Zakładamy swoją firmę

Rozpoczęliśmy drugi rok realizacji projektu „Fundusz Inwestycyjny Nastolatka, czyli jak zadbać o swoją przyszłość” W pierwszym roku poznaliśmy specyfikę funkcjonowania rynku pracy we współczesnej Europie. Próbowaliśmy także dowiedzieć się czegoś o sobie, jakie są nasze predyspozycje zawodowe, w czym jesteśmy dobrzy, co wychodzi nam najlepiej.

Drugi rok pracy w projekcie Comenius to praktyka. Pora na założenie swojej działalności. W poniedziałek 28 października nasi mali przedsiębiorcy zostali przeszkoleni przez przedstawiciela firmy konsultingowej, który pokazał uczniom jak stworzyć profesjonalny business plan. Przez najbliższe dwa miesiące uczniowie naszego gimnazjum będą prowadzić swoje firmy produkcyjno  – usługowo – handlowe. Finał konkursu, promocja swojej działalności oraz sprzedaż swoich towarów i usług będzie miała miejsce w połowie grudnia podczas jarmarku świątecznego, zorganizowanego przez szkołę dla społeczności lokalnej. Nasi uczniowie wiedzą, że „gra jest warta świeczki”. Najlepsza firma pojedzie w nagrodę do Brukseli do Parlamentu Europejskiego. Tam spotkamy się z uczniami – zwycięzcami konkursu partnerskich szkół z Bułgarii, Hiszpanii, Włoch, Litwy, Holandii, Turcji i Danii. Powodzenia

Uczymy ratować

Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”

Program realizowany jest w naszej szkole od listopada 2006r. dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (http://www.wosp.org.pl/uczymyratowac/). Skierowany jest do uczniów klas 1-3 Sportowej Szkoły Podstawowej Nr 29.

Zajęcia prowadzone są nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego – Paulinę Banaszak i Hannę Pawłowicz. Prowadzące przed przystąpieniem do realizacji programu, wzięły udział w szkoleniu organizowanym przez Fundację WOŚP. Podczas szkolenia pod okiem instruktorów Fundacji WOŚP z uprawnieniami AHA (American Heart Association – Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne) nauczyciele uczyli się udzielania pierwszej pomocy, po ty by swoją wiedzę przekazać następnie uczniom.

Podczas zajęć uczniowie nauczania początkowego uczą się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Zajęcia trwają 4 godziny zegarowe. Na końcu zajęć wytrwali uczniowie otrzymują certyfikat ukończenia kursu pierwszej pomocy.

Fundacja WOŚP, oprócz szkolenia nauczycieli, zapewnia także podstawowe pomoce naukowe do prowadzenia zajęć. Dzięki temu podczas zajęć dzieci korzystają z podręczników oraz ćwiczą resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomach MiniAnia.

Spotkanie partnerów projektu w Santiago di Compostela w Hiszpanii

W marcu 2013 roku grupa nauczycieli i uczniów naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu roboczym wszystkich partnerów projekt w hiszpańskiej szkole w Santiago di Compostela. W czasie tej kilkudniowej wizyty mieliśmy okazję poznać przemiłych ludzi, sprawdzić znajomość angielskiego w międzynarodowym towarzystwie oraz zobaczyć przepiękny „kawałek” Hiszpanii. Sama podróż samolotem z kilkoma przesiadkami dostarczyła nam wielu wrażeń. Na miejscu okazało się, iż Hiszpania to nie tylko słońce i plaże, ale deszcz i klimaty północnej Europy (taka jest właśnie Galicja). Wielu wrażeń dostarczyły nam zajęcia w szkole oraz nocleg w rodzinach hiszpańskich. Okazało się, iż nasz angielski jest na dość wysokim poziomie. Nie mieliśmy żadnych problemów komunikacyjnych. Na zawsze pozostanie w naszej pamięci krótka „pielgrzymka” do grobu św. Jakuba w Santiago di Compostela. Na pewno wrócimy tutaj w przyszłości.