„Przyjęcie dla głupca” – pierwszy spektakl „POPkulturalnych rozmów…” po wakacjach

Prawie dwudziestoosobowa grupa uczniów, rodziców, nauczycieli i absolwentów postanowiła spędzić wrześniowy wieczór w Teatrze Nowym, oglądając komedię „Przyjęcie dla głupca”. Spektakl o tytułowym przyjęciu, na które każdy uczestnik przyprowadzić ma jakiegoś „głupca”, by mógł on stać się przedmiotem kpin i potwierdzić tym samym wyższość zapraszających, jak zwykle nas zaskoczył. W pewnym momencie wszystko wymknęło się spod kontroli… Tekst francuskiego dramatopisarza, scenarzysty i reżysera filmowego –   Francisca Vebera – w bardzo przystępny i przepełniony efektownymi zwrotami akcji sposób zarysował charaktery dwóch ludzkich typów.

 

Choć śmialiśmy się do łez, sztuka skłoniła nas do refleksji o  niejednoznaczności dobra i zła, mądrości i głupocie, sukcesie i porażce. Morał? „Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku…”

Sezon 2017/2018 rozpoczęty na dobre!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

PS Projekt graficzny naszego logo – p. Janusz Cieślak.

„POPkulturalne rozmowy…” doczekały się swojego logo!

Po 6 latach działalności koło doczekało się specjalnego logo. Wielkie brawa należą się pani Ewie Grocholskiej, która je zaprojektowała i wykonała. Mam nadzieję, że już niedługo logo stanie się znakiem rozpoznawczym „POPkulturalnych rozmów…”

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„POPkulturalne rozmowy…” wracają z nową energią!

Jak rozpocząć nowy rok szkolny, by nie kojarzył się on tylko z obowiązkami i końcem wakacji? Jest na to sposób. Wspólne wyjście do teatru! Wspólne, bo jak zawsze „POPkulturalne rozmowy…” do teatru zapraszają uczniów od klasy szóstej, rodziców, nauczycieli, absolwentów.

Na początek klasyka – „Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym. Wspaniałą komedię dla widza w każdym wieku obejrzymy już 16 września o 19.00. Wpłata 35 złotych do 11 września.

Druga propozycja to prawdziwy hit. Teatr Muzyczny zaprasza na premierowy pokaz musicalu „NINE”. Po sukcesie poprzednich spektakli (m.in. „Zakonnicy w przebraniu”, „Evity”, „Jekyll&Hyde”) wiemy, że będzie to na pewno przedstawienie na światowym poziomie. Zapraszam 7 października na 15.00. Wejściówki w cenie 35 złotych można rezerwować do 11 września.

Pamiętajcie o pieczątkach i karnetach, zapraszajcie do teatru rodziców, przyjaciół, dziadków!

W tym roku czekać na wszystkich będzie wiele niespodzianek. Koło obchodzić będzie bowiem  6 urodziny!  Śledźcie stronę internetową szkoły, wiadomości w dzienniku Librus i na tablicy informacyjnej na parterze.

Teatralny sezon 2017/2018 uważam za rozpoczęty!

 

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Podsumowanie tegorocznej działalności koła „POPkulturalne rozmowy…”

W tym roku szkolnym słowo TEATR towarzyszyło nam kilkanaście razy. Obejrzeliśmy szereg przedstawień w Teatrze Muzycznym, Polskim, Nowym, na Scenie Wspólnej. Nie zabrakło głośnych musicali jak „Zakonnica w przebraniu”, „Skrzypek na dachu”, „Jekyll&Hyde”; klasyki w postaci „Krakowiaków i górali”, a także szeregu współczesnych sztuk  – widzieliśmy „Czarne ptaki”, „Alicję”, „Osiecką. Byle nie o miłości.”, „Przesilenie”, „O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy”, „Kalinę”, „Pastranę”, „Drugi spektakl”. Nie mogło nas też zabraknąć na tradycyjnej Nocy Teatrów w XXV LO. Po raz kolejny również włączyliśmy się w akcję „Opatrunek na frasunek”.

Emocji na pewno nie zabrakło. W przedstawieniach uczestniczyli uczniowie ambitni, dojrzali, ciekawi tego, co dzieje się w poznańskiej kulturze.

Dziękuję wszystkim za cały rok teatralnych spotkań i do zobaczenia w wrześniu! Rezerwuję już bilety!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

„POPkulturalne” zakończenie roku szkolnego – „Przesilenie” w Teatrze Nowym

 

Ostatnim  spektaklem teatralnym obejrzanym w ramach koła „POPkulturalne rozmowy…” w tym roku szkolnym było „Przesilenie” w Teatrze Nowym.

Przedstawienie to historia dwóch trzydziestolatków  (w rolach głównych aktorzy – Alicja Juszkiewicz, Łukasz Chrzuszcz), którzy w dowcipny, ale  kiedy trzeba było i dosadny sposób opowiedzieli o swoich problemach, uczuciach, troskach.

Groteska, dowcip, paradoks, dzień urodzin  i najkrótsza noc w roku… „Przesilenie” idealnie wpisało się w atmosferę związaną z końcem roku szkolnego.

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

V Noc Teatrów za nami!

Już po raz piąty uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Spotkaniu Szkolnych Teatrów w XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Obejrzeliśmy pięć niezwykłych przedstawień. Wszystkie nam się podobały, a każdy z nas miał innego faworyta. Nowością była możliwość wyboru najlepszego aktora przez publiczność. Nagroda trafiła do Alicji Helfojer.

Organizatorom gratulujemy świetnej imprezy i… do zobaczenia za rok!

Katarzyna Szyszka

Małgorzata Masłowska-  Taffel

„Czarne ptaki” – spektakl ważny, nowoczesny, zachwycający

Majowy spektakl „POPkulturalnych rozmów…” to „Czarne ptaki” w Teatrze Animacji. Na losy dwóch narodów spojrzeliśmy oczami Erica Bassa, amerykańskiego Żyda o polskich korzeniach. Przedstawienie składało się z wielu historii. Niektóre działy się tu i teraz, inne wydarzyły się przed stu laty. Trzy tragiczne historie z lat 1906, 1942 i 1968 opowiedziane i odegrane zostały przez aktorów oraz różne typy lalek, wspaniale zaprojektowanych przez Słowaczkę Evę Farkašową oraz Polki – Dagmarę Żabską i Agnieszkę Polańską.

Czarne ptaki, nawołujące z każdego skweru, każdego parku w każdym mieście, opowiedziały historie, których powinniśmy wysłuchać dawno temu. Bez oskarżeń, bez wytykania winnych. Bo przeszłość dotyczy także nas, a nie wszystko jest tym na co wygląda. Czasem to, czego nie ma, nigdy tak naprawdę nie odeszło.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

 

Majówka z „POPkulturalnymi rozmowami…”

 

13 maja o 18.00

 „CZARNE PTAKI” w Teatrze Animacji

bilet 20 złotych do 10 maja

25 maja o 19.00

V PLENEROWY PRZEGLĄD TEATRÓW SZKOLNYCH „NOC TEATRÓW”

XXV Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu

wstęp wolny

Zapraszam do zapisów!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Młodzi dla młodych – spektakl „Alicja”

„Alicja” to wyjątkowy spektakl. 10 kwietnia na Scenie Wspólnej wystąpili licealiści skupieni w Klubie przy Wspólnej, którym opiekuje się pani Roma Szymańska. Reżyserką spektaklu była zaś aktorka Teatru Nowego – Dorota Abbe, którą niedawno koło „POPkulturalne rozmowy…” podziwiało w przedstawieniu „O szczytach rozpaczy…”.

Spektakl w bardzo sprytny sposób czerpał inspirację z „Alicji z krainy czarów” – była tytułowa Alicja, Kapelusznik, Kot. Jednak ważniejsze było przedstawienie tego, co boli młodych ludzi. Trudne relacje rodzinne, rywalizacja z rodzeństwem, rozwód rodziców, pierwszy alkohol, poszukiwanie miłości i przyjaźni…. Alicja wspomina trudne momenty swojego życia w chwili, gdy symbolicznie staje się dorosła i wyjeżdża na studia… Nie będziemy jednak zdradzać wszystkiego, gdyż ten spektakl trzeba koniecznie zobaczyć!

Występ młodzieży zachwycił. Widać było ogromne zaangażowanie oraz wkład nietuzinkowej Abbe. Uczestnicy koła byli zachwyceni, zwłaszcza, że uczestniczyliśmy w prapremierze sztuki. Było więc bardzo uroczyście. To był udany kwietniowy wieczór!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

 

 

 

Wieczór z piosenkami Osieckiej w Teatrze Nowym

Teksty Agnieszki Osieckiej, ciepły kwietniowy wieczór, „POPkulturalne rozmowy…”, obchody Międzynarodowego Dnia Teatru i rewelacyjna Julia Rybakowska – to musiało się udać!

Spektakl  „Osiecka. Byle nie o miłości” utkany był z piosenek, których autorką tekstów była doskonała Agnieszka Osiecka. Główną bohaterką wieczoru była zaś  „Renata Badyl, urocza i pełna werwy, choć przecież ciężko już doświadczona przez życie dziewczyna z ogródkiem działkowym, wypełnionym biednymi badyliszczami; dziewczyna, która od czasu do czasu spędza upojne lato w Portofino, upija się – ale wyłącznie na wesoło, wie co nieco na temat pornografii, a w dodatku – śpiewa.”

Było nostalgicznie, refleksyjnie, kiedy trzeba było mocno i z poczuciem humoru. Szkoda, że wieczór z Renatą skończył się tak szybko.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”