i uczennice naszej szkoły – od zerówki do klasy III gimnazjum – mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z patrolem saperskim.

Zespół z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przeprowadził zajęcia profilaktyczne o tym, jak zachować się w sytuacji napotkania niewybuchu.

Historia ciągle żywa i… niebezpieczna!

W naszym mieście wciąż zdarza się, że mieszkańcy odnajdują pociski artyleryjskie i inne materiały pozostałe po II wojnie światowej. Mogą one stanowić zagrożenie dla otoczenia, dlatego warto poznać zasady postępowania i zachowania bezpieczeństwa w takich sytuacjach.

Czym się różni niewypał od niewybuchu?

Na spotkaniu teoretycznym dowiedzieliśmy się, czym różni się niewypał od niewybuchu i jak postąpić, gdy napotkamy podejrzanie wyglądający przedmiot. Podczas poglądowego pokazu sprzętu uczniowie i uczennice mieli okazję przemierzyć hełmy i kamizelki ochronne. Mogliśmy też poczuć ciężar atrap niewybuchów i niewypałów granatów, moździerzy i pocisków artyleryjskich.

Pokaz sprzętu przyciągnął także uwagę pracowników szkoły i przychodzących po uczniów rodziców i dziadków. 

Organizatorka spotkania – Anna Matysiak

 

Klasa 1b w Laboratorium Wyobraźni 

Klasa 1b wybrała się do Laboratorium na najnowszą ekspozycję prezentowaną na Zielonej Wystawie.  Wystawa składa się z 12 stanowisk prezentujących różne efekty związane z optyką falową i oddziaływaniem światła z materią. Jest wyprawą w rzeczywistość światła, którą na co dzień ignorujemy lub traktujemy jako rzecz całkiem oczywistą. Podczas wizyty w Laboratorium wzięliśmy również udział w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach. Wykonaliśmy tornado, a także zrobiliśmy swoje własne mydełko. Zajęcia były tak ciekawe, że obiecaliśmy sobie powrót do Laboratorium w kolejnym roku. 
 
Justyna Duda

Klasa 3d zwiedza Ostrów Tumski

Klasa 3d udała się na Ostrów Tumski, aby zapoznać się z historią tego miejsca. Na początku uczniowie obejrzeli makietę przedstawiającą teren wokół Katedry, a także Psałterię i kościół NMP. Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę, w której podziemiach spoczywają ważni władcy Mieszko I i Bolesław Chrobry. Wycieczka była dla wszystkich ciekawą lekcją historii, podczas której każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę o początkach naszego państwa.

Beata Anastaziak

„Pan Lupa i przyjaciele z wizytą u kompozytorów europejskich”

W maju dbył się przedostatni koncert edukacyjny z cyklu „Pan Lupa i przyjaciele z wizytą u kompozytorów europejskich”. Tym razem muzycy z Agencji Artystycznej Art-Bonsai pozwolili publiczności przenieść się do dawnego Wiednia, gdzie koncertowali Wolfgang Amadeusz Mozart – cudowne dziecko muzyki i Ludwig van Beethoven – głuchy geniusz muzyki. Przedstawiona dzieciom kompilacja utworów Mozarta i Beethovena uświadomiła im jak wiele dzieł tych słynnych kompozytorów jest im znana. Okazuje się, że w epoce klasycyzmu powstawały również lekkie, rozrywkowe utwory, a muzyka poważna wcale nie musi być poważna.

 Aleksandra Jankowska