Ogromny sukces w półfinale konkursu recytatorskiego

Półfinał konkursu recytatorskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie The Art, odbył się 21 maja w siedzibie Studia Aktorskiego STA. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klas czwartych: Antonina Wojtczak z 4a oraz Alicja Król z 4c. Tosia zaprezentowała utwór „Śpieszmy się” Jana Twardowskiego, natomiast Alicja wiersz „Rupaki” Danuty Wawiłow.  O prestiżu konkursu świadczy choćby skład jury. Uczestników oceniali aktorzy: Waldemar Szczepaniak z Teatru Nowego i Kornelia Trawkowska z Teatru Polskiego, którzy są również wykładowcami w STA.

Miło mi poinformować, że w ścisłym finale wystąpi Antonina Wojtczak!

Ostateczne rozstrzygnięcie odbędzie się już za tydzień, 28 maja o 14.00 na Scenie Wspólnej.  Tosia zaprezentuje się więc na prawdziwej teatralnej scenie. Emocji na pewno nie zabraknie!

Zaczynamy trzymać kciuki!

Katarzyna Szyszka

 

 

 

 

Ruszyła PORA NA DEBATOWANIE

Zakończyła się pierwsza faza turnieju debat oksfordzkich. Reprezentacje klas siódmych szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych zmierzyły się w debatach z tezą: „W polskich szkołach należy zlikwidować zadania domowe”.

W kolejnej turze rozgrywek debatować będą ze sobą reprezentacje następujących klas: IIa vs. IIb1, IIIa vs. 7a, IIIb vs. 7 b.

Teza następnej debaty: „Polska powinna postawić na energetykę jądrową”.

Wszystkim mówcom życzę powodzenia!

koordynatorka – Renata Zajder

 

Kiermasz charytatywny

W dniu 16 maja podczas zebrań z rodzicami zbieraliśmy pieniądze na rzecz budowy przedszkola w Agereselam.
Akcja zakończyła się  sukcesem.
Zebraliśmy kwotę:
760,85 zł. Ogromne podziękowania dla rodziców i uczniów naszej szkoły.
SZKOLNY WOLONTARIAT

Raz… dwa… trzy – teraz Ty! Zabawy podwórkowe na Scenie Wspólnej

Klasa 4a na pewno to potwierdzi – zajęcia na Scenie Wspólnej, związane z trochę już zapomnianymi zabawami podwórkowymi, to znakomita zabawa. Wyliczanki, guma, lina, łapki, piłka, zabawa w chowanego, klasy, malowanie kredą – każdy znalazł coś dla siebie! Było mnóstwo śmiechu, zabawy, zdrowej rywalizacji. Do tego doskonali animatorzy i muzyka na żywo. Zabawy podwórkowe – polecamy każdemu!

Katarzyna Szyszka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wyniki konkursu recytatorskiego

W wyniku przesłuchań uczestników 14.05.2018 roku wyłoniono dwie osoby, które będą reprezentować szkołę w półfinale konkursu Stowarzyszenia The Art.

Alicja Król

Antonina Wojtczak

Dziękujemy wszystkim uczestnikom  za wzięcie udziału. Gratulujemy doboru utworów i  umiejętności recytatorskich.

Malgorzata Taffel

Katarzyna Szyszka

Natalia Juskowiak

Dni Języków Obcych

Dni Języków Obcych stanowią znakomitą okazję do poznania i praktycznego zastosowania przez uczniów języków, którymi posługuje się współczesny świat. To także zachęta do rozpoczęcia i kontynuowania przygody jaką może być nauka języków obcych.

W ramach wydarzeń, uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum uczestniczyli w przedstawieniu pt.: ”One Day in London” w ramach projektu „The Easy English Theatre”.

„The Easy English Theatre” to projekt, dzięki któremu uczniowie zyskują niepowtarzalną szansę rozwinięcia kompetencji językowych poprzez kontakt z utalentowanymi, młodymi brytyjskimi aktorami. To również emocjonujące spotkanie z żywym językiem. “One Day in London” jest autorskim przedstawieniem teatralnym, opowiadającym o ciekawym, pełnym przygód dniu zwyczajnego nastolatka imieniem Chris. Widzowie towarzyszą młodemu bohaterowi, gdy ten przemierzając ulice Londynu na każdym kroku wplątuje się w niecodzienne, a przy tym przekomicznie sytuacje.

Oprócz przedstawienia, wiele atrakcji przygotowano dla uczniów w piątek 27.04, na terenie szkoły. Uczniowie wzięli udział m.in. w warsztatach interpretatorskich, filmowych czy konkursie na plakat przedstawiający wybraną legendę. Niemałą atrakcją był również Szkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej, w trakcie którego uczestnicy mogli zaprezentować swoje umiejętności językowe i wokalne.

Do naszej szkoły zostali w tym dniu zaproszeni studenci i pracownicy różnego rodzaju filologii UAM w Poznaniu, aby pokazać uczniom, że warto uczyć się innych języków, w tym takich jak: rumuński, turecki, japoński, hindi, włoski, hiszpański, francuski, arabski czy rosyjski. Zaproszeni goście przygotowali materiały, prezentacje i ćwiczenia po to, by uczniowie mogli bliżej poznać kulturę, zwyczaje, specyfikę danego języka, jak i podstawowe zwroty.

Monika Urbańska-Wojtacha 

Finał klas 7 w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców!

W dniu 8.05 odbył się finał w piłce siatkowej klas 7 chłopców i dziewcząt.
W Turnieju dziewcząt graliśmy systemem każdy z każdym, do dwóch wygranych setów. 
Wyniki spotkań:
SP 53 – SP 15 2:0(25-21, 25-19)
SP 29 – SP 53 2:0(25-12, 27-25)
SP 15 – SP 29 2:0(14-25, 22-25)
Klasyfikacja końcowa turnieju
1. SP 29
2. SP 53
3. SP 15
W turnieju chłopców graliśmy systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów.
Wyniki spotkań:
SP 29 – SP 4 2:1(12-25,25-12,15-12)
SP 53 – SP 15 1:2(25-22,9-25,12-15)
SP 4 – SP 15 0:2(8-25,19-25)
SP 29 – SP 53 2:0(25-16,25-15)
SP 53 – SP 4 2:0(25-22,25-22)
SP 15 – SP 29 2:1(17-25,25-21,15-12)
Klasyfikacja końcowa turnieju:
1. SP 15
2. SP 53
3. SP 29
4. SP 4
 
 
GRATULACJE!!!

„Witaj majowa jutrzenko!” – obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Reprezentacja Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi wzięła udział w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Podczas mszy w poznańskiej Farze nasz poczet sztandarowy stanął obok sztandarów Miasta Poznania, Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji kombatanckich i wielu innych.

Młodzieżowa Parada

Jak co roku ważnym elementem obchodów był radosny pochód młodzieży. Uczniowie i uczennice poznańskich szkół w towarzystwie Oddziału Ułanów oraz Orkiestry Miasta Poznania przeszli ulicą Paderewskiego na Plac Wolności. Oprawę parady stanowiły baloniki w barwach narodowych.

„…dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności,

dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic,

z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy…”

Po odśpiewaniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja. Uroczystości zakończył pokaz musztry paradnej.

Upamiętnienie rocznicy wydarzenia o szczególnym znaczeniu w historii naszego kraju było dla młodzieży ważną lekcją patriotyzmu.

Anna Matysiak, Wiktor Plust

Lippo – witaj w drużynie!

Maskotką ZSzOS nr 1 w Poznaniu został Lippo – wyjątkowy i niepowtarzalny. Sportowiec, świetny kumpel, ambitny uczeń. Maskotka będzie towarzyszyła uczniom na co dzień oraz będzie brała udział w ważnych uroczystościach i akcjach promujących szkołę. 

Lippo. Jest częścią tej przestrzeni. Tworzy ten czas i to miejsce. Wytrwały i pełen pokory, dobrze odrabia wszystkie zadane mu lekcje. Potrafi mnożyć przyjaźń i dzielić koleżeńskie smutki. Pół na pół. Zna sporo słów, którymi można zagłuszyć drobną kłótnię i sprawić innym gęste radości. Lubi czytać. Punkt, set, mecz – brzmi w nim jak dobrze zinterpretowana trylogia, przeżyty fragment tekstu. Jest ambitny. Nie boi się zatem: porażki, piłki setowej ani dorosłości. Przemierzając szkolne korytarze, śni swoje małe sny o medalach i odwzajemnionej miłości. Nigdy się nie spóźnia i zawsze wie, kiedy należy przestać. Ma przed sobą tysiące rekordów do pobicia, warkoczy do zalotów i małych psikusów; koło siebie – uczciwie wypracowane znajomości. Gdy spotyka go gorszy dzień, przymyka leniwie oczy i powoli usypia złe myśli. Lubi warzywa i pije wodę. Od czasu do czasu jego dzień jest jak wpisana w dziennik uwaga, źle napisany sprawdzian. Zazwyczaj jednak uśmiecha się  – całym sobą, całym sportem, całym sercem. 

„Wiem jak ratować życie”

W dniu 26 kwietnia 2018 odbyły się zajęcia przeprowadzone przez ratowników medycznych z uczniami klas siódmych Szkoły Podstawowej w ramach programu „Wiem jak ratować życie”. Jest to projekt edukacyjny Miasta Poznań, prowadzony przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, w ramach którego młodzież uczy się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy.

Celem projektu jest praktyczne zaznajomienie uczniów z podstawami udzielania pierwszej pomocy. Chodzi też o przełamanie barier psychologicznych związanych z reagowaniem w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Zajęcia, składały się z części teoretycznej i praktycznej.

W trakcie zajęć praktycznych każdy uczeń miał możliwość podjęcia resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie pod nadzorem instruktora. Elementami szkolenia były także: układanie w pozycji bezpiecznej, złamania, rany i krwawienia, oparzenia oraz porażenia prądem.

Bartosz Olek