Mamy laureatów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym!

W organizowanym przez ODK „Słońce” Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Zatrzymany w kadrze” nasi uczniowie zajęli w kategorii wiekowej I-III:
I miejsce-Patrycja Porzyńska,
III miejsce-Wojciech Potrymajło.
W kategorii IV-VII I miejsce oraz Nagrodę Publiczności zdobyła Zosia Wiśniewska.
Nagrodą dla laureatów był udział w warsztatach animacji w Telewizyjnym Studio Filmów Animowanych w Poznaniu.
Do konkursu uczniów przygotowały p. D Rychlewicz, K.Wilczyńska, A. Nawrot i p. E. Fordońska

Kwiatki, bratki i stokrotki :)

Bratki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów zdobiących parki, ogrody oraz balkony.
Uczniowie klasy Ia i 1b postanowili sprawić, aby w naszych domach zrobiło się kolorowo. Zaopatrzeni w puszki, kolorowe naklejki, wstążki najpierw ozdobili „doniczki „, a później zasadzili w nich kwiaty. To była ciekawa lekcja przyrodnicza.

Justyna Duda, Hanna Pawłowicz

Teatr Cieni „Latarenka”.

Klasy 1b, 1a I 3d obejrzały kolejny raz cudowny spektakl w wykonaniu Teatru Cieni „Latarenka”. Teatr jak zawsze zachwycił nas wspaniałymi efektami i piosenkami.
Spektakl to wierna adaptacja starej polskiej bajki Janiny Porazińskiej. Przedstawia dwie dziewuszki: dobrą i pracowitą oraz złą i leniwą. Dziewczynki przeżywają przygody w wiejskiej chacie oraz w niezwykłej, zaczarowanej krainie. Bajka uczy nas przede wszystkim odpowiedzialności oraz szacunku do ludzi jak i zwierząt.
Dzieci po obejrzeniu spektaklu przekonały się, czym wynagradzana jest pracowitość, a co niestety czeka za lenistwo.

Justyna Duda

Klasa 1b i 2b w Muzeum Narodowym

Dzieci z klasy 1b I 2b wzięły udział w ciekawej lekcji muzealnej „W świecie arcydziełek”.

Podczas zajęć zapoznały się z przestrzenią muzeum, materiałami i narzędziami artysty, a także tajnikami powstawania dzieła, poruszone zostały również podstawowe tematy malarskie. Dzieci dowiedziały się między innymi co to jest pejzaż, martwa natura, portret.

Justyna Duda

Matematyka na wesoło

Dziecko swoje zdolności matematyczne rozwija przez wiele lat, przechodząc z jednego poziomu do kolejnego. Jednak by było to możliwe potrzebuje dużo ćwiczeń praktycznych, szczególne w fazie początkowej. Najmłodsi nie opanują nawet najprostszej czynności matematycznej – liczenia, jeżeli nie będą mogli użyć zmysłu dotyku. Dlatego najlepsze efekty przynosi nauka poprzez manipulowanie przedmiotami. Takie rozwijanie zdolności logiczno – matematycznych jest wesoło i efektywne. Matematyka stanie się zabawą.

Aleksandra Jankowska

Warsztaty kulinarne

Szefowa poznańskiej restauracji Thanh ha przy ul. Szamarzewskiego 11, zaprosiła uczniów klasy 1c na warsztaty z kuchnią wietnamską. Przeprowadzone zostały praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku. Zostały wykorzystane zdolności manualne i kreatywne myślenie uczestników.

Przyrządzanie potraw sprawia zawsze wiele przyjemności i może być dla uczestników wspaniałą zabawą. Dla dzieci jest to pełna niespodzianek podróż kulinarna, na której mogli poznań egzotyczne smakołyki i potrawy. Dzieci poznały prawdziwe tajniki kuchni oraz zasady dobrych obyczajów przy stole. Samodzialnie tworzone sajgonki, można było bezpośrednio po przyrządzeniu zjeść.

Aleksandra Jankowska

SPOTKANIE Z MUZYKĄ – „IMPONUJĄCE IMPRESJE” CLAUDE’A DEBUSSY’EGO.

Czy dźwiękiem można namalować światło księżyca i jak w takim razie brzmiałby taniec śniegu? Suita fortepianowa, którą francuski kompozytor Claude Debussy napisał dla swojej 3-letniej córeczki ma już ponad sto lat. Okazuje się, że dzisiejsze dzieci także potrafią uruchomić wyobraźnię i zachwycić się tą muzyką. Muzycy swoim kolejnym koncertem z cyklu „Pan Lupa i przyjaciele z wizytą u kompozytorów europejskich” zaprosili nas do świata malowanego instrumentami, gdzie obrazy i dźwięki przenikają się tworząc magiczny nastrój.

Aleksandra Jankowska

„Kto z Kasdepkem przestaje ten wartości poznaje” – projekt edukacyjny w  klasach 1-3 – edycja II

W Sportowej Szkole Podstawowej  w roku szkolnym 2017/2018 realizowaliśmy projekt „Kto Kasdepkem przestaje ten wartości poznaje”. W szczególny sposób chcieliśmy podnieść jakość edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej oraz zwracać uczniom uwagę na bezpieczeństwo w Internecie i odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych, wykorzystując takie pozycje z dorobku Pana Grzegorza Kasdepke takie jak „Z piaskownicy w świat” , „ Do trzech odlicz”, „Wielki Wybuch czyli K kontra K”. Przygotowane scenariusze, zaangażowanie rodziców w proces dydaktyczny, współpraca nauczycieli, współdziałanie z biblioteką szkolną, prowadzone konkursy z pewnością stały się przyczynkiem do wzmocnienia wychowawczej roli szkoły. Wcześniejsze doświadczenia pokazały, że realizacja założonego projektu przyczyniła się do podnoszenia jakości włączającej edukacji i mamy przeświadczenie, że podobnie będzie w tym roku szkolnym. 

Uczestnikami planowanego projektu byli uczniowie i nauczyciele klas 1-3, nauczyciele pracujący w bibliotece, szczególnie zaangażowani w edukację rodzice. 

Wykonane zostały działania wspomagające kształtowanie postaw dotyczących

– świadomego korzystania z zasobów zgromadzonych w Internecie – w życiu realnym i w Internecie jesteś ciągle tym samym człowiekiem- wykorzystanie książki „Wielki wybuch czyli K kontra K”. 

– poznawanie innych kultur, krajów- ich zabytków, bogactw, zwyczajów,  ludzi,  tradycji odniesienie tego do naszej kultury rodzimej w kontekście podróży po świecie z książką „Z piaskownicy w świat”.

– rozwijanie umiejętności matematycznych poprzez zabawę z wykorzystaniem książki „Do trzech odlicz”

– rozwijanie umiejętności radzenia sobie z emocjami i uczuciami do drugiej osoby bez naruszanie jej strefy osobistej na podstawie książki „Tylko bez całowania”. 

– wykorzystanie w procesie dydaktycznym zainteresowań i zaangażowania rodziców w celu kontrolowanego włączania ich w edukację dzieci. 

 Wszyscy uczestnicy realizowanego projektu jednogłośnie stwierdzili, że przeprowadzone zajęcia były bardzo atrakcyjne, każde dziecko mogło podczas wykonywania różnych zadań osiągnąć osobisty sukces. Była to także okazja do kolejnego, aktywnego włączenia się rodziców w działania dzieci. Przeprowadzony projekt przełożył się na wzrost czytelnictwa wśród uczestników „Kto z Kasdepkem przestaje ten wartości poznaje”.

Nauczyciele biorący udział w projekcie stwierdzili, że założone cele zostały osiągnięte i przyczyniły się do uatrakcyjnienia edukacji wczesnoszkolnej. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy kontynuować te działania i uda nam się zachęcić innych nauczycieli do współpracy w podobnych projektach. Efektem naszych działań jest książka, która zostanie wysłana kolejny raz do Pana Grzegorza Kasdepke.

Justyna Duda Krystyna Grochowska

Przepłynąć ocean kajakiem?!

Klasa Ib wraz z wychowawczynią ,  pozostając pod wrażeniem swej poprzedniej lektury autorstwa Łukasza Wierzbickiego, postanowiła spotkać się z pisarzem osobiście. Okazją nie do przeoczenia była prezentacja jego nowej książki  „Ocean to pikuś”. Co prawda to książka dla dzieci ale o całkiem poważnej wyprawie Aleksandra Doby kajakiem przez Ocean Atlantycki. Spotkanie odbyło się
w ramach tegorocznych Targów Edukacyjnych. Prowadził je sam Łukasz Wierzbicki wraz z bohaterem opowieści Aleksandrem Dobą. Pierwszaki z przejęciem słuchały wspaniałych opowieści niezwykłego kajakarza, przemierzały z nim ocean, dowiedziały  się co jadał, dlaczego każdy deszcz był dla niego powodem wielkiej radości,  oglądały ławicę  latających ryb, a nawet przeżyły spotkanie z rekinem. Uczestnicy byli pełni podziwu dla wyczynów niemłodego już przecież podróżnika. Zrozumieli, że trzeba w życiu mieć marzenia i zrobić wszystko, by je prędzej czy później zrealizować.

Zachęcone fascynującymi opowieściami, dzieci zakupiły prezentowana książkę i ustawiły się w długiej kolejce po autograf. Każde otrzymało dwa wpisy: autora Łukasza Wierzbickiego i nieugiętego podróżnika Aleksandra Doby. Z dumą prezentowały swoje zdobycze. Wspólne zdjęcie zakończyło to niezwykłe spotkanie. Mamy nadzieję, że dzieci  w przyszłości chętnie sięgną po inne utwory poznanego autora a czytanie będzie dla nich miłym sposobem spędzania czasu.

Justyna Duda

Hanna Waraczewska

Kazimierz Nowak dla najmłodszych

Kazimierz Nowak, patron naszego  Gimnazjum nr 5, to postać, którą interesują się nawet najmłodsi czytelnicy. Uczniowie klasy Ib , pani Justyny Dudy, zapoznali się z książką Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”. Autor przedstawił, zrozumiałym dla dzieci językiem, osobę niezwykłego podróżnika, który przemierzył rowerem afrykański ląd, opisał jego niebezpieczne i fascynujące przygody, obcowanie z egzotyczną przyrodą i niezapomniane spotkania z rdzennymi mieszkańcami. Następnie dzieci uczestniczyły w szczególnej lekcji bibliotecznej poświęconej Kazimierzowi Nowakowi. Bibliotekarka, Hanna Waraczewska, przybliżyła uczniom tę niezwykłą postać. Opowiedziała o pasji Nowaka do poznawania nieznanego lądu, zaprezentowała trasę podróży przez Afrykę, pokazała unikalne zdjęcia i listy. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób powstały książki o Kazimierzu Nowaku
 i jak to się stało, że został on patronem naszego gimnazjum. Wraz z bibliotekarką śledziły losy sztafety śladem wyprawy wielkiego poznańskiego podróżnika, w której uczestniczyła p. Dagmara Ciarka, nauczycielka naszej szkoły. Maluchy przejrzały też kroniki szkolne, w których wszystkie wydarzenia związane z nadaniem imienia gimnazjum oraz spotkaniami z Łukaszem Wierzbickim, zostały opisane.

Było to niezwykłe przeżycie dla małych czytelników, mające zachęcić ich do poznawania świata i ludzi, którzy go „odkrywają” a potem wspaniale opisują swoje doświadczenia i przeżycia.

Hanna Waraczewska