Maraton Pisania Listów zakończony

Listy, które zmieniają życie…

Nasz udział w akcji Amnesty International to 322 listy napisane w sprawie odważnych kobiet, które broniły w swoich krajach praw człowieka, a teraz same potrzebują pomocy. W akcję pisania listów włączyli się uczniowie i uczennice, nauczycielki, rodzice.

Kącik absolwenta i absolwentki

W naszym maratonowym punkcie licznie stawili się licznie dawni uczniowie kilku roczników Gimnazjum nr 5. Grudniowe spotkania stały się już naszą małą tradycją.

Pamiętamy o Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka

Udział w Maratonie Pisania Listów to ważny element edukacji o prawach człowieka. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów przygotowanych na lekcjach wos-u. Uczniowie i uczennice klas ósmych zaprezentowali na nich własne rozumienie praw człowieka oraz przyczyny i przejawy ich łamania.

Teraz liczymy na dobre wieści, czyli pozytywny efekt naszych listów. Bo przecież piszemy, aby zmienić życie!

Koordynatorki: Anna Matysiak, Renata Zajder

 

 

Musicalowe show na koniec 2018 roku!

Uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…” grudzień rozpoczęli bardzo… musicalowo. Wszystko za sprawą koncertu „Z Broadwayu do Hollywood 3” .

W programie znalazły się fragmenty największych, światowych musicali, w większości nigdy nieprezentowanych na scenie Teatru Muzycznego.

Usłyszeliśmy przeboje pochodzących z takich produkcji jak: „Mamma Mia”, „Koty”, „Once”, „Dirty Dancing”, „Dream Girls”, „Chicago” czy „Hair”. Oprócz solistów wystąpił również zespół wokalny, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu pod kierownictwem Agnieszki Nagórki.

Po fenomenalnym finale z piosenką „We are family”,  długo jeszcze nuciliśmy sobie usłyszane piosenki.

Katarzyna Szyszka

–  opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

MARATON PISANIA LISTÓW

Zapraszamy 7 grudnia 2018 r. w godz. 15: 00 – 21:00 na Maraton Pisania Listów – akcję Amnesty International.  Piszemy listy w sprawie prześladowanych obrończyń praw człowieka.

Konkurs „Poezja barwą malowana”

W ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna wraz
z nauczycielem plastyki – p. Ewą Grocholską, zorganizowała konkurs plastyczny dla klas IV-VIII oraz gimnazjum „Poezja barwą malowana”.

Zadaniem uczestników było wybranie dowolnego wiersza i zilustrowanie go za pomocą dowolnej techniki plastycznej. Nie było to łatwe, ale uczniowie świetnie sobie poradzili. Niektórzy wybrali tematykę poważną: miłość a nawet śmierć, inni zaś sięgnęli po wesołe wiersze, znane jeszcze z okresu dzieciństwa.

Jury w składzie: Ewa Grocholska, Hanna Waraczewska i Mirosława Apostoł postanowiło pierwszą nagrodę przyznać Emilii Jasnoch ucz. Kl. 8A za ilustrację wiersza Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej „Anioł odszedł”. Miejsce drugie zdobyła Anna Kramarczyk z kl.4B za plastyczną wizję wiersza Bolesława Leśmiana  „Urszula Kochanowska” a trzecie przypadło dwóm uczestniczkom: Martynie Konkiewicz z  kl. 4C za wiersz Juliana Tuwima „Kotek” oraz Kamili  Sierant z kl. 3CG za wiersz Jana Brzechwy „Żaba”.

Ponadto wyróżniono: Liliannę Czarnecką z kl. 8C za wiersz Wisławy Szymborskiej „Przepraszam dawną miłość”, Bartosza Charkiewicza z kl. 4A za wiersz Rafała Witka „Droga redakcjo”, Antoninę Osztynowicz z kl.5A za wierszyk „Kotki dwa” oraz Martynę Dulską z kl.5C za wiersz „Spóźniony słowik”.

Cieszy  nas, że dzieci i młodzież czytają poezję, która często zabiera nas do rożnych magicznych światów, pokazuje, jak inaczej patrzeć na zwykłe wydawałoby się szare  życie. Mamy nadzieję, że zachęcimy wszystkich do czytania i uczestnictwa w kolejnych czytelniczych przygodach.

Gra korytarzowa

Punkt kulminacyjnym projektu Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku to szkolna gra korytarzowa.

Rok Ireny Sendlerowej

Patronką tegorocznej edycji była Irena Sendlerowa – „dobrze zorganizowana buntowniczka”, która w imię podstawowych wartości przeciwstawiła się zbrodniczej ideologii.

Najważniejsze zadanie związane z Ireną Sendlerową polegało na odtworzeniu wypowiedzi bohaterki, które wyrażały jej życiowe credo. Wśród nich znalazły się słowa „Ludzie nie dzielą się na podstawie rasy czy pochodzenia, ale dzielą się na dobrych i złych.”

Młodsi uczniowie poznawali historię ratowania żydowskich dzieci z getta. Starsi zastanawiali się również nad stosunkiem polskiego społeczeństwa do Zagłady.

Po co nam Konstytucja?

W edukacji demokratycznej ważne jest zrozumienie znaczenia ustawy zasadniczej – Konstytucji RP. W tym roku skupiliśmy się na Rozdziale II, w którym zapisane są wolności, prawa i obowiązki człowieka i obywatela. Uczestnicy gry mogli się przekonać, że artykuły Konstytucji odnoszą się do wielu sytuacji bliskich ich codziennemu doświadczeniu. Analizowali kazusy związane z edukacją, prawem do prywatności w wirtualnym świecie, smogiem czy ochroną dziecka przed przemocą.

Jestem z Poznania, Tej!

Nie mogło również zabraknąć zadań odnoszących się do naszej małej ojczyzny. Tradycyjnie sprawdzaliśmy znajomość gwary poznańskiej – nieco z przymrużeniem oka, bawiąc się w rozszyfrowanie żartobliwych gwarowych wersji tytułów znanych filmów. Nie wszyscy rozpoznali pierwszą część cyklu o Harrym Potterze w tytule „Żgajek w brylach i fifny kamlot” czy też historię podróży Hobbita  – „Kakalud w te i wewte”. Za to tytuł „Szczuny nie dudlają” („Chłopaki nie płaczą”) odgadli niemal wszyscy.

Nie tylko herb miasta

Co w naszym mieście jest szczególne, charakterystyczne, rozpoznawalne? Czy wszyscy potrafią wskazać nasz Most Jordana wśród kilku znajdujących się w innych miastach? Czy wielu uczniów rozpoznało niepowtarzalną architekturę Bramy Poznania? Kto wiedział, gdzie znajduje się najsłynniejszy poznański mural? To zadania sprawdzające znajomość miasta.

Największym wyzwaniem było narysowanie z pamięci znanych obiektów – od poznańskich koziołków po Pomnik Czerwca 56.

Tajemnice Skałki, czyli szczypta historii

W 100-lecie odzyskania Niepodległości postawiliśmy na znajomość lokalnej historii. Uczniowie i uczennice wykazywali się znajomością dokonań osób upamiętnionych w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan. Przedstawili również własną interpretację umieszczonych przy jej wejściu słów „Ojczyznę kochamy nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że nasza.”

Wkrótce poinformujemy, które klasy najlepiej poradziły sobie z zadaniami.

Koordynatorki projektu: Anna Matysiak, Renata Zajder

 

 

 

Kobiety Poznania – przywracamy pamięć w „Stulecie praw kobiet”

Co łączy czarownicę z Chwaliszewa, poznańskie panny służebne, Konstancję Raczyńską i Małgorzatę Musierowicz? To kobiety, które pozostawiły ślad w historii Poznania, były związane z naszym miastem i współtworzyły jego charakter.

Czym jest herstoria?

W „Stulecie praw kobiet” poznajemy herstorię, czyli opowieść o dziejach z punktu widzenia jej bohaterek, często przemilczanych i niedocenianych w głównym nurcie badań historycznych.

Zadaniem uczniów i uczennic klas 4 – 8 szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych było przedstawienie wybranej bohaterki – jej dokonań oraz związku z historią i współczesnością Poznania.

Plakaty te są częścią projektu „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku” realizowanego w naszej szkole we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Koordynatorki projektu: Anna Matysiak, Renata Zajder

 

 

Czym jest patriotyzm XXI wieku?

Patriotyzm to wielkie słowo, ale spróbowaliśmy je przełożyć na małe, codzienne działania. Powstały plakaty obrazujące obywatelskie rozumienie patriotyzmu, w którym najważniejsze są odpowiedzialność i dbałość o dobro wspólne.

Patriotyzm na co dzień…

… to udział w wyborach i płacenie podatków. Dbanie o środowisko naturalne i szacunek dla wspólnego mienia. To segregowanie śmieci, sprzątanie po swoim psie, dokarmianie ptaków, oszczędzanie wody. To również kibicowanie polskim sportowcom.

„Patriotyzm to pomost łączący przeszłość i przyszłość”

Współczesny patriotyzm nie oznacza zapomnienia o historii. Na plakatach pojawiły się również hasła pamięci o wielkich patriotach z przeszłości, poznawania polskiej literatury, nauki historii, podtrzymywania tradycji i uczczenia rocznic i świąt narodowych.

Wykonanie plakatów to część projektu „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku” realizowanego w naszej szkole we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Koordynatorki projektu: Anna Matysiak, Renata Zajder

Kartka dla Polski

Czego najmłodsi życzą swojej Ojczyźnie w 100-lecie odzyskania Niepodległości?

Uczniowie i uczennice klas czwartych wykonali kartki dla Polski – pocztówki z życzeniami urodzinowymi. Pojawiły się na nich wzruszające słowa pokazujące, że młodzi obywatele chcą żyć w kraju szczęśliwym, wolnym, sprawiedliwym. Autorzy i autorki życzeń doceniają pokój, są dumni z osiągnięć Polaków, cieszą się z przynależności Polski do Unii Europejskiej, określają wartość tradycji i podziwiają piękno ojczystego krajobrazu. Pojawiły się życzenia czystego powietrza, mądrych rządów i sukcesów w sporcie.

„Kartka dla Polski” jest częścią projektu „Dzień Patrioty i Patriotki XXI wieku” realizowanego we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Koordynatorki projektu: Anna Matysiak, Renata Zajder

„Niedziela” w listopadową sobotę  – kolejny spektakl „POPkulturalnych rozmów…”

Na listopadowy spektakl czekaliśmy bardzo długo. Było warto! „Niedziela” na Scenie STA to poruszająca historia współczesnych trzydziestoparolatków – pracoholików, „dzieci korporacji”, a tak naprawdę ludzi  zagubionych, potrzebujących dotyku i… miłości. Kto by pomyślał, że wolna niedziela może stać się problemem, który wywoła lawinę niezaplanowanych zwierzeń, odkrywania skrytych tajemnic…

Wspaniała gra aktorska (Agnieszka Pawlak, Łukasz Jan Pluta), minimalistyczna scenografia, mocna muzyka,  przemyślana choreografia i gra światłem. Całej ekipie odpowiedzialnej za spektakl należą się wielkie brawa!

Katarzyna Szyszka

opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

 

„Drzewo dobrych uczynków” gotowe!

W ramach podsumowania akcji „100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości”  powstało „drzewo dobrych uczynków”.  Zawieszone na nim dowody ich spełnienia pokazały, że nasi uczniowie potrafią pomagać. Współczesny patriotyzm to przecież również pomoc innym – rodzicom, kolegom, sąsiadom.

Razem możemy zmieniać świat!

Dziękujemy za udział w akcji!

Katarzyna Szyszka

Monika Depa

– organizatorki