Niemieckimaklasę / Deutsch hat Klasse

WSPÓŁPRACA, WSPÓŁDECYDOWANIE, WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚĆ

Jaki związek ma kolor ścian z lekcją języka niemieckiego? Z pozoru nie ma. Jakże często jednak pierwsze wrażenie jest mylne! Warto więc przyjrzeć się dokładniej projektowi „Niemiecki ma klasę/Deutsch hat Klasse” prowadzonemu przez Goethe-Institut w Warszawie.

Tak właśnie zrobili i nasi uczniowie z Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu. Są obecnie jednym z113 zespołów biorącychudział w konkursie „Niemiecki ma klasę” w roku szkolnym 2017/2018.

Zadanie konkursowe polega na tym, by wspólnie zastanowić się, jak powinna wyglądać optymalna sala lekcyjna do nauki języka niemieckiego i wprowadzić takie zmiany, które sprawią, że przebywający w niej uczniowie i nauczyciel będą czuć się komfortowo, a aranżacja klasy ułatwi naukę. 

Zanim jednak uczniowie przystąpią do działania, zespoły muszą zadać sobie wiele pytań i wspólnie poszukać odpowiedzi – co trzeba zrobić, aby klasa była przyjazna dla wszystkich? Jakie zmiany są potrzebne i możliwe do przeprowadzenia? Jakiego wsparcia potrzebuje zespól przy nowej aranżacji sali lekcyjnej i kto może go udzielić?

Goethe-Institut przygotował materiały, oferuje szkolenia i warsztaty, a zespól projektu „Niemiecki ma klasę” służy pomocą nauczycielom poszukującym informacji.

Tym projektem Goethe-Institut chciałby zachęcić uczniów do działań na rzecz najbliższego środowiska i stworzyć okazję do zdobywanie doświadczeń w partycypacji. Wspólne poszukiwanie nowych rozwiązań, współudział w podejmowaniu decyzji i współdziałanie przy realizacji ustalonych zamierzeń ma na celu stworzenie optymalnego środowiska do nauki języka niemieckiego w szkole.

W 2016 roku projekt uzyskał „European Language Label“, honorowy europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych.

Patronat honorowy nad projektem objęła Minister Edukacji Narodowej, a partnerem projektu jest Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie. Instytucją wspierającą projekt jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Na herbatce u Pawła Beręsewicza

Spotkanie autorskie w księgarni Z BAJKI

Uczniowie i uczennice klas 4c i 4d spotkali się z Pawłem Beręsewiczem – autorem książek dla dzieci i młodzieży.  Młodzi czytelnicy i czytelniczki zostali zaproszeni do rozmowy prowadzonej w swobodnej atmosferze kawiarni literackiej. Pisarz wprowadzał nas w świat swoich książek – czasem w sposób żartobliwy, jak wtedy, gdy opowiadał o pomysłach na „Poczet psujów polskich”, a czasem bardzo poważnie, jak przy rekomendacji książki „Czy wojna jest dla dziewczyn”.

W kolejce po autografy…

Po spotkaniu każdy mógł chwilę porozmawiać z pisarzem, zrobić wspólne zdjęcie czy prosić o autograf. Książka „Tajemnica człowieka z blizną” – z dedykacją autora dla czytelników z naszej szkoły – trafiła właśnie do biblioteki szkolnej.

Renata Zajder

Violetta Leszczyńska

Dagmara Ciarka

 

„ Szlakiem zaborów w Poznaniu”.

7 listopada klasa 6C jako podsumowanie lekcji historii o czasach zaborów wybrała si na spacer edukacyjny „ Szlakiem zaborów w Poznaniu”

Pierwszym etapem było opowiedzenie młodzieży o konceprcji stworzenia w Poznaniu nowej dzielnicy cesarskiej wybudowanej przez Prusaków, aby zaznaczyć niemiecki charakter ówczesnego miasta. W skład DZIELNICY ZAMKOWEJ wchodzą reprezentacyjne budynki Poznania: Teatr Wielki , Kollegium Minus, Akademia Muzyczna, Zamek cesarski, Filharmonia Poznańska, Dyrekcja Poczty Polskiej, Kollegium Maius, neogotycki kosciół  Chrystusa Zbawiciela  ( dawniej protestancki kościół św. Krzyża) oraz Muzeum Norodowe przy Alejach Marcinkowskiego.

Drugim etapem spaceru z przewodnikiem po Poznaniu było zwiedzanie instytucji  wybudowanych przez Polaków należących do zamożnych rodów wielkopolskich jak Raczyńscy, Działyńscy i Mielżyńscy oraz wielkich społeczników jak Karol Marcinkowski czy Hipolit Cegielski.  Wizyta w Poznańskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk przy ul. Mielżyńskiego pozostanie w pamięciu uczniów na pewno dlatego, że widzieliśmy jeden z najpiękniejsych dziedzińców Starego Miasta. Wysłuchaliśmy w PTPN-ie opowieści o tym, jak hrabia Seweryn Mielżyński oddał dla Narodu, który pozostawał pod zaborami; swoje zbiory biblioteczne.

Odwiedziliśmy  Bazar, najstarszą istniejącej bez przerwy  spółkę akcyjnej w Poznaniu.Bazar powstał w 1838 roku z inicjatywy Karola Marcinko, wskiego i Hipolita Cegielskiego . Siedząc w Sali Białej uczniowie mogli poczuć, że znajdowali się w miejscu, który w XIX wieku gościł wysoko urodzonych Wielkopolan, wielkopolskich propagatorów pracy organicznej i pracy u podstaw, a także polityków i dyplomatów. Bazar powstał jako miejsce ekonomicznej walki z Niemcami, gdyż połaczenie kapitału wielu majętnych Polaków stworzyło szansce dla rozwoju polskiej przedsiębiorczości. To właśnie w Bazarze Hipolit Cegielski otworzył swój pierwszy sklep z artykułami żelaznymi.

Ostatnim punktem naszego spaceru była Biblioteka Raczyńskich powstała w 1829 roku. Jej fundator hrabia Edward Raczyński chciał, aby Polacy w Poznaniu mieli takie miejsce, w którym będą mieli bezpłatny dostęp do literatury i kultury polskiej, tak zagrożonej w XIX wieku. Młodzież z 6c najwiecej czasu poświeciła na poznanie najnowszej części Biblioteki Raczyńskich dobudowanej w 2013 roku. Uczniowie przyglądali się klawiaturze brailowskiej oraz wielkiemu szkłu powiększającemu ułatwiającemu czytanie osobom niedowidzącym.

Pałac Działyńskich z salą koralową, która była świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Poznania oraz Pałac Mielżyńskich (obecnie remontowany), w którym zatrzymał się Jan Henryk Dąbrowski w czasie swej wizyty w stolicy Wielkopolski są jeszcze w naszych wiosennych planach. Poznań jest zbyt rozległy i zbyt fascynujący w swej historii, żeby wszystkie ciekawe miejsca
w czasie jednego wyjścia.

Anna Matysiak – nauczyciel historii

 

Dzień patrioty i patriotki XXI wieku – relacja z działań projektowych

Realizujemy w naszej szkole projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej – Dzień patrioty i patriotki XXI wieku. Jego ideą jest wzmocnienie obywatelskiego rozumienia patriotyzmu, kształtowanie patriotyzmu lokalnego i promowanie postawy społecznego zaangażowania.

Jaki jest / jaki powinien być współczesny patriotyzm?

Uczniowie i uczennice skupieni w grupie projektowej opracowali mapę myśli obrazującą ich rozumienie nowoczesnego patriotyzmu. Stworzyli również krąg wartości, idei i postaw wspólnych dla całej grupy obejmujący zaufanie, odpowiedzialność, wolność jednostki, różnorodność, miłość, uczciwość, poczucie własnej wartości, szacunek, poczucie bezpieczeństwa, wsparcie, otwartość.

Duchowym przewodnikiem naszych poszukiwań jest Jacek Kuroń – społecznik, działacz, polityk. Uczniowie i uczennice poznali jego sylwetkę i myśl społeczną, która może być ważnym głosem w dyskusji o patriotyzmie XXI wieku.

Kolejne działania uczniowie i uczennice podjęli w swoich klasach:

  • przygotowują na wystawę „Ślady pamięci” plakaty prezentujące miejsca upamiętnienia osób lub wydarzeń historycznych,
  • tworzą „Kartkę dla Polski” z życzeniami z okazji rocznicy odzyskania niepodległości,
  • szukają w swoim otoczeniu bohaterów dnia codziennego,
  • przygotowują się do „gry korytarzowej”, w której zadania dotyczyć będą edukacji obywatelskiej i znajomości „małej ojczyzny”.

Punkt kulminacyjny projektu to Festiwal patrioty i patriotki XXI wieku zaplanowany na 16 listopada – w Międzynarodowym Dniu Tolerancji. Takie wydarzenie odbędzie się jednocześnie w ok. 160 szkołach uczestniczących w projekcie.

Koordynatorki:

Renata Zajder, Anna Matysiak

„Młodzi listy piszą”

Uczniowie klasy 4a oraz 7 a i b przystąpili do ogólnopolskiego projektu „Młodzi listy piszą”. Czwartoklasiści podjęli współpracę ze Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Siemowie, natomiast uczniowie klas siódmych ze Szkołą Podstawową nr 48 im. gen. Józefa Hallera w Gdańsku.

Współpraca polega na wymianie listów między uczniami z obu szkół i potrwa od października do maja, z podsumowaniem w czerwcu. Zalety projektu to przede wszystkim kształcenie umiejętności redagowania tekstu, praca nad poprawnością językową, kreatywne myślenie (także wizualne), kultywowanie „tradycji epistolograficznej”. Uczniowie opisują również swoją miejscowość, zachęcając do jej odwiedzenia. Projekt jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, zawierania nowych znajomości, a przede wszystkim wielką frajdą czytania ciekawych listów. Nasi uczniowie są już po pierwszej wymianie listów, w których opisali siebie i swoje zainteresowania. Kolejny będzie dotyczył opisu rodziny i przyjaciół, a przede wszystkim będzie nawiązywał do listu otrzymanego od nowych znajomych z Gdańska lub Siemowa. Choć w dobie komputerów i telefonów komórkowych trudno w to uwierzyć, to koperty od rówieśników wywołały u uczniów wiele pozytywnych emocji!

Katarzyna Szyszka

– koordynatorka projektu

Jesienne spotkanie z jeżami

W dniu 23.10.2017r. rozpoczął się nowy cykl zajęć edukacyjnych ze zwierzętami. Na pierwszym spotkaniu pojawiła się rodzina jeży:) Uczniowie z klas: 0, 1a, 1b, 3a, 3c i 3e przyjęli małych, kolczastych gości bardzo entuzjastycznie.

Podczas zajęć zostały poruszone najważniejsze kwestie dotyczące życia i kontaktu człowieka z jeżem. Dzieci dowiedziały się, że jeże są pod ochroną, a ich przenoszenie bądź zabieranie do domu jest karane. Są stworzeniami mięsożernymi, uwielbiają jeść ślimaki. Pomimo, iż wyglądają bardzo słodko i niewinnie w kontakcie z nimi należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ przenoszą one kleszcze i pchły.

Joanna Pietrzyk

Wielkopolska Liga Pływacka klas 6

W dniu 19. października nasi uczniowie uczestniczyli w Wielkopolskiej Lidze Pływackiej klas 6.
Na pierwszej edycji w tym roku rozegranej w Rawiczu rywalizowaliśmy na dystansach 50m wybranym stylem oraz 400m stylem dowolnym.
Bardzo dobrze spisali się zawodnicy reprezentujący barwy KS Posnania:
Olga Zarzeczna – 1 miejsce w konkurencji 50m stylem klasycznym
Mikołaj Pietrzak – 1 miejsce 50m st. dowolnym
Nikodem Budnik – 2 miejsce 50m st. dowolnym
Marcel Wojtyniak – 3 miejsce 50m st. grzbietowym
Kamil Cempura – 3 miejsce 400m st. dowolnym oraz 4 miejsce 50m st. klasycznym
Nela Kubis – 4 miejsce – 50m st. motylkowym
Ernest Wołodkiewicz – 4 miejsce 50m st. dowolnym.
Ponadto gratulujemy wszystkim zawodnikom, którym udało się poprawić swoje rekordy życiowe, a było ich naprawdę sporo!

Projekt „Szkicownik- szkice z natury”

W ramach projektu „Szkicownik- szkice z natury” na korytarzu I. piętra można obejrzeć realizację wrześniowego tematu pt. „Bukiety”. Przypomnę, że w projekcie mogą wziąć udział wszyscy chętni uczniowie, którzy realizują zadany temat na dany miesiąc w postaci pięciu szkiców. Wykonanie prac na trzy tematy w roku jest zaliczane jako praca dla chętnych, a uczeń otrzymuje dodatkową ocenę celującą z przedmiotu plastyka lub zajęcia artystyczne. Temat na październik to „Pejzaż miejski – dachy Poznania”, którego realizacja zakończy się 6 listopada. Do tego czasu można przynosić prace wykonane w dowolnej technice. Zachęcam do wzięcia udziału w szkicowniku i szlifowania swojego warsztatu rysunkowego.

Ewa Grocholska

ARSzuflada

Wystawy w ARSzufladzie ruszyły pełną parą. Po pierwszych wystawach indywidualnych i przedmiotowych (martwe natury pt. „Śniadanie” klas 7A i C oraz „Ex- Libris – książka moją wizytówką” klas 3 A, B, C gimnazjum), które teraz będzie można oglądać w galerii internetowej w zakładce zajęcia dodatkowe, na korytarzu szkolnym trwa wystawa indywidualna uczennicy klasy 7A Marii Kramarczyk oraz dwie wystawy przedmiotowe pt. „Wizytówka z charakterem” klas 4 A, B, C, D i „Body- art. Portret emocjonalny” klas 7 A,C, na których prezentowane są najciekawsze prace z tematów realizowanych na lekcjach. Wszystkich zapraszam do udziału w wystawach w roli twórców lub odbiorców.

Ewa Grocholska

Nauka i zabawa

Klasa IV d wzięła udział w spotkaniu edukacyjnym „Baw się nauką” w centrum King Cross Marcelin. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji by w ciekawy sposób pokazać prawa rządzące nauką, oczywiście w formie zabawy. Uczniowie podzieleni na grupy wykonywali zadania skupiając się wokół kilku stanowisk tematycznych. W czasie kreatywnych zajęć konstrukcyjnych budowali samodzielnie roboty i mogli je uruchomić. Na specjalnej macie układali wyznaczone figury, przeprowadzali robota przez labirynt a przy interaktywnej ściance bawili się łącząc ruch z wirtualną rzeczywistością. Na dwóch stanowiskach można było stanąć do walki operując prawdziwymi robotami lub spróbować za ich pomocą wygrać mini mecz piłki. Miłośnicy klocków lego tworzyli własne konstrukcje i budowle. Zajęcia były niezwykle atrakcyjne i stanowczo zbyt wcześnie się skończyły. Na pewno czwartoklasiści zainteresowali się mocą technologii. Nauka nie jest nudna!

Mirosława Apostoł
Hanna Waraczewska