MŁODZI GŁOSUJĄ – symulacja wyborów na Prezydenta Miasta Poznania

Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje poglądy i zdanie na temat spraw ważnych dla naszego miasta, regionu, kraju. Dlatego przed wyborami samorządowymi organizujemy symulację głosowania na Prezydenta Miasta Poznania.

Celem akcji jest zachęcenie młodzieży do udziału w życiu publicznym, w tym również do świadomego udziału w wyborach.

Ile waży jeden głos?

W trakcie projektu uczniowie i uczennice zdobędą również wiedzę na temat procedur demokratycznych i znaczenia frekwencji wyborczej.

Symulacja wyborów odbędzie się podczas dużych przerw 18 października 2018 r., a uprawnieni do głosowania będą uczniowie i uczennice najstarszych klas szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych.

Zachęcamy do udziału!

Organizatorki: Anna Matysiak, Renata Zajder

„Młodzi listy piszą” – II edycja

Już drugi rok uczniowie klasy 5a biorą udział w ogólnopolskim projekcie międzyszkolnej wymiany listów pod nazwą „Młodzi  listy piszą”. 

Piątoklasiści kontynuują wymianę ze Szkołą Podstawową w Siemowie, zwłaszcza, że w zeszłym roku projekt okazał się strzałem w dziesiątkę i zakończył się wizytą uczniów tamtejszej szkoły w Poznaniu. Pierwsze listy z wakacyjnymi wspomnieniami zostały już wysłane,  uczniowie otrzymali też przesyłkę zwrotną. Czas na napisanie kolejnych…

Katarzyna Szyszka

100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości

Będąc przekonanym, że współczesny patriotyzm najlepiej okazywać poprzez konkretny czyny na rzecz innych, ogłaszamy wielką akcję charytatywną  „100 dobrych uczynków na 100-lecie niepodległości”.

Wszyscy chętni uczniowie będą mogli wylosować lub zaproponować własny „dobry uczynek” do spełnienia. Na zdjęcie, rysunek, notatkę lub jakikolwiek inny dowód wykonania zadania czekamy do 1 listopada.

W okolicach 11 listopada – w 100-lecie odzyskania niepodległości, w holu szkoły stanie „drzewo dobrych uczynków”, udekorowane uczniowskimi pracami.

Pokażmy, że młodzi Polacy potrafią pomagać!

Szczegóły u organizatorek akcji.

Katarzyna Szyszka i Monika Depa

„Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

28 września 2018 roku dołączyliśmy do grona 4579 szkół  z całego świata, biorąc udział  w VIII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Tegoroczne święto odbywało się pod hasłem „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!”

„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana była w niecodzienny sposób – podczas krótkich egzaminów z tabliczki mnożenia. Egzaminatorami stali się uczniowie klas czwartych i piątych, którzy wcześniej sami perfekcyjnie zdali egzamin z tabliczki mnożenia. Utworzyli oni specjalne 3 – osobowe Komisje Egzaminacyjne. Zaopatrzeni w losy z pytaniami z tabliczki mnożenia, odwiedzali podczas lekcji swoich starszych kolegów i przeprowadzali krótkie kartkówki. Każda osoba, która poprawnie odpowiedziała na 5 pytań z losu, otrzymała tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Okazało się, iż w naszej szkole mamy bardzo wielu specjalistów od tabliczki mnożenia. Jednym z nich jest również pani Dyrektor Danuta Mikołajczak- gratulujemy!

 Egzaminy odbywały się również na szkolnych korytarzach. Chętnych do sprawdzenia swojej wiedzy nie brakowało, czego dowodem były długie kolejki oczekujących na „zbadanie” swojej tabliczkowej wiedzy.

Wszystko odbywało się pod opieką Asystentów z klasy 7b, którzy czuwali nad poprawnością przeprowadzanych egzaminów oraz byli rewelacyjnymi przewodnikami dla swoich młodszych kolegów.

Przeprowadzona akcja zachęcała do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, nieco inny sposób. Święto było okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. 

Bardzo dziękujemy Egzaminatorom i Asystentom za rzetelną pracę i zaangażowanie, dzięki czemu święto w naszej szkole upłynęło w sympatycznej atmosferze.

A zatem… do zobaczenia za rok!

Nauczyciele matematyki

Integracja klas 4

Minął wrzesień, a wraz z nim również pełne emocji i pozytywnych wrażeń dni integracji w klasach czwartych. Podczas wyjść uczniowie mieli okazję poznać się bliżej w niecodziennych sytuacjach.

Z marzeniami na Hel

Balony napełnione helem, koperty wypełnione marzeniami i świetna zabawa. Tak uczniowie klasy 4a i 4d spędzili piątkowe przedpołudnie (21.09). Wspólne wyjście na pobliską Cytadelę i aktywnie spędzony czas to, jak się okazało, wspaniały sposób na integrację. Do tego – własnoręcznie upieczone ciasto, iście letnia aura i zabawy na świeżym powietrzu. Czego chcieć więcej?

Natalia Juskowiak

Aleksandra Ostrowska

Chwaliszewo – miasto w mieście

Klasy 4c i 4e wyruszyły 13 września na Chwaliszewo, aby poznać historię trochę zapomnianego zakątka Poznania podczas gry terenowej – Chwaliszewo – miasto w mieście. Zacięta rywalizacja i mroczne zagadki spowodowały, że uczniowie wraz z opiekunami szukali wytchnienia w lodziarni. Trzynasty wcale nie okazał się pechowy!!! Wszystkie zagadki rozwiązane, co potwierdziła pieczęć przybita na kartach pracy. 4c, jak przystało na klasę sportową, wróciła do szkoły pieszo, a 4e dzielnie jej w tym towarzyszyła.

 Monika Szymańska

Jarosław Biskupski

 

 

Rozprawa sądowa praktyczną lekcją wiedzy o społeczeństwie i nie tylko…

Co nowego na lekcjach WOS-u?

Uczniowie najstarszej klasy szkoły podstawowej poznają nowy przedmiot – wiedzę o społeczeństwie. Obejmuje on zagadnienia z wielu dziedzin nauk społecznych: socjologii, psychologii, stosunków międzynarodowych, politologii oraz prawa.

Edukacja obywatelska dla demokratycznego państwo prawa

Aby poszerzyć świadomość prawną, uczniowie klasy 8c uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Wydziale Karnym przy ulicy Młyńskiej 1A. Mogliśmy obserwować, jak przebiega proces sądowy, kto zasiada w sali rozpraw i jakiego koloru żaboty przy togach mają sędzia, prokurator i adwokat. Młodzież z pewnością wyniosła wiele praktycznej wiedzy z dziedziny prawa.

Ważne problemy społeczne

Pobyt w sali rozpraw stwarzał również możliwość prowadzenia obserwacji socjologicznych i psychologicznych. Spotkanie z podsądnym, który próbował rozwiązywać problemy przy pomocy znieczulania się alkoholem i przemocy w bliskich relacjach, to ostrzeżenie przed skutkami takiej postawy. 

Kto wie, czy po tej rozprawie ktoś z naszych uczniów i uczennic nie poczuł powołania, aby zostać prawnikiem?

Anna Matysiak – nauczycielka wiedzy o społeczeństwie

Konkurs polonistyczno – plastyczny „Frazeologia nam niestraszna!”

Co to właściwie znaczy, że kupiłem kota w worku albo wywołałem burzę w szklance wody? Czy zawsze patrzymy na świat przez różowe okulary, a może często włosy na się jeżą na głowie? Znacie te stwierdzenia? To związki frazeologiczne!

Zapraszam wszystkich uczniów klas 4-8 do wzięcia udziału w konkursie na zilustrowanie trzech dowolnych związków frazeologicznych.

Podstawowe cele konkursu to: kształcenie nawyków stosowania poprawnej polszczyzny na co dzień, poznanie frazeologizmów i ich znaczeń, wzbogacanie słownictwa, kształcenie abstrakcyjnego myślenia, doskonalenie umiejętności plastycznych.

Prace można wykonać w dowolnej technice, również za pomocą programów komputerowych. Rysunek (każdy osobno) musi być w formacie A4. Na odwrocie kartki, oprócz imienia, nazwiska i klasy, należy również napisać, o jaki związek frazeologiczny chodzi.

Termin oddania prac to 31 października. Każdy uczestnik może liczyć na cząstkową ocenę celującą z języka polskiego, a najlepsi na nagrody – niespodzianki.

Do dzieła!

Katarzyna Szyszka – organizatorka

„POPkulturalne rozmowy…” na teatralnym spotkaniu z szaloną rodziną Addamsów

Przedstawienie „Rodzina Addamsów”, najnowsza premiera Teatru Muzycznego, idealnie wpisało się w nazwę naszego koła. Popkultura od dawna gości na teatralnych deskach, a spektakl był tego idealnym przykładem. Musicalowa wersja historii mrocznej, jednak tak naprawdę kochającej się rodziny, wciągnęła nas od pierwszej do ostatniej minuty. Teatr Muzyczny trzyma poziom!

Katarzyna Szyszka

 – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Jesienne propozycje „POPkulturalnych rozmów…”  

Propozycja na listopad

„NIEDZIELA”

Scena STA

17 LISTOPADA O 19.00

Bilety w cenie 20 złotych można rezerwować do 7 listopada

To historia młodych ludzi pracujących w korporacji –  uwikłanych w system, w którym wydajność i kreatywność są wartościami nadrzędnymi, a na prywatność i życie uczuciowe nie ma już czasu. Gdy pewnego poranka zaskakuje ich dzień wolny – przychodzi refleksja i poczucie bezcelowości w życiu. Spektakl inspirowany dramatem „Najwięcej samobójstw zdarza się w niedzielę” Anny Burzyńskiej.

Propozycja na grudzień

„Z BROADWAYU DO HOLLYWOOD 3”

Teatr Muzyczny

1 GRUDNIA  o 15.00

Bilety w cenie 20 złotych można rezerwować do 29 października

Trzecia odsłona koncertów zatytułowanych „Z Broadwayu do Hollywood 3”. W programie znajdą się fragmenty największych, światowych musicali. Wystąpią soliści, chór, balet i orkiestra Teatru Muzycznego w Poznaniu. Reżyserem koncertów jest Paulina Andrzejewska.

Katarzyna Szyszka – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Rozpoczynamy XIV edycję Olimpiady Matematycznej Juniorów 2018/2019

Rozpoczynamy XIV edycję Olimpiady Matematycznej Juniorów 2018/2019.  Zapraszamy uczniów klas VIII szkół podstawowych oraz gimnazjum do wzięcia udziału w zawodach! Wybór dowolnej szkoły ponadpostawowej lub ponadgimnazjalnej poza standardową procedurą rekrutacyjną – to tylko część uprawnień, jakie czekają na finalistów OMJ!

Już w najbliższy czwartek 27 września  część testowa zawodów. Cześć korespondencja trwa  do 15 października 2018 roku. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele matematyki.

Szkolny koordynator OMJ”