„Robinsonson” zakończył kolejny teatralny sezon „POPkulturalnych rozmów…”

Na sam koniec wisienka na torcie – spektakl na scenie Studia Aktorskiego STA –  „Robinsonson” w reż. Mariusza Zaniewskiego, w wykonaniu III roku. Świetny tekst, wspaniała gra, wiele emocji, ekologiczne przesłanie. Będziemy tu wracać! Chcemy więcej!

Teatralny sezon 2017/2018 oficjalnie można uznać za zamknięty. Za nami 10 spektakli:

 • W teatrze można dobrze się pośmiać – „Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym.
 • Prawdziwy strzał w dziesiątkę – spektakl „Nine” w Teatrze Muzycznym.
 • Klasyka odczytana na nowo – „Iwona, księżniczka Burgunda” w Teatrze Nowym.
 • Największe musicalowe i filmowe przeboje w Teatrze Muzycznym – koncert „Z Broadwayu do Hollywood 2” w Teatrze Muzycznym.
 • 40 lat minęło – koncert „Życie to nie teatr” w Teatrze Nowym.
 • Trudny temat żałoby – „Dom Bernardy Alba” w Teatrze Nowym.
 • Twarzą twarz z legendą – „Baron Münchhausen” w Teatrze Animacji.
 • Siła, młodość i muzyka – „Footloose” w Teatrze Muzycznym.
 • Zakończenie sezonu – „Robinsonson” na Scenie STA.

 

Już teraz zdradzę, że bilety na najnowszą premierę Teatru Muzycznego – „Rodzinę Adamsów” mam już zarezerwowane! Do zobaczenia na jesiennym spektaklu!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

 

Laureaci Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego

Z radością informuję,że nasze uczennice i uczeń z Gimnazjum zostali laureatami Wojewódzkiego Konkursu Fotograficznego pt.”Wolność-fotoreportaż” pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego organizowanego przez IX LO w Poznaniu. Na konkurs wpłynęło ok. 150 prac, a czworo naszych uczniów w kategorii wiekowej „gimnazjum” w finale zajęło:
-I miejsce-Maja Mamet,
-III miejsce-Julia Wachowiak,
-wyróżnienie-Malwina Grot,
-wyróżnienie-Filip Biegański
Gratulujemy i życzymy kolejnych,udanych kadrów!
 
Ewelina Fordońska

 

Sukces w konkursie informatycznym

Uczniowie Gimnazjum nr 5 w składzie: Bartosz Demski, Szymon Kutynia, Paweł Charkiewicz zajęli I miejsce w konkursie „O tytuł najlepszego programisty miasta Poznania”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Bartosz Olek

Piąteczka Vice Mistrzem Polski Szkół Gimnazjalnych dziewcząt w roku szkolnym 2017/2018 !!!

W dniach 7-10 czerwca odbył się Ogólnopolski Finał Mistrzostw Polski Szkół Gimnazjalnych w piłce siatkowej dziewcząt. Gospodarzem zmagań młodych siatkarek był Ostrowiec Świętokrzyski. Do Ostrowca przybyło 16 zespołów ,mistrzów województw z terenu kraju. Po trzech dniach zmagań nasze gimnazjum nr 5 zostało Vice Mistrzem Polski na rok szkolny 2017/2018 wśród wszystkich gimnazjów z terenu kraju. Jest to historyczny sukces dla naszej szkoły i miasta Poznania. 

Swoje zmagania rozpoczęliśmy od meczy grupowych w ,którym pokonali Świdnik 2-0 oraz gospodarzy Ostrowiec 2-1. Mecz ćwierćfinałowy rozegraliśmy z Bielskiem Biała, który pewnie wygraliśmy 2-0. Przed ostanie spotkanie czyli mecz o półfinałowy o wejście do Wielkiego Finału rozegraliśmy z Reda mistrzem Pomorskiego, którym zwycięstwem  2-1 przypieczętowaliśmy awans do Finału Gimnazjady. Ostatni mecz turnieju został rozegrany z mistrzem Mazowsza zespołem z Legionowa gdzie po walce i olbrzymich emocjach sportowych ulegliśmy niestety w stosunku 2-0. Najlepsza zawodniczka naszego zespołu została Wiktoria Wnuk – najlepsza libero mistrzostw.

Nasza szkole reprezentowały:

Martyna Pisarska, Wiktoria Wnuk, Jagoda Szubińska, Natalia Szubińska, Weronika Ziętkiewicz, Wiktoria Pisarska, Kamila Drewicz, Natalia Czajka, Wiktora Niwald, Aleksandra Roszak, Wiktoria Zajączkowska, Anastazja Zajączkowska.

trenerzy:

Dariusz Ciszak, Piotr Kołodziejski, Łukasz Rutkowski .

 

KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

 1. SP Nr 8 Legionowo – Mazowsze
 2. Gim. Nr 5 Poznań – Wielkopolska
 3. SP Nr 3 Reda – Pomorskie 
 4. Gim. Nr 6 Bydgoszcz 
 5. GMS Bielsko Biała 
 6. GS Nr 46 Kraków 
 7. ZSS Rzeszów 
 8. GMS Ostrowiec Świętokrzyski 
 9. SMS Wrocław 
 10. SP Zbąszynek 
 11. PG 1 Kluczbork 
 12. SP Nr 5 Świdnik 
 13. SMS Police 
 14. SP nr 10 Tomaszów Mazowiecki 
 15. ZSP nr 5 Białystok   
 16. SMS Opole 

BRAWO DRUŻYNA

 

„POPkulturalne” zakończenie teatralnego sezonu

Teatralny sezon 2017/2018 zamkniemy spektaklem „ROBINSONSON”  w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, który odbędzie się na scenie Studia Aktorskiego STA na ul. Ratajczaka 18.

Przedstawienie odbędzie się 17 czerwca o godzinie 19:03.  Bilety w cenie 15 złotych można rezerwować do 12 czerwca.

Zapraszam wszystkich na ostatnie wspólne wyjście do teatru w tym roku szkolnym!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

BYĆ JAK CZŁOWIEK RENESANSU – szkolny projekt edukacyjny

Tradycją naszej szkoły stały się organizowane we współpracy z Radą Rodziców duże projekty edukacyjne skupione wokół ważnych idei. W ubiegłym roku inspiracją były podróże Kazimierza Nowaka, patrona Gimnazjum nr 5, tym razem odwołaliśmy się do postaci Jana Kochanowskiego, który patronuje Sportowej Szkole Podstawowej nr 29.

Śladami Jana Kochanowskiego i epoki renesansu

W działaniach uczniów i uczennic klas 4-6 motywem przewodnim była twórczość Jana Kochanowskiego wpisana w ideały odrodzenia. Pierwsze godziny projektu to wyprawa w formule gry miejskiej odbywającej się w różnych miejscach Poznania.

Klasy czwarte udały się na Śródkę. Uczniowie i uczennice wykonywali zadania związane z Ostrowem Tumskim, pomnikiem Jana Kochanowskiego, renesansową architekturą. Klasa 4a zwiedziła również Bramę Poznania. A skoro człowiek renesansu łączy w swej aktywności odległe dziedziny wiedzy, to obok zadań historycznych pojawiły się pytania o drzewa rosnące przy Wartostradzie. Klasy piąte i szóste realizowały zadania na Starym Mieście, zgłębiając tajemnice „Renesansowego Poznania”. Dodatkowo klasa 6b odbyła spacer z przewodnikiem pod hasłem „Poznań wielu kultur i narodów”.

Kreatywnie pod lipą…

Druga część odbywała się na osiedlu Pod Lipami – każda klasa wykonywała zadania konkursowe pod przydzielonym drzewem. Uczniowie i uczennice mieli przystroić lipę, stworzyć nawiązującą do epoki odrodzenia rzeźbę z materiałów recyklingowych oraz przedstawić scenkę związaną z twórczością Mistrza z Czarnolasu. Królowała oczywiście słynna fraszka „Na lipę” pomysłowo zainscenizowana na kilka sposobów. Widzami obserwującymi przygotowane instalacje byli uczniowie i uczennice klas 1-3.

XVI-wieczna Rzeczypospolita kolebką tolerancji

Starsi uczniowie i uczennice uczestniczyli w działaniach związanych z ważną dla XVI-wiecznej Rzeczypospolitej ideą otwartości i tolerancji religijnej.

Pierwsza część to odbywające się pod hasłem „Wielokulturowy Poznań” wycieczki do miejsc pozwalających poznać obecne w naszym mieście mniejszości religijne i narodowe. Klasy siódme były z wizytą w Kościele Luterańskim Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Klasy IIa i IIc gimnazjum odwiedziły Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, a klasy IIb1 i IIb2 – siedzibę Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich z synagogą. Klasy trzecie gimnazjum zwiedziły z przewodnikiem Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Druga odsłona projektu – już w szkole – to warsztaty i spotkania nawiązujące do idei otwartości, tolerancji i równości w różnorodności. Do współpracy zaprosiliśmy wolontariuszy i organizacje zajmujące się zagadnieniami wielokulturowości, pomocą dla uchodźców oraz wsparciem dla cudzoziemców mieszkających w Poznaniu.

Wszyscy uczniowie i uczennice spotkali się z wolontariuszami, którzy dzielili się wrażeniami z pobytu w ośrodkach dla uchodźców w Grecji. Było nam bardzo miło gościć ojca jednego z uczniów gimnazjum, pana Marka Durskiego, wraz z panią Nawojką Mocek. Opowiadali o wrażliwości na potrzeby ludzi znajdujących się w dramatycznym położeniu oraz o sile sportu, który łączy osoby pochodzące z różnych krajów.

Uczestniczki Klubu Dobrej Rozmowy poprowadziły warsztaty na temat „Jak sobie radzić z fake news?”, przybliżające wizerunek uchodźców i uchodźczyń w mediach. Studentka z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej UAM przeprowadziła warsztaty na temat osób z doświadczeniem migracyjnym w Poznaniu. Wolontariuszka z fundacji Migrant Info Point prowadziła warsztaty międzykulturowe oraz zaprosiła na spotkanie z panem Muhammadem Aamirem Khanem – mieszkającym w Poznaniu Pakistańczykiem. Odbyły się również warsztaty historyczne na temat „Kraj bez stosów, czyli XVI-wieczna Rzeczypospolita tolerancją stoi”.

Nad sprawną organizacją zajęć czuwali uczniowie i uczennice zaangażowani w projekt Erasmus „Europejska wieża Babel – co z tą tolerancją?, a Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek.

Mamy nadzieję, że udało nam się przywołać ideał człowieka renesansu – prawdziwego humanisty zainteresowanego sprawami człowieka, wszechstronnie wykształconego, łączącego w swej działalności pozornie odległe dziedziny wiedzy i sztuki, znającego języki obce, promującego kulturę narodową, a zarazem tolerancyjnego i otwartego na inne kultury.

Koordynatorka projektu – Monika Depa

Organizatorzy: Anna Matysiak, Michał Motała, Renata Zajder

Partnerzy:

 

Patrol saperski w naszej szkole, czyli historia ciągle żywa

Uczniowie i uczennice naszej szkoły – od zerówki do klasy III gimnazjum – mieli okazję wziąć udział w spotkaniu z patrolem saperskim.

Zespół z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przeprowadził zajęcia profilaktyczne o tym, jak zachować się w sytuacji napotkania niewybuchu.

Historia ciągle żywa i… niebezpieczna!

W naszym mieście wciąż zdarza się, że mieszkańcy odnajdują pociski artyleryjskie i inne materiały pozostałe po II wojnie światowej. Mogą one stanowić zagrożenie dla otoczenia, dlatego warto poznać zasady postępowania i zachowania bezpieczeństwa w takich sytuacjach.

Czym się różni niewypał od niewybuchu?

Na spotkaniu teoretycznym dowiedzieliśmy się, czym różni się niewypał od niewybuchu i jak postąpić, gdy napotkamy podejrzanie wyglądający przedmiot. Podczas poglądowego pokazu sprzętu uczniowie i uczennice mieli okazję przemierzyć hełmy i kamizelki ochronne. Mogliśmy też poczuć ciężar atrap niewybuchów i niewypałów granatów, moździerzy i pocisków artyleryjskich.

Pokaz sprzętu przyciągnął także uwagę pracowników szkoły i przychodzących po uczniów rodziców i dziadków. 

Organizatorka spotkania – Anna Matysiak

 

PREMIERA SPEKTAKLU „Gdzie diabeł nie może…”

„Kochajcie teatr w sobie, a nie siebie w teatrze.”

                                                               (Konstanty Stanisławski )

24 maja 2018 roku o godz. 17.00 odbyła się premiera spektaklu „Gdzie diabeł nie może…” przygotowanego przez uczniów klasy IIb2 Gimnazjum nr 5, zbudowany z fragmentów komedii hrabiego Aleksandra Fredry ( „Śluby panieńskie”, „Damy  i huzary”,  „Pierwsza lepsza” ). Ich dobór był uzasadniony świetnym materiałem dla aktorów, ale szybko stał się splotem scen, które łączy spojrzenie na relacje damsko – męskie. Fredro był mistrzem w dostrzeganiu ludzkich słabostek, a inscenizatorzy, wzorem autora, pokazują z przymrużeniem oka kobietę we wszystkich jej odsłonach: kokietkę, buntowniczkę, plotkarkę.

Zespół odegrał wybrane sceny, przeplatane narracją i muzyką Jana Sebastiana Bacha w sposób brawurowy, powodując na twarzach  widzów uśmiech i dumę. Popis aktorski obserwowały rodziny występujących, nauczyciele i uczniowie ZSzOS nr 1. Stroje z epoki wypożyczone z Teatru Wielkiego komponowały się z Fredrowskim wierszem, ale  sens całości był jak najbardziej uniwersalny.

Puenta spektaklu:

Z kobietą nie ma żartów –

w miłości czy w gniewie

co myśli nikt nie zgadnie;

co zrobi nikt nie wie.

( A. Fredro )

podsumowywała  żartobliwy charakter spektaklu.

Wszyscy aktorzy wykazali się ogromnym talentem, odwagą i zapałem. Z całą pewnością  pokochali teatr w sobie, pokonali swoje leki i opory, nauczyli się pracy zespołowej.

 

Obsada:

Aniela Fruzia i Aniela  („Damy i huzary” ) oraz  Marta Śmigalińska 1 („Pierwsza  lepsza”) – Paulina Węglicka

Klara ( „Śluby panieńskie ” ), Zuzia i Dyndalska  („Damy i huzary” )  – Dominika Szymczak

Pani Dobrójska ( „Śluby panieńskie”), Orgonowa  ( „Damy i huzary”) – Martyna Pytlak

Józia ( „Damy i huzary” ),  Marta  Śmigalińska 2 ( „Pierwsza lepsza”) – Paulina Bujalska

Partia narracyjna – Filip Domagalski

Reżyseria, słowo narracji, dobór muzyki: Małgorzata Taffel

Scenografia: Ewa Grocholska

Kostiumy: Teatr Wielki Poznań

Projekt plakatu do spektaklu: Kamil Szymkowiak, kl. 7c

Program teatralny, obsługa organizacyjna spektaklu – uczniowie  klasy 7c

Małgorzata Taffel