Teatralny początek ferii

Grupa rodziców, nauczycieli i uczniów skupionych wokół koła „POPkulturalne rozmowy…” obejrzała tym razem ambitny, emocjonalny spektakl „Dom Bernardy Alba” w reż. Magdaleny Miklasz. Rewelacyjny aktorsko, poruszający trudny temat, doskonały scenograficznie, muzycznie i językowo spektakl nie da o sobie tak łatwo zapomnieć.

Po feriach kolejne propozycje teatralne, w marcu wybierzemy się do Teatru Animacji, a w kwietniu na najnowszą premierę Muzycznego – „Footloose”.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Teatralne powitanie 2018 roku!

Nowy rok „POPkulturalne rozmowy…” rozpoczęły spektaklem „Życie to nie teatr” w Teatrze Nowym.

Przedstawienie to muzyczna esencja czterech dekad Teatru Nowego. Śpiewający aktorzy w towarzystwie świetnych instrumentalistów przypomnieli najlepsze i najbardziej znane utwory z bogatego dorobku Jerzego Satanowskiego oraz innych znakomitych kompozytorów. Usłyszeliśmy piosenki napisane do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Bolesława Leśmiana, Bertolda Brechta, Edwarda Stachury i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Zachwyciły nas nowe muzyczne aranżacje, wspaniałe głosy poznańskich aktorów. Niezwykły klimat spektaklu towarzyszył nam jeszcze bardzo długo.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

 

Największe musicalowe i filmowe przeboje w Teatrze Muzycznym

„Z Broadwayu do Hollywood 2” – to tytuł niezwykłego koncertu Teatru Muzycznego, w którym (2 grudnia) wzięli udział uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…”

Usłyszeliśmy fragmenty filmów, które doczekały się wersji musicalowych, a także musicali, które zostały zekranizowane. Nie zabrakło przebojów pochodzących z najnowszych produkcji Teatru takich jak: „Nine”, „Madagaskar — musicalowa przygoda” oraz „Zakonnica w przebraniu”. Pojawiły się również fragmenty dobrze znanych spektakli, m.in. „Nie ma jak lata 20, lata 30.”, „Evita” czy „Skrzypek na dachu”. Dodatkową atrakcją były sławne piosenki nigdy dotąd w Teatrze nieprezentowane. W świat wielkich gwiazd filmu i muzyki zabrali nas  Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Kierownikiem muzycznym koncertu był dyrektor artystyczny Teatru –  Piotr Deptuch.

Wspaniały wieczór! Doskonała rozrywka!

Katarzyna Szyszka –

opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

„Iwona, księżniczka Burgunda” – listopadowy spektakl „POPkulturalnych rozmów…”

Pochmurny listopadowy wieczór najlepiej spędzić w przytulnych murach teatru. Uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…” obejrzeli tym razem „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, spektakl Teatru Nowego w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Gombrowiczowska sztuka została uwspółcześniona. Reżyserka nie tylko wykorzystała klasyczne gombrowiczowskie wątki, ale również poszerzyła kontekst dramatu. Subtelnie nawiązała do współczesnej polskiej sytuacji politycznej, społecznej i medialnej.

W  Iwonie, księżniczce Burgunda” odnaleźć można niemal wszystkie wątki obecne w jego późniejszej twórczości. Nie ograniczają się one tylko do problematyki „gęby” i „formy”, ale obejmują tematy takie jak podział klasowy, władza, wolność i ich ograniczenia. Na pewno sztuka podsunęła nam wiele tematów do dyskusji.

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„Nine” to strzał w dziesiątkę!

Październikowa wizyta w teatrze była dla „POPkulturalnych rozmów…” wyjątkowa. Uczestniczyliśmy w jednej z pierwszych prezentacji spektaklu „Nine” w Teatrze Muzycznym. To była prawdziwa kulturalna uczta! Było głośno, kolorowo, dynamicznie. Historia Guido Contini, znanego włoskiego i reżysera  filmowego i celebryty, który  w przeddzień 40 urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego, wciągnęła nas od pierwszej do ostatniej minuty.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że do Teatru Muzycznego warto wracać!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„Przyjęcie dla głupca” – pierwszy spektakl „POPkulturalnych rozmów…” po wakacjach

Prawie dwudziestoosobowa grupa uczniów, rodziców, nauczycieli i absolwentów postanowiła spędzić wrześniowy wieczór w Teatrze Nowym, oglądając komedię „Przyjęcie dla głupca”. Spektakl o tytułowym przyjęciu, na które każdy uczestnik przyprowadzić ma jakiegoś „głupca”, by mógł on stać się przedmiotem kpin i potwierdzić tym samym wyższość zapraszających, jak zwykle nas zaskoczył. W pewnym momencie wszystko wymknęło się spod kontroli… Tekst francuskiego dramatopisarza, scenarzysty i reżysera filmowego –   Francisca Vebera – w bardzo przystępny i przepełniony efektownymi zwrotami akcji sposób zarysował charaktery dwóch ludzkich typów.

 

Choć śmialiśmy się do łez, sztuka skłoniła nas do refleksji o  niejednoznaczności dobra i zła, mądrości i głupocie, sukcesie i porażce. Morał? „Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku…”

Sezon 2017/2018 rozpoczęty na dobre!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

PS Projekt graficzny naszego logo – p. Janusz Cieślak.

„POPkulturalne rozmowy…” doczekały się swojego logo!

Po 6 latach działalności koło doczekało się specjalnego logo. Wielkie brawa należą się pani Ewie Grocholskiej, która je zaprojektowała i wykonała. Mam nadzieję, że już niedługo logo stanie się znakiem rozpoznawczym „POPkulturalnych rozmów…”

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„POPkulturalne rozmowy…” wracają z nową energią!

Jak rozpocząć nowy rok szkolny, by nie kojarzył się on tylko z obowiązkami i końcem wakacji? Jest na to sposób. Wspólne wyjście do teatru! Wspólne, bo jak zawsze „POPkulturalne rozmowy…” do teatru zapraszają uczniów od klasy szóstej, rodziców, nauczycieli, absolwentów.

Na początek klasyka – „Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym. Wspaniałą komedię dla widza w każdym wieku obejrzymy już 16 września o 19.00. Wpłata 35 złotych do 11 września.

Druga propozycja to prawdziwy hit. Teatr Muzyczny zaprasza na premierowy pokaz musicalu „NINE”. Po sukcesie poprzednich spektakli (m.in. „Zakonnicy w przebraniu”, „Evity”, „Jekyll&Hyde”) wiemy, że będzie to na pewno przedstawienie na światowym poziomie. Zapraszam 7 października na 15.00. Wejściówki w cenie 35 złotych można rezerwować do 11 września.

Pamiętajcie o pieczątkach i karnetach, zapraszajcie do teatru rodziców, przyjaciół, dziadków!

W tym roku czekać na wszystkich będzie wiele niespodzianek. Koło obchodzić będzie bowiem  6 urodziny!  Śledźcie stronę internetową szkoły, wiadomości w dzienniku Librus i na tablicy informacyjnej na parterze.

Teatralny sezon 2017/2018 uważam za rozpoczęty!

 

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”