„Przyjęcie dla głupca” – pierwszy spektakl „POPkulturalnych rozmów…” po wakacjach

Prawie dwudziestoosobowa grupa uczniów, rodziców, nauczycieli i absolwentów postanowiła spędzić wrześniowy wieczór w Teatrze Nowym, oglądając komedię „Przyjęcie dla głupca”. Spektakl o tytułowym przyjęciu, na które każdy uczestnik przyprowadzić ma jakiegoś „głupca”, by mógł on stać się przedmiotem kpin i potwierdzić tym samym wyższość zapraszających, jak zwykle nas zaskoczył. W pewnym momencie wszystko wymknęło się spod kontroli… Tekst francuskiego dramatopisarza, scenarzysty i reżysera filmowego –   Francisca Vebera – w bardzo przystępny i przepełniony efektownymi zwrotami akcji sposób zarysował charaktery dwóch ludzkich typów.

 

Choć śmialiśmy się do łez, sztuka skłoniła nas do refleksji o  niejednoznaczności dobra i zła, mądrości i głupocie, sukcesie i porażce. Morał? „Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku…”

Sezon 2017/2018 rozpoczęty na dobre!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

PS Projekt graficzny naszego logo – p. Janusz Cieślak.

Narodowe Czytanie „Wesela”

W sobotę –  2 września –  przypadła 6. edycja Narodowego Czytania. W tym roku to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zwyciężyło podczas internetowego głosowania. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście inaugurującym: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień.”

Nasza szkoła co roku przyłącza się do akcji. Fragmenty dramatu Wyspiańskiego zostały odczytane przez radiowęzeł. Po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Katarzyna Szyszka

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Mieszkańcy osiedla Pod Lipami

Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice i Mieszkańcy osiedla Pod Lipami

Już za parę dni rozpoczynamy nowy rok szkolny 2017/18. Będzie to bardzo trudny rok nie tylko ze względu na reformę oświaty, która jest wprowadzana od września, ale również ze względu na olbrzymie wyzwanie organizacyjne, przed którym stajemy – budowa hali sportowej, na jaką zasługuje cała społeczność szkolna i środowisko lokalne. Hala ta może stać się centrum naszego osiedla, pozwoli wyróżnić się na mapie winogradzkich osiedli ze względu na wyjątkowy charakter oraz na nieograniczone możliwości dla organizacji imprez szkolnych i środowiskowych.

Jednakże zanim hala zostanie oddana do użytku musimy sprostać wielu oczekiwaniom organizacyjnym, aby inwestycja mogła się zakończyć terminowo, a bezpieczeństwo zostało zachowane na dotychczasowym poziomie. Cały rok szkolny nie będziemy mogli korzystać z dotychczasowych boisk sportowych, które są terenem inwestycji, a jedynie z terenu zielonego przy placu zabaw, który jednocześnie stanie się terenem dla dużych przerw. Organizacja pracy nauczycieli, podział obowiązków dyżurnych zostanie przygotowana z należytą starannością, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczniom przebywającym w szkole.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do rodziców i mieszkańców osiedla Pod Lipami o pomoc i wsparcie w tak trudnej chwili oraz wspólne działania dla poprawy bazy sportowej naszej szkoły, która jest wyróżniającą się placówką w Poznaniu. Nasze starania, aby dzieci mogły w optymalnych warunkach przygotowywać się do startów w zawodach, rozwijać swoje zainteresowania sportem, podyktowane są właśnie ich dobrem. Rozbudowując bazę sportową, poszerzamy ją nie dla siebie, ale dla naszych uczniów, dzieci i młodzieży oraz środowiska lokalnego.

Liczymy na państwa cierpliwość, wyrozumiałość i pomoc w przeprowadzeniu tej inwestycji.

Dyrekcja i społeczność szkolna
Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1

Inauguracja nowego roku szkolnego

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Podczas uroczystej inauguracji nasi uczniowie wierszem i piosenką pożegnali wakacje, a rozpoczęli czas nauki.

Pani dyrektor Danuta Mikołajczak serdecznie powitała zebranych – uczniów, grono pedagogiczne, rodziców, pracowników obsługi oraz administracji, a swoim przemówieniu zwróciła uwagę, że będzie to trudny rok – czas wprowadzania reformy, a przede wszystkim zaawansowanego czasu budowy nowej hali sportowej. Jednak już niedługo z pewnością wyrzeczenia opłacą się wszystkim. W kolejnych słowach pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym – nauczycielom wyrozumiałości  i cierpliwości, a uczniom, zapału w zdobywaniu wiedzy. Następnie dzieci i młodzież pod opieką swych wychowawców rozeszli się do klas. Nauczyciele przedstawili podopiecznym kilka ważnych informacji – plan lekcji, organizację pracy szkoły w bieżącym roku oraz przypomnieli i szerzej omówili zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią.

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 r. Dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb.

Nasza szkoła minutą ciszy uczciła wszystkie ofiary II wojny światowej.

 

W roku szkolnym 2017/2018  życzymy wszystkim naszym uczniom

odkrywania nowych pasji i pielęgnowania tych już odkrytych,

a nauczycielom spokoju i zapału do pracy!

Pamiętajmy również o  bezpieczeństwie!

Katarzyna Szyszka

 ARSzuflada w sieci

Szkolna galeria ARSzuflada od br.szkolnego 2017/2018 otwiera swoje przestrzenie wystawowe w cyfrowym świecie. Fragmenty lub całe wystawy umieszczane będą w utworzonej specjalnie dla niej zakładce  podzielonej na kategorie : ARSzuflada-wystawy indywidualne, ARSzuflada-wystawy przedmiotowe i Arszuflada-szkicownik. Jako pierwsze będzie można powspominać wystawy ubiegłoroczne 2016/2017 a autorzy będą mogli pokazać je przyjaciołom i rodzinie która nie mogła oglądać ich w szkole. Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzania galerii i podziwiania talentów uczniów naszej szkoły a uczniów szczególnie zachęcam do twórczości i udostępniania swoich prac na wystawy.

Ewa Grocholska

„POPkulturalne rozmowy…” wracają z nową energią!

Jak rozpocząć nowy rok szkolny, by nie kojarzył się on tylko z obowiązkami i końcem wakacji? Jest na to sposób. Wspólne wyjście do teatru! Wspólne, bo jak zawsze „POPkulturalne rozmowy…” do teatru zapraszają uczniów od klasy szóstej, rodziców, nauczycieli, absolwentów.

Na początek klasyka – „Przyjęcie dla głupca” w Teatrze Nowym. Wspaniałą komedię dla widza w każdym wieku obejrzymy już 16 września o 19.00. Wpłata 35 złotych do 11 września.

Druga propozycja to prawdziwy hit. Teatr Muzyczny zaprasza na premierowy pokaz musicalu „NINE”. Po sukcesie poprzednich spektakli (m.in. „Zakonnicy w przebraniu”, „Evity”, „Jekyll&Hyde”) wiemy, że będzie to na pewno przedstawienie na światowym poziomie. Zapraszam 7 października na 15.00. Wejściówki w cenie 35 złotych można rezerwować do 11 września.

Pamiętajcie o pieczątkach i karnetach, zapraszajcie do teatru rodziców, przyjaciół, dziadków!

W tym roku czekać na wszystkich będzie wiele niespodzianek. Koło obchodzić będzie bowiem  6 urodziny!  Śledźcie stronę internetową szkoły, wiadomości w dzienniku Librus i na tablicy informacyjnej na parterze.

Teatralny sezon 2017/2018 uważam za rozpoczęty!

 

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Sukces Michała Kotkowskiego, absolwenta Gimnazjum nr 5 na MŚ Osób Niepełnosprawnych w LA w Londynie

 

Z radością informujemy, że absolwent Gimnazjum nr 5, obecnie  student Politechniki Poznańskiej i jednocześnie zawodnik Startu Poznań, Michał Kotkowski,  osiągnął ogromny sukces  na MŚ Osób Niepełnosprawnych w Lekkoatletyce w Londynie. Mistrzostwa odbywały się w dniach 14-23.07.2017 na Stadionie Olimpijskim w Londynie.

Michał Kotkowski  startował na dystansach 200, 400 i 800m. Na dystansie 800 m z czasem 2.09.70 (rekord życiowy) zajął 9 miejsce. Na dystansie 200m, z czasem 24.62 s (rekord życiowy) zajął 5-te miejsce na świecie.  W swoim ostatnim starcie na Mistrzostwach, na dystansie 400 m z czasem 53.95 s zajął 3 miejsce, zdobywając w ten sposób brązowy medal i po raz kolejny poprawiając swój rekord życiowy. Ten wynik osiągnął jako najmłodszy zawodnik w stawce finalistów, będąc  najlepszym zawodnikiem  z Europy.

Oczyma wyobraźni widzimy Michała w walce po medale Igrzysk Paraolimpijskich Tokio’2020.

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne

oraz Społeczność Uczniowska ZSzOS nr 1

gratuluje wyniku i cieszy się razem z medalistą.

 

Ostatnie wspólne chwile klasy IIIa

Na zakończenie gimnazjum klasa IIIa wraz z rodzicami zorganizowała pożegnalny wieczór. Podczas wspólnej kolacji był czas na podziękowania i wspomnienia. A tych przez lata nazbierało się  mnóstwo. Jestem dumna z osiągnięć moich humanistów! Spełniajcie marzenia!

Katarzyna Szyszka

Wakacje rozpoczęte!

23 czerwca uroczyście zakończył się rok szkolny 2016/2017. Był to czas podziękowań, pożegnań, podsumowań. Na każdym etapie edukacyjnym nagrodzeni zostali uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, zachowaniu i sporcie. Po raz pierwszy Rada Rodziców przyznała tytuł „Osobowości szkoły”. Otrzymał go Wiktor Dolata z klasy IIIa. To właśnie dla klas III dzień ten był szczególny – ostatni spędzony w murach naszej szkoły. Uroczystym polonezem podkreślili rangę uroczystości. Pojawiły się nawet  łzy wzruszenia.

To był trudny, pełen wyzwań i pracy rok, który przyniósł jednak uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i satysfakcji.  Teraz przyszedł czas na zasłużony wypoczynek.

Katarzyna Szyszka