Ruszyła PORA NA DEBATOWANIE

Zakończyła się pierwsza faza turnieju debat oksfordzkich. Reprezentacje klas siódmych szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych zmierzyły się w debatach z tezą: „W polskich szkołach należy zlikwidować zadania domowe”.

W kolejnej turze rozgrywek debatować będą ze sobą reprezentacje następujących klas: IIa vs. IIb1, IIIa vs. 7a, IIIb vs. 7 b.

Teza następnej debaty: „Polska powinna postawić na energetykę jądrową”.

Wszystkim mówcom życzę powodzenia!

koordynatorka – Renata Zajder

 

Kiermasz charytatywny

W dniu 16 maja podczas zebrań z rodzicami zbieraliśmy pieniądze na rzecz budowy przedszkola w Agereselam.
Akcja zakończyła się  sukcesem.
Zebraliśmy kwotę:
760,85 zł. Ogromne podziękowania dla rodziców i uczniów naszej szkoły.
SZKOLNY WOLONTARIAT

Mistrz Wielkopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2017/2018

W dniu 10 maja w Kaliszu został rozegrany Finał Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce dziewcząt i chłopców. Bezkonkurencyjnym w tym roku okazała się Szkoła Mistrzostwa Sportowego , Gimnazjum nr 5 w Poznaniu. Dziewczęta i chłopacy pewnie wygrali wszystkie mecze w stosunku 2-0. 
Ostateczne klasyfikacja dziewcząt:
1. Gimnazjum nr 5 Poznań
2. ZSMS Poznań
3. Szkoła Podstawowa nr 24 Kalisz
4. Szkoła Podstawowa nr 1 Turek 
Skład zwycięskiego zespołu:
Wiktoria Wnuk – kapitan, Martyna Pisarska, Wiktoria Pisarska, Jagoda Szybińska, Natalia Szybińska, Wiktoria Zajączkowska, Wiktoria Niwald, Majka Olszewska, Natalia Czajka, Kamila Drewicz, Weronika Ziętkiewicz, Agata Lavrin, trener – Dariusz Ciszak
Ostateczna klasyfikacja chłopców:
1. Gimnazjum nr 5 Poznań
2. Szkołą Podstawowa nr 24 Kalisz
3. Szkoła Podstawowa nr 3 Nowy Tomyśl
4. Szkoła Podstawowa nr 6 Września
Skład zwycięskiego zespołu:
Dawid Dulski, Maciej Konkiewicz – kapitan, Arkadiusz Drzewicki, Jakub Wyszomirski, Hubert Juszczak, Filip Kowalski, Maks Bartkowiak, Bartosz Socha, Marcin Łukasiewicz, Marceli Durski, Jan Majchrzak, Patryk Świetlicki, trener – Piotr Kołodziejski

Dni Języków Obcych

Dni Języków Obcych stanowią znakomitą okazję do poznania i praktycznego zastosowania przez uczniów języków, którymi posługuje się współczesny świat. To także zachęta do rozpoczęcia i kontynuowania przygody jaką może być nauka języków obcych.

W ramach wydarzeń, uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum uczestniczyli w przedstawieniu pt.: ”One Day in London” w ramach projektu „The Easy English Theatre”.

„The Easy English Theatre” to projekt, dzięki któremu uczniowie zyskują niepowtarzalną szansę rozwinięcia kompetencji językowych poprzez kontakt z utalentowanymi, młodymi brytyjskimi aktorami. To również emocjonujące spotkanie z żywym językiem. “One Day in London” jest autorskim przedstawieniem teatralnym, opowiadającym o ciekawym, pełnym przygód dniu zwyczajnego nastolatka imieniem Chris. Widzowie towarzyszą młodemu bohaterowi, gdy ten przemierzając ulice Londynu na każdym kroku wplątuje się w niecodzienne, a przy tym przekomicznie sytuacje.

Oprócz przedstawienia, wiele atrakcji przygotowano dla uczniów w piątek 27.04, na terenie szkoły. Uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach interpretatorskich, filmowych czy konkursie na plakat przedstawiający wybraną legendę. Niemałą atrakcją był również Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, w trakcie którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności językowe i wokalne.

Do naszej szkoły zostali w tym dniu zaproszeni studenci i pracownicy różnego rodzaju filologii UAM w Poznaniu, aby pokazać uczniom, że warto uczyć się innych języków, w tym takich jak: rumuński, turecki, japoński, hindi, włoski, hiszpański, francuski, arabski czy rosyjski. Zaproszeni goście przygotowali materiały, prezentacje i ćwiczenia po to, by uczniowie mogli bliżej poznać kulturę, zwyczaje, specyfikę danego języka, jak i podstawowe zwroty.

Monika Urbańska-Wojtacha 

„Witaj majowa jutrzenko!” – obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Reprezentacja Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi wzięła udział w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podczas mszy w poznańskiej Farze nasz poczet sztandarowy stanął obok sztandarów Miasta Poznania, Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji kombatanckich i wielu innych.

Młodzieżowa Parada

Jak co roku ważnym elementem obchodów był radosny pochód młodzieży. Uczniowie i uczennice poznańskich szkół w towarzystwie Oddziału Ułanów oraz Orkiestry Miasta Poznania przeszli ulicą Paderewskiego na Plac Wolności. Oprawę parady stanowiły baloniki w barwach narodowych.

„…dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności,

dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic,

z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy…”

Po odśpiewaniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej.

Upamiętnienie rocznicy wydarzenia o szczególnym znaczeniu w historii naszego kraju było dla młodzieży ważną lekcją patriotyzmu.

Anna Matysiak, Wiktor Plust

Lippo – witaj w drużynie!

Maskotką ZSzOS nr 1 w Poznaniu został Lippo – wyjątkowy i niepowtarzalny. Sportowiec, świetny kumpel, ambitny uczeń. Maskotka będzie towarzyszyła uczniom na co dzień oraz będzie brała udział w ważnych uroczystościach i akcjach promujących szkołę. 

Lippo. Jest częścią tej przestrzeni. Tworzy ten czas i to miejsce. Wytrwały i pełen pokory, dobrze odrabia wszystkie zadane mu lekcje. Potrafi mnożyć przyjaźń i dzielić koleżeńskie smutki. Pół na pół. Zna sporo słów, którymi można zagłuszyć drobną kłótnię i sprawić innym gęste radości. Lubi czytać. Punkt, set, mecz – brzmi w nim jak dobrze zinterpretowana trylogia, przeżyty fragment tekstu. Jest ambitny. Nie boi się zatem: porażki, piłki setowej ani dorosłości. Przemierzając szkolne korytarze, śni swoje małe sny o medalach i odwzajemnionej miłości. Nigdy się nie spóźnia i zawsze wie, kiedy należy przestać. Ma przed sobą tysiące rekordów do pobicia, warkoczy do zalotów i małych psikusów; koło siebie – uczciwie wypracowane znajomości. Gdy spotyka go gorszy dzień, przymyka leniwie oczy i powoli usypia złe myśli. Lubi warzywa i pije wodę. Od czasu do czasu jego dzień jest jak wpisana w dziennik uwaga, źle napisany sprawdzian. Zazwyczaj jednak uśmiecha się  – całym sobą, całym sportem, całym sercem. 

Młodość, wolność  i taniec – „Footloose” w Teatrze Muzycznym

Uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…” długo czekali na ten musical. Było warto! Doskonała choreografia, mistrzowskie interpretacje największych przebojów, wartko opowiedziana historia o sile młodzieńczej energii! Finałowa piosenka nucona była  przez wszystkich jeszcze bardzo długo po zakończeniu spektaklu. Teatr Muzyczny kolejny raz nie zawiódł.

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Egzaminy gimnazjalne za nami!

Uczniowie klas trzecich gimnazjum mogą w końcu odetchnąć. Za nimi trzydniowy egzaminacyjny maraton. Trzecioklasiści od 18 do 20 kwietnia zmierzyli się przedmiotami humanistycznymi (historia, wos), językiem polskim, przedmiotami przyrodniczymi (biologia, geografia, fizyka, chemia), matematyką oraz językiem angielskim na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wierzymy, że każdy napisał testy na miarę swoich możliwości i ostateczne wyniki otworzą gimnazjalistom drzwi do wymarzonych szkół średnich.

Katarzyna Szyszka

„POPkulturalne rozmowy…”  w Teatrze Animacji

Najnowsza premiera Teatru Animacji z serii spektakli dla młodzieży i dorosłych (do tej pory obejrzeliśmy „Pastranę”, „Moliera” i  „Czarne ptaki”) to „Baron Münchhausen” w reżyserii Konrada Dworakowskiego.

Zaprzyjaźnieni z kołem rodzice, uczniowie i absolwenci w mroźną sobotę (17 marca) obejrzeli spektakl nietuzinkowy, pełen zachwycających scenicznych rozwiązań i zaskoczeń, angażujący emocjonalnie widza poprzez współbrzmienie sztuk. Twórcy „Barona Münchhausena”, budując dystans pomiędzy aktorem a widzem, rozegrali ciekawą partię z fikcją. Nie tylko literacką.

Spotkaliśmy się twarzą w twarz z legendą, jednak historie zręcznego mistyfikatora stały się przede wszystkim pretekstem do rozmowy na tematy fundamentalne, do których z pewnością powrócimy.

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…

Zbliża się PORA NA DEBATOWANIE…

… a tymczasem intensywnie szkolimy się, aby rozgryźć formułę debaty oksfordzkiej.

Uczniowie i uczennice klasy IIa przeprowadzili debatę z tezą „Patriotyzm dzieli zamiast łączyć”.

Grupa uczennic obserwowała rozgrywki fazy eliminacyjnej VI Mistrzostw polski Debat Oksfordzkich na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Były to debaty z następującymi tezami:

  • Wobec kryzysu w stosunkach polsko-izraelskich polski rząd powinien wystosować list do rządu izraelskiego w myśl formuły „Przebaczamy i prosimy o wybaczenie”.
  • Wielka Brytania powinna wypłacić odszkodowanie swoim byłym koloniom.
  • Istotą sztuki jest brak ograniczeń w jej wyrażaniu.
  • W warunkach systemu prezydenckiego, dla państwa system wyborów pośrednich jest lepszy od systemu wyborów bezpośrednich.
  • Polskie władze powinny podjąć decyzję o wycofaniu nauczania religii w szkołach publicznych.

Wkrótce kolejne szkolenia i warsztaty.

Koordynatorka projektu – Renata Zajder