Warsztaty „Złote kwiaty jesieni” w klasie 3 b i 3 d

Uczniowie uczestniczyli w zajęciach o kwiatach w ramach programu edukacyjnego „Z kwiatami za pan brat” Wielkopolskiej Gildii Rolno – Ogrodniczej na Franowie. Podczas zajęć wszyscy mieli okazję poznać i podziwiać różne odmiany chryzantem i astrów, cięte i w doniczkach oraz bogactwo ich kolorów od pastelowej zieleni poprzez żółte, kremowe i fioletowe. Dzieci zostały zachęcone do upiększania różnych uroczystości rodzinnych kwiatami, do wyrażania emocji np. podziękowań za pomocą kwiatów. Dzięki ciekawym kwiatowym aranżacjom mogliśmy przenieść się w magiczny świat kwiatów. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem, ponieważ każdy otrzymał piękną chryzantemę.  

Beata Anastaziak

Spotkanie z gitarą elektryczną

W piątek 10 listopada klasa 3c miała możliwość zobaczenia gitary, i to gitary elektrycznej! Przy współpracy z rodzicem jednej z uczennic udało się zorganizować takie spotkanie, podczas którego uczniowie mogli poznać budowę instrumentu, posłuchać jakie dźwięki wydaje gitara elektryczna. Mogli także zaśpiewać wspólnie piosenkę „Pani Jesień gości w lesie” w nieco innej aranżacji, niż ta jaką znali uczniowie do tej pory, która również bardzo im się spodobała. Największą atrakcją jednak dla uczniów była możliwość wypróbowania swoich sił jako gitarzysty i zagrania kilku dźwięków samodzielnie :).

Weronika Mosińska

Z życia klasy 2a

Dzień kropki- International Dot Day

Wzorem klasy 2b uczniowie klasy 2a również  wzięli udział w zajęciach o kropce.  Kropka z książeczki o Vashti stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki. Od pięciu lat 15 września obchodzi się International Dot Day. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy. Kiedy Peter Reynolds napisał książkę The Dot nie myślał pewnie, że poruszy kropkowy świat i to dosłownie. Jest autorem i ilustratorem książek dla dzieci i młodzieży, zdobywcą wielu nagródJ

Aby przybliżyć tematykę zajęć ,dzieci obejrzały krótki filmik o Vashti- dziewczynce, która nie do końca wierzyła w swoje zdolności i możliwości. Na szczęście na jej drodze stanęła nauczycielka, która zauważyła w uczennicy ogromny potencjał i to za sprawą kropki. Również  dzieci z klasy 2a tworzyły własne prace plastyczne oraz miały możliwość pokropkować kartkę w zeszycie.

Katarzyna Kowalewska

Wielkopolska Edukacja Medialna

Wzorem poprzednich lat klasy 2a( wych. Katarzyna Kowalewska), 3e( wych. Mirosława Ciszak) oraz 3c(wych. Weronika Mosińska) biorą udział w cyklicznych spotkaniach w kinie Rialto w ramach Wielkopolskiej Edukacji Medialnej. Seans filmowy zawsze poprzedzony jest lekcją tematyczną. I tak nasi uczniowie mogą się dowiedzieć m.in. jakie są rodzaje animacji czy też jak się tworzyło  filmy dawniej i dziś.

Ostatnio mieliśmy możliwość obejrzeć film pt. „ My Little Pony”. Jest to opowieść o sile przyjaźni. Dzielne kucyki wyruszają w podróż, aby pokonać Króla Burzy i uratować swoje królestwo, Equestrię. Myślę, że w tym filmie każdy może znaleźć coś dla siebie. Już niebawem czekają nas kolejne zajęcia i spotkanie z ciekawym filmem. Jak zawsze nie możemy się doczekaćJ

Katarzyna Kowalewska

Wycieczka do Narodowego Banku Polskiego w Poznaniu

Dnia 19 października uczniowie klasy 2a mieli możliwość zwiedzić Narodowy Bank Polski w Poznaniu. Na dzieci czekała niespodzianka w postaci wystawy monet i banknotów, przedstawiających zwierzęta. Poza tym dzieci mogły przyjrzeć się pracy poszczególnych osób zatrudnionych w banku. Niewątpliwie ciekawość uczniów wzbudziła maszyna do segregowania monet oraz wszelkie zabezpieczenia skarbca. Czekały na nas także zajęcia plastyczne- każdy mógł zaprojektować na kartce swoją własną monetę. Na zakończenie dzieci otrzymały detektywistyczną  bajkę ekonomiczną  pt. „ Co się zdarzyło w Manko” autorstwa Agnieszki Czekierdy oraz ciekawe broszurki informacyjne np. „ Poznaj fascynujący świat pieniądza”. Wycieczka udała się w stu procentachJ

Katarzyna Kowalewska

14

Wycieczka do fabryki  „Hochland”

Wycieczka do fabryki  „Hochland” w Kazimierzu oraz do fabryki wafli ryżowych „ Good Food”w Skórzewie

Dnia 8 listopada klasa 2a pojechała na wycieczkę do fabryki serów „Hochland” w Kazimierzu k. Tarnowa Podgórnego. Uczniowie przyglądali się produkcji specjałów tej firmy. Następnie czekała nas niespodzianka w postaci degustacji- od serów żółtych po topione czy twarogowe z dodatkiem owoców. Następnie udaliśmy się do Skórzewa, aby przyjrzeć  się pracy w fabryce wafli ryżowych. Zapach wydobywający się z budynku ,wszystkim jednoznacznie kojarzył się z ukochanym przez dzieci popcornem. Również tam obserwowaliśmy każdy etap produkcji- od ziaren po pakowanie, sprawdzanie czy wkładania na paletę gotowych paczek wafli. Oczywiście również zostaliśmy poczęstowani jeszcze ciepłymi przysmakami.

W imieniu swoim i dzieci z klasy 2a pragnę podziękować Panu Marcinowi Łachowi za organizację ciekawej wycieczki oraz opiekę. I pomyśleć ,że to wszystko działo się w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i GotowaniaJ

Katarzyna Kowalewska

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego UAM

Klasa 2a brała udział w warsztatach pt. „ Kiedy Pani Jesień gubi swoje skarby”. Uczniowie najpierw szukali kolorowych wstążeczek umieszczonych na drzewach i krzewach. Poznali bardzo ciekawe rośliny m. in. Palecznik- owoce tego drzewa przypominają palce, tzw. drzewo ciasteczkowe, którego liście pachną …karmelem! Widzieliśmy także kasztany jadalne, miłorząb japoński, klony oraz piękne kwiaty zimowity. W drugiej części zajęć dzieci wykonywały prace plastyczne- rysunek dotyczący darów jesieni oraz tworzyły kompozycję z liści techniką kalkografii. Pogoda była przepiękna. Pani Jesień zapewne wiedziała, że przyjedziemy.

K. Kowalewska

 

Z życia klasy 2a

Jesienne zdrowe przekąski.
Klasa 2a nie daje się jesiennej chandrze. Dzieci przygotowały szaszłyki owocowe oraz ciepłe herbatki z ulubionymi dodatkami np. miodem, cytryną. Zajęcia poprzedziła rozmowa o odpowiednim przygotowaniu się do pracy oraz bezpieczeństwie. Zajęcia niewątpliwie bardzo podobały się uczniom.

Lekcja historii

Dzięki lekcji o Dniu Niepodległości klasa 1c mogła się dowiedzieć dlaczego 11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Jest to dzień radosny, w którym wszędzie gdzie są Polacy, obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada 1918 r. po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy. Ponownie mogliśmy cieszyć się Ojczyzną, która przez wiele lat zawłaszczona była przez Rosję, Prusy i Austrię. Podczas tego spotkania panowała w klasie 1c niecodzienna cisza, która była wyrazem szacunku dla historii.

Następnie uczniowie stworzyli kokardy narodowe z okazji Dnia Niepodległości.

Aleksandra Jankowska

„Grand Prix IUKS Jedynki”

Zawodnicy klas pierwszych mieli do przepłynięcia dystans 25m z przyborem na plecach. Walka była naprawdę zacięta, a w niektórych przypadkach decydowały setne sekundy. U nas emocje jeszcze nie opadły i długo będziemy wspominać ten dzień. Bardzo dziękujemy za sportową postawę i udział wszystkim uczestnikom. Wszyscy zawodnicy zostali udekorowani medalami za udział w pierwszych zawodach pływackich „Grand Prix IUKS Jedynki”. Już czekamy na zimową edycję zawodów, do których będziemy intensywnie ćwiczyć.

Aleksandra Jankowska