Zakładamy swoją firmę

Rozpoczęliśmy drugi rok realizacji projektu „Fundusz Inwestycyjny Nastolatka, czyli jak zadbać o swoją przyszłość” W pierwszym roku poznaliśmy specyfikę funkcjonowania rynku pracy we współczesnej Europie. Próbowaliśmy także dowiedzieć się czegoś o sobie, jakie są nasze predyspozycje zawodowe, w czym jesteśmy dobrzy, co wychodzi nam najlepiej.

Drugi rok pracy w projekcie Comenius to praktyka. Pora na założenie swojej działalności. W poniedziałek 28 października nasi mali przedsiębiorcy zostali przeszkoleni przez przedstawiciela firmy konsultingowej, który pokazał uczniom jak stworzyć profesjonalny business plan. Przez najbliższe dwa miesiące uczniowie naszego gimnazjum będą prowadzić swoje firmy produkcyjno  – usługowo – handlowe. Finał konkursu, promocja swojej działalności oraz sprzedaż swoich towarów i usług będzie miała miejsce w połowie grudnia podczas jarmarku świątecznego, zorganizowanego przez szkołę dla społeczności lokalnej. Nasi uczniowie wiedzą, że „gra jest warta świeczki”. Najlepsza firma pojedzie w nagrodę do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Tam spotkamy się z uczniami – zwycięzcami konkursu partnerskich szkół z Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Holandii, Turcji i Danii. Powodzenia

Spotkanie partnerów projektu w Santiago di Compostela w Hiszpanii

W marcu 2013 roku grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu roboczym wszystkich partnerów projekt w hiszpańskiej szkole w Santiago di Compostela. W czasie tej kilkudniowej wizyty mieliśmy okazję poznać przemiłych ludzi, sprawdzić znajomość angielskiego w międzynarodowym towarzystwie oraz zobaczyć przepiękny „kawałek” Hiszpanii. Sama podróż samolotem z kilkoma przesiadkami dostarczyła nam wielu wrażeń. Na miejscu okazało się, iż Hiszpania to nie tylko słońce i plaże, ale deszcz i klimaty północnej Europy (taka jest właśnie Galicja). Wielu wrażeń dostarczyły nam zajęcia w szkole oraz nocleg w rodzinach hiszpańskich. Okazało się, iż nasz angielski jest na dość wysokim poziomie. Nie mieliśmy żadnych problemów komunikacyjnych. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci krótka „pielgrzymka” do grobu św. Jakuba w Santiago di Compostela. Na pewno wrócimy tutaj w przyszłości.