„Iwona, księżniczka Burgunda” – listopadowy spektakl „POPkulturalnych rozmów…”

Pochmurny listopadowy wieczór najlepiej spędzić w przytulnych murach teatru. Uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…” obejrzeli tym razem „Iwonę, księżniczkę Burgunda”, spektakl Teatru Nowego w reżyserii Magdaleny Miklasz.

Gombrowiczowska sztuka została uwspółcześniona. Reżyserka nie tylko wykorzystała klasyczne gombrowiczowskie wątki, ale również poszerzyła kontekst dramatu. Subtelnie nawiązała do współczesnej polskiej sytuacji politycznej, społecznej i medialnej.

W  Iwonie, księżniczce Burgunda” odnaleźć można niemal wszystkie wątki obecne w jego późniejszej twórczości. Nie ograniczają się one tylko do problematyki „gęby” i „formy”, ale obejmują tematy takie jak podział klasowy, władza, wolność i ich ograniczenia. Na pewno sztuka podsunęła nam wiele tematów do dyskusji.

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„Nine” to strzał w dziesiątkę!

Październikowa wizyta w teatrze była dla „POPkulturalnych rozmów…” wyjątkowa. Uczestniczyliśmy w jednej z pierwszych prezentacji spektaklu „Nine” w Teatrze Muzycznym. To była prawdziwa kulturalna uczta! Było głośno, kolorowo, dynamicznie. Historia Guido Contini, znanego włoskiego i reżysera  filmowego i celebryty, który  w przeddzień 40 urodzin staje twarzą w twarz z kryzysem wieku średniego, wciągnęła nas od pierwszej do ostatniej minuty.

Kolejny raz przekonaliśmy się, że do Teatru Muzycznego warto wracać!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„Przyjęcie dla głupca” – pierwszy spektakl „POPkulturalnych rozmów…” po wakacjach

Prawie dwudziestoosobowa grupa uczniów, rodziców, nauczycieli i absolwentów postanowiła spędzić wrześniowy wieczór w Teatrze Nowym, oglądając komedię „Przyjęcie dla głupca”. Spektakl o tytułowym przyjęciu, na które każdy uczestnik przyprowadzić ma jakiegoś „głupca”, by mógł on stać się przedmiotem kpin i potwierdzić tym samym wyższość zapraszających, jak zwykle nas zaskoczył. W pewnym momencie wszystko wymknęło się spod kontroli… Tekst francuskiego dramatopisarza, scenarzysty i reżysera filmowego –   Francisca Vebera – w bardzo przystępny i przepełniony efektownymi zwrotami akcji sposób zarysował charaktery dwóch ludzkich typów.

 

Choć śmialiśmy się do łez, sztuka skłoniła nas do refleksji o  niejednoznaczności dobra i zła, mądrości i głupocie, sukcesie i porażce. Morał? „Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku…”

Sezon 2017/2018 rozpoczęty na dobre!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

PS Projekt graficzny naszego logo – p. Janusz Cieślak.

„POPkulturalne rozmowy…” doczekały się swojego logo!

Po 6 latach działalności koło doczekało się specjalnego logo. Wielkie brawa należą się pani Ewie Grocholskiej, która je zaprojektowała i wykonała. Mam nadzieję, że już niedługo logo stanie się znakiem rozpoznawczym „POPkulturalnych rozmów…”

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

„POPkulturalne rozmowy…” wracają z nową energią!

Jak rozpocząć nowy rok szkolny, by nie kojarzył się on tylko z obowiązkami i końcem wakacji? Jest na to sposób. Wspólne wyjście do teatru! Wspólne, bo jak zawsze „POPkulturalne rozmowy…” do teatru zapraszają uczniów od klasy szóstej, rodziców, nauczycieli, absolwentów.

Na początek klasyka – „Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym. Wspaniałą komedię dla widza w każdym wieku obejrzymy już 16 września o 19.00. Wpłata 35 złotych do 11 września.

Druga propozycja to prawdziwy hit. Teatr Muzyczny zaprasza na premierowy pokaz musicalu „NINE”. Po sukcesie poprzednich spektakli (m.in. „Zakonnicy w przebraniu”, „Evity”, „Jekyll&Hyde”) wiemy, że będzie to na pewno przedstawienie na światowym poziomie. Zapraszam 7 października na 15.00. Wejściówki w cenie 35 złotych można rezerwować do 11 września.

Pamiętajcie o pieczątkach i karnetach, zapraszajcie do teatru rodziców, przyjaciół, dziadków!

W tym roku czekać na wszystkich będzie wiele niespodzianek. Koło obchodzić będzie bowiem  6 urodziny!  Śledźcie stronę internetową szkoły, wiadomości w dzienniku Librus i na tablicy informacyjnej na parterze.

Teatralny sezon 2017/2018 uważam za rozpoczęty!

 

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Podsumowanie tegorocznej działalności koła „POPkulturalne rozmowy…”

W tym roku szkolnym słowo TEATR towarzyszyło nam kilkanaście razy. Obejrzeliśmy szereg przedstawień w Teatrze Muzycznym, Polskim, Nowym, na Scenie Wspólnej. Nie zabrakło głośnych musicali jak „Zakonnica w przebraniu”, „Skrzypek na dachu”, „Jekyll&Hyde”; klasyki w postaci „Krakowiaków i górali”, a także szeregu współczesnych sztuk  – widzieliśmy „Czarne ptaki”, „Alicję”, „Osiecką. Byle nie o miłości.”, „Przesilenie”, „O szczytach rozpaczy i uśmiechu stewardessy”, „Kalinę”, „Pastranę”, „Drugi spektakl”. Nie mogło nas też zabraknąć na tradycyjnej Nocy Teatrów w XXV LO. Po raz kolejny również włączyliśmy się w akcję „Opatrunek na frasunek”.

Emocji na pewno nie zabrakło. W przedstawieniach uczestniczyli uczniowie ambitni, dojrzali, ciekawi tego, co dzieje się w poznańskiej kulturze.

Dziękuję wszystkim za cały rok teatralnych spotkań i do zobaczenia w wrześniu! Rezerwuję już bilety!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

„POPkulturalne” zakończenie roku szkolnego – „Przesilenie” w Teatrze Nowym

 

Ostatnim  spektaklem teatralnym obejrzanym w ramach koła „POPkulturalne rozmowy…” w tym roku szkolnym było „Przesilenie” w Teatrze Nowym.

Przedstawienie to historia dwóch trzydziestolatków  (w rolach głównych aktorzy – Alicja Juszkiewicz, Łukasz Chrzuszcz), którzy w dowcipny, ale  kiedy trzeba było i dosadny sposób opowiedzieli o swoich problemach, uczuciach, troskach.

Groteska, dowcip, paradoks, dzień urodzin  i najkrótsza noc w roku… „Przesilenie” idealnie wpisało się w atmosferę związaną z końcem roku szkolnego.

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

V Noc Teatrów za nami!

Już po raz piąty uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w Spotkaniu Szkolnych Teatrów w XXV LO im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej. Obejrzeliśmy pięć niezwykłych przedstawień. Wszystkie nam się podobały, a każdy z nas miał innego faworyta. Nowością była możliwość wyboru najlepszego aktora przez publiczność. Nagroda trafiła do Alicji Helfojer.

Organizatorom gratulujemy świetnej imprezy i… do zobaczenia za rok!

Katarzyna Szyszka

Małgorzata Masłowska-  Taffel

„Czarne ptaki” – spektakl ważny, nowoczesny, zachwycający

Majowy spektakl „POPkulturalnych rozmów…” to „Czarne ptaki” w Teatrze Animacji. Na losy dwóch narodów spojrzeliśmy oczami Erica Bassa, amerykańskiego Żyda o polskich korzeniach. Przedstawienie składało się z wielu historii. Niektóre działy się tu i teraz, inne wydarzyły się przed stu laty. Trzy tragiczne historie z lat 1906, 1942 i 1968 opowiedziane i odegrane zostały przez aktorów oraz różne typy lalek, wspaniale zaprojektowanych przez Słowaczkę Evę Farkašową oraz Polki – Dagmarę Żabską i Agnieszkę Polańską.

Czarne ptaki, nawołujące z każdego skweru, każdego parku w każdym mieście, opowiedziały historie, których powinniśmy wysłuchać dawno temu. Bez oskarżeń, bez wytykania winnych. Bo przeszłość dotyczy także nas, a nie wszystko jest tym na co wygląda. Czasem to, czego nie ma, nigdy tak naprawdę nie odeszło.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”