Narodowe Czytanie „Wesela”

W sobotę –  2 września –  przypadła 6. edycja Narodowego Czytania. W tym roku to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zwyciężyło podczas internetowego głosowania. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku i została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Prezydent RP Andrzej Duda napisał w liście inaugurującym: „Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Wesela”, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień.”

Nasza szkoła co roku przyłącza się do akcji. Fragmenty dramatu Wyspiańskiego zostały odczytane przez radiowęzeł. Po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą.

Katarzyna Szyszka

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Mieszkańcy osiedla Pod Lipami

Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice i Mieszkańcy osiedla Pod Lipami

Już za parę dni rozpoczynamy nowy rok szkolny 2017/18. Będzie to bardzo trudny rok nie tylko ze względu na reformę oświaty, która jest wprowadzana od września, ale również ze względu na olbrzymie wyzwanie organizacyjne, przed którym stajemy – budowa hali sportowej, na jaką zasługuje cała społeczność szkolna i środowisko lokalne. Hala ta może stać się centrum naszego osiedla, pozwoli wyróżnić się na mapie winogradzkich osiedli ze względu na wyjątkowy charakter oraz na nieograniczone możliwości dla organizacji imprez szkolnych i środowiskowych.

Jednakże zanim hala zostanie oddana do użytku musimy sprostać wielu oczekiwaniom organizacyjnym, aby inwestycja mogła się zakończyć terminowo, a bezpieczeństwo zostało zachowane na dotychczasowym poziomie. Cały rok szkolny nie będziemy mogli korzystać z dotychczasowych boisk sportowych, które są terenem inwestycji, a jedynie z terenu zielonego przy placu zabaw, który jednocześnie stanie się terenem dla dużych przerw. Organizacja pracy nauczycieli, podział obowiązków dyżurnych zostanie przygotowana z należytą starannością, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczniom przebywającym w szkole.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do rodziców i mieszkańców osiedla Pod Lipami o pomoc i wsparcie w tak trudnej chwili oraz wspólne działania dla poprawy bazy sportowej naszej szkoły, która jest wyróżniającą się placówką w Poznaniu. Nasze starania, aby dzieci mogły w optymalnych warunkach przygotowywać się do startów w zawodach, rozwijać swoje zainteresowania sportem, podyktowane są właśnie ich dobrem. Rozbudowując bazę sportową, poszerzamy ją nie dla siebie, ale dla naszych uczniów, dzieci i młodzieży oraz środowiska lokalnego.

Liczymy na państwa cierpliwość, wyrozumiałość i pomoc w przeprowadzeniu tej inwestycji.

Dyrekcja i społeczność szkolna
Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1

Inauguracja nowego roku szkolnego

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Podczas uroczystej inauguracji nasi uczniowie wierszem i piosenką pożegnali wakacje, a rozpoczęli czas nauki.

Pani dyrektor Danuta Mikołajczak serdecznie powitała zebranych – uczniów, grono pedagogiczne, rodziców, pracowników obsługi oraz administracji, a swoim przemówieniu zwróciła uwagę, że będzie to trudny rok – czas wprowadzania reformy, a przede wszystkim zaawansowanego czasu budowy nowej hali sportowej. Jednak już niedługo z pewnością wyrzeczenia opłacą się wszystkim. W kolejnych słowach pani dyrektor złożyła wszystkim życzenia wielu sukcesów w rozpoczynającym się roku szkolnym – nauczycielom wyrozumiałości  i cierpliwości, a uczniom, zapału w zdobywaniu wiedzy. Następnie dzieci i młodzież pod opieką swych wychowawców rozeszli się do klas. Nauczyciele przedstawili podopiecznym kilka ważnych informacji – plan lekcji, organizację pracy szkoły w bieżącym roku oraz przypomnieli i szerzej omówili zasady bezpieczeństwa obowiązujące w szkole i poza nią.

Wrzesień kojarzy się wszystkim z zakończeniem wakacji, rozpoczęciem roku szkolnego, cudownym babim latem. Nie zawsze jednak tak było. Nie możemy zapomnieć, co wydarzyło się 1 września 1939 r. Dzieci polskie nie usiadły w szkolnych ławkach. Zamiast dzwonka, usłyszały huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb.

Nasza szkoła minutą ciszy uczciła wszystkie ofiary II wojny światowej.

 

W roku szkolnym 2017/2018  życzymy wszystkim naszym uczniom

odkrywania nowych pasji i pielęgnowania tych już odkrytych,

a nauczycielom spokoju i zapału do pracy!

Pamiętajmy również o  bezpieczeństwie!

Katarzyna Szyszka

Konkurs „Przeczytałeś?- Namaluj! Scena z mojej ulubionej książki”

Serdecznie zachęcamy uczniów szkoły podstawowej z klas IV-VII do wzięcia udziału w pierwszym powakacyjnym konkursie. Zadanie polega na namalowaniu dowolnej sceny ze swojej ulubionej książki. Prace plastyczne mogą być wykonane w dowolnej technice malarskiej w formacie A3.

Prace konkursowe można przynosić swoim nauczycielom języka polskiego do 25 września. Szkolne jury wybierze dwie ilustracje, które zostaną wysłane do dalszego etapu konkursu.

Organizatorem konkursu jest Wielkopolski Kurator Oświaty.

Nauczyciele języka polskiego:

Katarzyna Szyszka

Renata Czaja – Zajder

Anna Jesionowska

Małgorzata Masłowska – Taffel

Natalia Juskowiak

 ARSzuflada w sieci

Szkolna galeria ARSzuflada od br.szkolnego 2017/2018 otwiera swoje przestrzenie wystawowe w cyfrowym świecie. Fragmenty lub całe wystawy umieszczane będą w utworzonej specjalnie dla niej zakładce  podzielonej na kategorie : ARSzuflada-wystawy indywidualne, ARSzuflada-wystawy przedmiotowe i Arszuflada-szkicownik. Jako pierwsze będzie można powspominać wystawy ubiegłoroczne 2016/2017 a autorzy będą mogli pokazać je przyjaciołom i rodzinie która nie mogła oglądać ich w szkole. Serdecznie zapraszam wszystkich do odwiedzania galerii i podziwiania talentów uczniów naszej szkoły a uczniów szczególnie zachęcam do twórczości i udostępniania swoich prac na wystawy.

Ewa Grocholska

Wakacje rozpoczęte!

23 czerwca uroczyście zakończył się rok szkolny 2016/2017. Był to czas podziękowań, pożegnań, podsumowań. Na każdym etapie edukacyjnym nagrodzeni zostali uczniowie, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce, zachowaniu i sporcie. Po raz pierwszy Rada Rodziców przyznała tytuł „Osobowości szkoły”. Otrzymał go Wiktor Dolata z klasy IIIa. To właśnie dla klas III dzień ten był szczególny – ostatni spędzony w murach naszej szkoły. Uroczystym polonezem podkreślili rangę uroczystości. Pojawiły się nawet  łzy wzruszenia.

To był trudny, pełen wyzwań i pracy rok, który przyniósł jednak uczniom i nauczycielom wiele zadowolenia i satysfakcji.  Teraz przyszedł czas na zasłużony wypoczynek.

Katarzyna Szyszka

Klasa Va w Radiu Poznań

12 czerwca klasa Va ze swoim wychowawcą Panem Sławomirem Zapotocznym miała okazję zwiedzić Radio Poznań (dawniej Radio Merkury), które mieści się w willi przy ul. R. Berwińskiego.  Uczniowie zostali oprowadzeni przez dziennikarza radia po budynku, gdzie na każdym z pięter mieli okazję przyjrzeć się na czym polega praca radiowców. Na parterze zwiedzili Studio nr 2 im. K. Komedy. Na pierwszym piętrze działy związane z publicystyką i nowymi mediami. Na drugim piętrze – Studio emisyjne z reżyserką. Uczniowie zwiedzili także dział moto –  dowiedzieli się jak ustala się „korki w mieście” oraz dział sportowy. Przewodnik opowiedział uczniom o pracy dziennikarzy poszczególnych działów, prezenterów oraz omówił program emisyjny. Jednym słowem – uczniowie mieli okazję podpatrzeć „jak się robi radio” (mówiąc żargonem radiowym). Dziennikarka radia na antenie realizując program na żywo pozdrowiła naszą klasę i szkołę.

Rozstrzygnięcie konkursu na SLEEVEFACE

Fotograficzno – literacki konkurs na SLEEVEFACE udowodnił, że do czytania można zachęcać na różne sposoby, również poprzez wykonanie nietypowych fotografii.

Po wielu burzliwych dyskusjach zostały przyznane trzy nagrody:

  1. Nagrodę jury nauczycielskiego w składzie p. Katarzyna Szyszka, p. Małgorzata Masłowska- Taffel i p. Ewelina Fordońska zdobyła Kinga Ziółkowska z 5b.

  1. Nagroda publiczności (głosowanie uczniów ZSzOS nr 1) trafiła do Ernesta Wołodkiewicza z klasy 5a.

  1. Nagroda specjalna ufundowana przez literacki blog 3telnik.pl powędrowała z kolei do Emilii Zawrzykraj z 6c.

Gratulujemy nagrodzonym, dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziału w kolejnym konkursie w przyszłym roku szkolnym.

Wręczenie nagród odbędzie się 12 czerwca o 12.40 w sali 23.

Katarzyna Szyszka

Małgorzata Masłowska – Taffel

cof

 

 

Warsztaty z Wydawnictwem Zakamarki

Znane już w naszej szkole Wydawnictwo ZAKAMARKI znów do nas zawitało. Biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty czytelnicze dla klas 2-6 szkoły podstawowej. Zajęcia poprowadził przedstawiciel wydawnictwa pan Marcin Głowiński. Klasy 2 i 3 poznawały serię detektywistyczną „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Przypomniały sobie proces powstawania książki , wysłuchały fragmentów „Tajemnicy diamentów” i wzięły udział w zgadywankach detektywistycznych. Okazało się, iż bardzo wielu uczniów, szczególnie w klasie 3c, przeczytało nawet kilka książek z prezentowanej serii. Klasy 4 i 5 wraz z Dawidem i Larisą przeniosły się w tajemniczy świat „Antykwariatu pod Błękitnym Lustrem”. Tam, wraz z głównymi bohaterami, zaczęły rozwiązywać zagadkę nagłego zniknięcia Melchiora, właściciela antykwariatu, wykorzystując przy tym swoje zdolności logicznego myślenia i spostrzegawczość. Klasy szóste wkroczyły w nieco trudniejszą tematykę. Ich warsztaty wypełniły rozważania filozoficzne na bazie książki Oscara Brenifiera „Życie, co to takiego?” z serii „Dzieci filozofują”. Seria skonstruowana jest w formie rozmowy dzieci i dorosłych i otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów , takich jak znaczenie życia, etyka, emocje, tożsamość czy świadomość. Uczniowie bardzo chętnie zabierali głos w dyskusji, rozważali  wiele aspektów życia człowieka  patrząc na nie z różnych punktów widzenia.

Mamy nadzieję, że warsztaty zachęciły uczniów do czytania i spędzania wolnych chwil
z ciekawą książką!

Bibliotekarki

Hanna Waraczewska i Mariola Pruska