Patrol saperski w naszej szkole, czyli historia ciągle żywa

Uczniowie i uczennice naszej szkoły – od zerówki do klasy III gimnazjum – mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z patrolem saperskim.

Zespół z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przeprowadził zajęcia profilaktyczne o tym, jak zachować się w sytuacji napotkania niewybuchu.

Historia ciągle żywa i… niebezpieczna!

W naszym mieście wciąż zdarza się, że mieszkańcy odnajdują pociski artyleryjskie i inne materiały pozostałe po II wojnie światowej. Mogą one stanowić zagrożenie dla otoczenia, dlatego warto poznać zasady postępowania i zachowania bezpieczeństwa w takich sytuacjach.

Czym się różni niewypał od niewybuchu?

Na spotkaniu teoretycznym dowiedzieliśmy się, czym różni się niewypał od niewybuchu i jak postąpić, gdy napotkamy podejrzanie wyglądający przedmiot. Podczas poglądowego pokazu sprzętu uczniowie i uczennice mieli okazję przemierzyć hełmy i kamizelki ochronne. Mogliśmy też poczuć ciężar atrap niewybuchów i niewypałów granatów, moździerzy i pocisków artyleryjskich.

Pokaz sprzętu przyciągnął także uwagę pracowników szkoły i przychodzących po uczniów rodziców i dziadków. 

Organizatorka spotkania – Anna Matysiak

 

Klasa 1b w Laboratorium Wyobraźni 

Klasa 1b wybrała się do Laboratorium na najnowszą ekspozycję prezentowaną na Zielonej Wystawie.  Wystawa składa się z 12 stanowisk prezentujących różne efekty związane z optyką falową i oddziaływaniem światła z materią. Jest wyprawą w rzeczywistość światła, którą na co dzień ignorujemy lub traktujemy jako rzecz całkiem oczywistą. Podczas wizyty w Laboratorium wzięliśmy również udział w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach. Wykonaliśmy tornado, a także zrobiliśmy swoje własne mydełko. Zajęcia były tak ciekawe, że obiecaliśmy sobie powrót do Laboratorium w kolejnym roku. 
 
Justyna Duda

Klasa 3d zwiedza Ostrów Tumski

Klasa 3d udała się na Ostrów Tumski, aby zapoznać się z historią tego miejsca. Na początku uczniowie obejrzeli makietę przedstawiającą teren wokół Katedry, a także Psałterię i kościół NMP. Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić Katedrę, w której podziemiach spoczywają ważni władcy Mieszko I i Bolesław Chrobry. Wycieczka była dla wszystkich ciekawą lekcją historii, podczas której każdy mógł poszerzyć swoją wiedzę o początkach naszego państwa.

Beata Anastaziak

„Pan Lupa i przyjaciele z wizytą u kompozytorów europejskich”

W maju dbył się przedostatni koncert edukacyjny z cyklu „Pan Lupa i przyjaciele z wizytą u kompozytorów europejskich”. Tym razem muzycy z Agencji Artystycznej Art-Bonsai pozwolili publiczności przenieść się do dawnego Wiednia, gdzie koncertowali Wolfgang Amadeusz Mozart – cudowne dziecko muzyki i Ludwig van Beethoven – głuchy geniusz muzyki. Przedstawiona dzieciom kompilacja utworów Mozarta i Beethovena uświadomiła im jak wiele dzieł tych słynnych kompozytorów jest im znana. Okazuje się, że w epoce klasycyzmu powstawały również lekkie, rozrywkowe utwory, a muzyka poważna wcale nie musi być poważna.

 Aleksandra Jankowska

Breakdance

Breakdance to rodzaj specyficznego i unikatowego tańca z dużą ilością elementów siłowo-sprawnościowych oraz kroków wykonywanych rękami, nogami, a często całym ciałem na ziemi. W tym dniu uczniowie klas 1-3  z naszej szkoły i  oddziału przedszkolnego uczestniczyły w niecodziennym pokazie takiego tańca z akrobatycznymi ewolucjami w wykonaniu młodego tancerza. Dynamiczne kroki taneczne łączone z gestykulacją ciałem i muzyką wywołały podziw na twarzach dzieci. Nie zabrakło ćwiczeń praktycznych dla wszystkich uczniów jak i przedszkolaków,  zróżnicowanych ze względu na grupy wiekowe. Okazało się, że breakdance wymaga dużego zaangażowania i treningu od tancerza. Występ według z tancerzem breakdance był przyjemnością i zabawą, a sam taniec pochłonął dzieci do reszty.

Aleksandra Jankowska

Spotkanie z saperami

W naszej szkole  odbyło niecodzienne się spotkanie z saperami, której celem było przeprowadzenie zajęć profilaktycznych z zakresu obchodzenia się z przedmiotami wybuchowymi i niebezpiecznymi pochodzenia wojskowego. Zaprezentowali uczniom klas zakres i cel swoich działań saperskich, omówili sposoby i procedury postępowania w sytuacji wykrycia niebezpiecznych przedmiotów.

Po zakończeniu uczniowie mieli możliwość obejrzenia narzędzi pracy saperów odzieży ochronnej, tj. kasku, kamizelki, niezbędnej do wykonywania zadań o bardzo wysokim stopniu ryzyka. Zarówno Ci najmłodsi, jak i starsi zadawali dużo pytań, z dużym zainteresowaniem oglądali przywiezione do szkoły materiały i sprzęt wojskowy. Saperzy umożliwili również uczniom obejrzenie samochodu przeznaczonego do przewożenia nebezpiecznych materiałów wybuchowych.

Mamy nadzieję, że takie spotkania będą kontynuowane w kolejnych latach i dzięki temu uczniowie naszej szkoły będą mieli świadomość niebezpieczeństwa związanego z niewłaściwym obchodzeniem się z materiałami wybuchowymi oraz będą znały sposoby postępowania w zakresie kontaktu z tego rodzaju przedmiotami.

Aleksandra Jankowska

„Dookoła Świata”

W ODK Pod Lipami uczniowie klas 1-3 mogli obejrzeć galerię pt. „Dookoła Świata”. Zostały wywieszone fotografie m.in. z USA, Chin, Japonii, Islandii czy Peru. Nasi uczniowie mogli obejrzeć zdjęcia i poznać gdzie dany kraj leży na mapie świata. Zostały im opisane warunki klimatyczne, przyroda, która jest charakterystyczna dla danego rejonu świata, kultura i ciekawostki z kraju.

Zajęcia poprowadziła z uczniami Pani Aleksandra Sawicka. Na koniec zorganizowała Quiz podsumowujący spotkanie, który utrwalił wiedzę uczniów. Poprawna odpowiedź i umiejscowienie na mapie świata magnesu było nagradzane wspaniałymi gadżetami.

Aleksandra Jankowska

Mamy laureatów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym!

W organizowanym przez ODK „Słońce” Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Zatrzymany w kadrze” nasi uczniowie zajęli w kategorii wiekowej I-III:
I miejsce-Patrycja Porzyńska,
III miejsce-Wojciech Potrymajło.
W kategorii IV-VII I miejsce oraz Nagrodę Publiczności zdobyła Zosia Wiśniewska.
Nagrodą dla laureatów był udział w warsztatach animacji w Telewizyjnym Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
Do konkursu uczniów przygotowały p. D Rychlewicz, K.Wilczyńska, A. Nawrot i p. E. Fordońska

Kwiatki, bratki i stokrotki :)

Bratki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów zdobiących parki, ogrody oraz balkony.
Uczniowie klasy Ia i 1b postanowili sprawić, aby w naszych domach zrobiło się kolorowo. Zaopatrzeni w puszki, kolorowe naklejki, wstążki najpierw ozdobili „doniczki „, a później zasadzili w nich kwiaty. To była ciekawa lekcja przyrodnicza.

Justyna Duda, Hanna Pawłowicz

Teatr Cieni „Latarenka”.

Klasy 1b, 1a I 3d obejrzały kolejny raz cudowny spektakl w wykonaniu Teatru Cieni „Latarenka”. Teatr jak zawsze zachwycił nas wspaniałymi efektami i piosenkami.
Spektakl to wierna adaptacja starej polskiej bajki Janiny Porazińskiej. Przedstawia dwie dziewuszki: dobrą i pracowitą oraz złą i leniwą. Dziewczynki przeżywają przygody w wiejskiej chacie oraz w niezwykłej, zaczarowanej krainie. Bajka uczy nas przede wszystkim odpowiedzialności oraz szacunku do ludzi jak i zwierząt.
Dzieci po obejrzeniu spektaklu przekonały się, czym wynagradzana jest pracowitość, a co niestety czeka za lenistwo.

Justyna Duda