Warsztaty w Młodzieżowym Domu Kultury Nr 2

Uczniowie z klasy 1a chodzą cyklicznie, dwa razy w miesiącu na zajęcia warsztatowo-teatralne. Zajęcia te mają na celu zintegrowanie uczniów, zwrócenie uwagi na to, jak ważna jest współpraca, praca w grupie i dowiadują się także jakie czynniki wpływają na zakłócenia podczas zadań grupowych. Uczniowie rozmawiają także dużo o emocjach i uczestniczą w zajęciach teatralnych. Zajęcia sprawiają uczniom dużo radości i satysfakcji z wykonywanych zadań.

Weronika Mosińska

Zielony „gość”

Od kilku dni w sali nr 6 czuć atmosferę świąt, ponieważ pojawiła się w sali żywa choinka, która przypomina o sobie pięknym zapachem. Uczniowie ochoczo zabrali się za przygotowywanie ozdób choinkowych, które wykonali z kolorowego papieru, a były to bombki, kolorowe łańcuchy oraz przyniesione przez uczniów lampki. Każdy uczeń mógł przyczynić się do tego, by choinka wyglądała tak pięknie, jak na załączonym poniżej zdjęciu. Czekamy z niecierpliwością na klasową wigilię, gdzie będziemy mogli wspólnie spędzić ten wyjątkowy, świąteczny czas.

Weronika Mosińska

„Iskierka miłości”

W poniedziałkowe popołudnie dzieci z klasy II a wystąpiły dla swoich najbliższych w przedstawieniu „Iskierka miłości” opartym na baśni „Dziewczynka z zapałkami”. W tym przedświątecznym czasie, gdzie każdy z dorosłych ciągle się spieszy, wciąż musi coś zrobić, kupić, gdzieś pójść, uczniowie chcieli zwrócić uwagę na drugiego człowieka, którego w codziennej gonitwie nierzadko nie dostrzegamy lub udajemy, że nie widzimy. A przecież jak mówi piosenka Stanisława Sojki, którą dzieci pięknie odśpiewały: „Na miły Bóg… Życie nie tylko po to jest by brać. Życie nie po to, by bezczynnie stać i aby żyć siebie samego trzeba dać”. Szczególnie podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Hanna Pawłowicz

Kalendarz adwentowy

Dzięki zaangażowaniu i współpracy rodziców uczniów z klasy 1a, powstał pomysł, by wykonać dla uczniów kalendarz adwentowy. Każdego dnia, począwszy od 3 grudnia uczniowie otrzymywali i nadal otrzymują – koperty z zadaniami do wykonania lub pudełka niespodzianki ze świątecznymi upominkami. Będzie tak, aż do klasowej wigilii, kiedy to odpakują ostatnią paczkę bądź otworzą ostatnią kopertę. Każdego dnia uczniowie nie mogą doczekać się, co dzisiaj znajdzie się w kalendarzu adwentowym. Do wszystkich zadań podchodzą z wielkim zaangażowaniem, a prezenty sprawiają im wielką radość.

Weronika Mosińska

 

Mikołajki w Muzeum Archeologicznym

Uczniowie z klasy 2a i 2b odbyli pełną przygód podróż szlakiem 40 Mikołajów w poznańskim Muzeum Archeologicznym. Podczas ciekawej prelekcji dowiedzieli się, czy święty Mikołaj naprawdę istniał oraz  kim był św. Mikołaj – biskup Miry (III – IV wiek n.e.). Dodatkowo uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach z  zagadkami i zadaniami i wykonali ozdoby na choinkę – bombki. Dodatkowo dzieci obejrzały wystawy stałe w Muzeum. Z wielkim zaciekawieniem oglądały zbiory archeologiczne z terenów całej Polski, a także kolekcje pozaeuropejskie. Uczniowie  dowiedzieli się także, kim był faraon oraz jak żyli dawni  ludzie.  Była to niezwykła podróż w czasie i kulturze.

Justyna Duda, Hanna Pawłowicz

Świąteczne warsztaty z rodzicami

W grudniu uczniowie z klasy 2b spotkali się w szkole ze swoimi rodzicami na przedświątecznych warsztatach. Wszyscy bardzo zaangażowali się w pracę i w mgnieniu oka powstawały piękne ozdoby świąteczne. Wykonane zostały kartki świąteczne oraz ozdoby z masy solnej. Rodzicom i dzieciom serdecznie dziękujemy za twórczo spędzony czas oraz za stworzenie  miłej i bardzo świątecznej atmosfery.

Justyna Duda

Wycieczka do Aquanetu.

28.11.2018 klasa 2b pojechała na wycieczkę do Aquanetu w Koziegłowach. Wycieczka ta była nagrodą w konkursie plastycznym pt. „Nie śmieć w sieć” organizowanym przez Aquanet. Najpierw organizator konkursu zapoznał uczniów z makietą Aquanetu, a następnie podzielił na grupy do ciekawej gry dydaktycznej. Gra polegała na rysowaniu miasta na dużym plakacie i zbieraniu „aqua dukatów”. Do zadań drugoklasistów należało: odpowiadanie na pytania dotyczące Aquanetu, budowanie miasta z patyczkowych klocków i rysowanie mniejszych plakatów związanych z akcją „Nie śmieć w sieć”. Po skończonej zabawie przyszedł czas na jedzenie. Na stole znajdowały się pyszne babeczki, ciasto bananowe, owocowe szaszłyki i pachnące pierniki, które wprowadziły świąteczny nastrój. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do zabawy z balonami. Tworzyli pieski i węże z podłużnych baloników. Na koniec wszyscy otrzymali wspaniałe prezenty w postaci ciekawych gadżetów Aquanetu: okulary do pływania, temperówkę, grę dydaktyczną, linijkę oraz bidon. To było nowe, ciekawe doświadczenie. Wygrana przyniosła wiele cennych i niezapomnianych wrażeń, dlatego warto brać udział w wszelkiego rodzaju konkursach.

Justyna Duda

Spotkanie z iluzjonistą

Klasy 2a, 2b i 3a przeżyły z całą pewnością niezapomniane Andrzejki. W tym roku gościliśmy bowiem Pana Czesława, który z zamiłowania zajmuje się iluzją i należy do Krajowego Klubu Iluzjonistów. Podczas występu Pan Czesław zachwycił uczniów tak bardzo, że był oklaskiwany wielokrotnie. Zaskoczył wszystkich swoimi umiejętnościami, sprawnością i zręcznością. Każdy uczestnik spotkania „zachodził w głowę”, jak mogło dojść do takich „cudów” na jego oczach. Do swoich sztuczek iluzjonista zapraszał nie tylko uczniów z widowni, ale także nauczycielki. W godzinnym programie Pan Czesław zaprezentował wiele magicznych sztuczek – karcianych, z piłeczkami, naczyniami z wodą, kolorowymi chustkami, metalowymi kółkami i sznurkami. Było dużo śmiechu i zabawy.

Justyna Duda

Książka wczoraj dziś i jutro

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasy I-III przystąpiły do  III edycji projektu „Kto z Kasdepkem przestaje ten wartości poznaje”.

Biblioteka włączając się w jego realizację przygotowała cykl zajęć pt. „Książka wczoraj, dziś i jutro”. Zaczęliśmy od przeczytania fragmentu książki Grzegorza Kasdepke „Wczoraj dziś  i jutro”, który miał uświadomić uczniom zmienność i upływ czasu. Stało się to punktem wyjścia do poznania etapów przemian pisma i książki.

Na podstawie prezentacji multimedialnej, bibliotekarka zapoznała uczniów z historią pisma i książki. Omówiono pismo obrazkowe, klinowe, węzełkowe. Pokazano jak zmieniała się postać książki od przekazu ustnego, rysunków naskalnych, tabliczek glinianych poprzez zwój papirusowy, kodeks pergaminowy, książkę papierową aż po audiobooki i najnowsze e-booki.

Następnie wszystkie dzieci zabawiły się w średniowiecznego skrybę i wypisywały na specjalnej kartce swoje imię. Każde zaczynało się od ozdobnego inicjału.

Później uczniowie w grupach wykonywali różne zadania: napisy pismem obrazkowym, tabliczki z pismem klinowym czy  patyczki z pismem węzełkowym. Pierwszaki spróbowały stworzyć rysunki naskalne za pomocą gumki i bawiły się w układanki literkowo – obrazkowe.  Jeszcze inni projektowali okładkę do książki.

Powstało wiele interesujących prac. Dzieci poznały różne rodzaje pisma i prześledziły proces rozwoju książki. Zrozumiały, że wszystko na świecie ulega nieustannym przemianom i staje się coraz bardziej doskonałe. Być może niektórzy spróbują stworzyć własną książeczkę od początku do końca, od napisania do wydrukowania, oprawienia i zaprezentowania innym. Bardzo wszystkich do tego zachęcamy.

Zdrowe śniadanie

We wtorek (27 listopada) uczniowie klasy 1a od samego rana zaczęli przygotowania do zdrowego śniadania. Uczniowie przynieśli do szkoły wszystkie niezbędne produkty, a następnie samodzielnie zrobili kanapki – zarówno takie, jak codziennie przygotowują im ich rodzice, ale też bardzo oryginalne, które przypominały zwierzątka, np. kotka. Podczas przygotowań w klasie unosił się zapach świeżych warzyw. Najprzyjemniejszą i najbardziej wyczekiwaną chwilą był moment, kiedy wszyscy mogli wreszcie spróbować swojego śniadania. Kanapki zniknęły w mgnieniu oka, a uczniowie byli bardzo zadowoleni z wykonanych przez siebie kanapek.

Weronika Mosińska