Przedwakacyjna integracja klas 4a i 5b

Oceny wystawione, za oknem piękna pogoda – czas opuścić szkolne ławki. Wykorzystując ostatnie chwile roku szkolnego, uczniowie i uczennice klas 4a i 5b zwiedzili Stadion Miejski, na którym na co dzień gra ukochany przez wielu Lech Poznań oraz zorganizowali piknik na Cytadeli. Był to również czas na integrację, rozmowy o wakacyjnych planach, zabawę i śmiech.

Katarzyna Szyszka

Anna Matysiak

Nagrody w konkursie „ŻYWA OKŁADKA”

 W przeddzień wakacji zwycięzcy konkursu czytelniczo – fotograficznego otrzymali swoje nagrody. Piękne albumy związane z malarstwem otrzymali uczniowie klasy 4a: Antonina Wojtczak, Stanisław Wesołek i Kuba Perz.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Katarzyna Szyszka

Małgorzata Masłowska – Taffel

Konkurs „ŻYWA OKŁADKA” rozstrzygnięty!

Miło nam poinformować, że kolejną edycję konkursu czytelniczo – fotograficznego wygrała Antonina Wojtczak z klasy 4a. Jej  praca dotycząca „Ani z Zielonego Wzgórza” najbardziej wpisywała się w zasady tworzenia „żywej okładki” (dobór kostiumów, kapelusza, odpowiednia postawa, obróbka graficzna).

 II miejsce przypadło Stanisławowi Wesołkowi z 4 a za okładkę „Harry Potter”,  natomiast III zajął Kuba Perz, również uczeń 4a, który wykonał całą serię okładek do „Mikołajka”.

Jury (p. Katarzyna Szyszka, p. Ewelina Fordońska, p. Małgorzata Masłowska – Taffel oraz p. Przemysław Garczyński z bloga 3telnik.pl) postanowiło wyróżnić również Kingę Ziółkowską z klasy 6b.

Wszystkie prace można oglądać do końca roku szkolnego na II piętrze.

Serdecznie gratulujemy!

Katarzyna Szyszka

Małgorzata Masłowska – Taffel

Uczniowie z Siemowa z wizytą w klasie 4a

Przez cały rok szkolny grupa uczniów z klasy 4a brała udział w ogólnopolskim projekcie „Młodzi listy piszą”, w ramach którego wymieniała listy ze Szkołą Podstawową w Siemowie. Na zakończenie projektu –  13 czerwca –  uczniowie z Siemowa przyjechali do Poznania. Był czas na rozmowy, żarty, przełamanie pierwszych lodów. Rodzice przygotowali poczęstunek, uczniowie zwiedzili szkołę. Wszystko odbyło się w atmosferze życzliwości i radości ze spotkania. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zgodnie stwierdzili, że projekt warto kontynuować.

Katarzyna Szyszka – koordynatorka projektu

Uzdolniona tancerka z 4a z sukcesem na Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie

Jagoda Wasińska z klasy 4a wraz ze swoim zespołem Lemoniada zdobyła Srebrny Aplauz w kategorii HIP HOP do lat 12 na prestiżowym Międzynarodowym Dziecięcym Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie.

Organizowany od 1979 roku festiwal gromadzi największe talenty taneczne i wokalne. Sam udział w festiwalu zorganizowanym na światowym poziomie to już ogromne wyróżnienie. Zdobycie nagrody to potwierdzenie poziomu z najwyższej półki.

Warto dodać, że to nie jedyne sukcesy taneczne Jagody w tym roku szkolnym . Zdobyła ona również zespołowe I miejsce na Mistrzostwach Polski WADF w Karpaczu, zespołowe III miejsce na Ogólnopolskim Turnieju Tańca w Mosinie oraz I miejsce na turnieju „Tańczące Trzewiki” 2018 w Ślesinie.

Serdecznie gratulujemy!

 

 

 

Dumny wychowawca – Katarzyna Szyszka  

„POPkulturalne” zakończenie teatralnego sezonu

Teatralny sezon 2017/2018 zamkniemy spektaklem „ROBINSONSON”  w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, który odbędzie się na scenie Studia Aktorskiego STA na ul. Ratajczaka 18.

Przedstawienie odbędzie się 17 czerwca o godzinie 19:03.  Bilety w cenie 15 złotych można rezerwować do 12 czerwca.

Zapraszam wszystkich na ostatnie wspólne wyjście do teatru w tym roku szkolnym!

Katarzyna Szyszka

– opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

 

 

BYĆ JAK CZŁOWIEK RENESANSU – szkolny projekt edukacyjny

Tradycją naszej szkoły stały się organizowane we współpracy z Radą Rodziców duże projekty edukacyjne skupione wokół ważnych idei. W ubiegłym roku inspiracją były podróże Kazimierza Nowaka, patrona Gimnazjum nr 5, tym razem odwołaliśmy się do postaci Jana Kochanowskiego, który patronuje Sportowej Szkole Podstawowej nr 29.

Śladami Jana Kochanowskiego i epoki renesansu

W działaniach uczniów i uczennic klas 4-6 motywem przewodnim była twórczość Jana Kochanowskiego wpisana w ideały odrodzenia. Pierwsze godziny projektu to wyprawa w formule gry miejskiej odbywającej się w różnych miejscach Poznania.

Klasy czwarte udały się na Śródkę. Uczniowie i uczennice wykonywali zadania związane z Ostrowem Tumskim, pomnikiem Jana Kochanowskiego, renesansową architekturą. Klasa 4a zwiedziła również Bramę Poznania. A skoro człowiek renesansu łączy w swej aktywności odległe dziedziny wiedzy, to obok zadań historycznych pojawiły się pytania o drzewa rosnące przy Wartostradzie. Klasy piąte i szóste realizowały zadania na Starym Mieście, zgłębiając tajemnice „Renesansowego Poznania”. Dodatkowo klasa 6b odbyła spacer z przewodnikiem pod hasłem „Poznań wielu kultur i narodów”.

Kreatywnie pod lipą…

Druga część odbywała się na osiedlu Pod Lipami – każda klasa wykonywała zadania konkursowe pod przydzielonym drzewem. Uczniowie i uczennice mieli przystroić lipę, stworzyć nawiązującą do epoki odrodzenia rzeźbę z materiałów recyklingowych oraz przedstawić scenkę związaną z twórczością Mistrza z Czarnolasu. Królowała oczywiście słynna fraszka „Na lipę” pomysłowo zainscenizowana na kilka sposobów. Widzami obserwującymi przygotowane instalacje byli uczniowie i uczennice klas 1-3.

XVI-wieczna Rzeczypospolita kolebką tolerancji

Starsi uczniowie i uczennice uczestniczyli w działaniach związanych z ważną dla XVI-wiecznej Rzeczypospolitej ideą otwartości i tolerancji religijnej.

Pierwsza część to odbywające się pod hasłem „Wielokulturowy Poznań” wycieczki do miejsc pozwalających poznać obecne w naszym mieście mniejszości religijne i narodowe. Klasy siódme były z wizytą w Kościele Luterańskim Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Klasy IIa i IIc gimnazjum odwiedziły Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, a klasy IIb1 i IIb2 – siedzibę Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich z synagogą. Klasy trzecie gimnazjum zwiedziły z przewodnikiem Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan.

Druga odsłona projektu – już w szkole – to warsztaty i spotkania nawiązujące do idei otwartości, tolerancji i równości w różnorodności. Do współpracy zaprosiliśmy wolontariuszy i organizacje zajmujące się zagadnieniami wielokulturowości, pomocą dla uchodźców oraz wsparciem dla cudzoziemców mieszkających w Poznaniu.

Wszyscy uczniowie i uczennice spotkali się z wolontariuszami, którzy dzielili się wrażeniami z pobytu w ośrodkach dla uchodźców w Grecji. Było nam bardzo miło gościć ojca jednego z uczniów gimnazjum, pana Marka Durskiego, wraz z panią Nawojką Mocek. Opowiadali o wrażliwości na potrzeby ludzi znajdujących się w dramatycznym położeniu oraz o sile sportu, który łączy osoby pochodzące z różnych krajów.

Uczestniczki Klubu Dobrej Rozmowy poprowadziły warsztaty na temat „Jak sobie radzić z fake news?”, przybliżające wizerunek uchodźców i uchodźczyń w mediach. Studentka z Koła Naukowego Edukacji Międzykulturowej UAM przeprowadziła warsztaty na temat osób z doświadczeniem migracyjnym w Poznaniu. Wolontariuszka z fundacji Migrant Info Point prowadziła warsztaty międzykulturowe oraz zaprosiła na spotkanie z panem Muhammadem Aamirem Khanem – mieszkającym w Poznaniu Pakistańczykiem. Odbyły się również warsztaty historyczne na temat „Kraj bez stosów, czyli XVI-wieczna Rzeczypospolita tolerancją stoi”.

Nad sprawną organizacją zajęć czuwali uczniowie i uczennice zaangażowani w projekt Erasmus „Europejska wieża Babel – co z tą tolerancją?, a Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich słodki poczęstunek.

Mamy nadzieję, że udało nam się przywołać ideał człowieka renesansu – prawdziwego humanisty zainteresowanego sprawami człowieka, wszechstronnie wykształconego, łączącego w swej działalności pozornie odległe dziedziny wiedzy i sztuki, znającego języki obce, promującego kulturę narodową, a zarazem tolerancyjnego i otwartego na inne kultury.

Koordynatorka projektu – Monika Depa

Organizatorzy: Anna Matysiak, Michał Motała, Renata Zajder

Partnerzy:

 

Międzynarodowe sukcesy taneczne naszej uczennicy

Kolejny wielki talent w klasie 4a to Zuzanna Czech, która zdobywa ogromne sukcesy w dziedzinie tańca, również na arenie międzynarodowej.

 

Od 23 do 27 maja Zuzka brała udział w International Dance Federation w miejscowości Pula w Chorwacji.  Wraz ze swoją grupą zajęła bardzo wysokie miejsca:

1 miejsce –  House Formacja

2 miejsce  – Street Dance Show Mini Formacja

2 miejsce –  Hip Hop Mini Formacja

3 miejsce –  Street Dance Show Formacja

4 miejsce –  Hip Hop Formacja

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Katarzyna Szyszka

Mamy to! Nasza uczennica zwyciężczynią prestiżowego konkursu recytatorskiego

To był naprawdę wyczerpujący trzyetapowy konkurs. Antonina Wojtczak z 4a pokonała stres i w wielkim stylu zajęła I miejsce w konkursie recytatorskim organizowanym przez Stowarzyszenie The Art we współpracy z Teatrem Nowym, Polskim i Centrum Sztuki Dziecka.

W finale konkursu, który odbyła się na Scenie Wspólnej, uczestników oceniali: aktor Teatru Nowego – Waldemar Szczepaniak, Łukasz Chrzuszcz – aktor, założyciel i wykładowca Studia Aktorskiego STA oraz Izabella Beata Nowacka – dobry duch Centrum Sztuki Dziecka. Po emocjonujących recytacjach (poziom była naprawdę wysoki) mieliśmy ogromne powody do radości.

Antosia, oprócz voucherów na wiele spektakli teatralnych, wygrała miesięczny kurs w Studiu Aktorskim dla dzieci i młodzieży „16-”. Zgodnie z założeniami programu zajęcia zostaną podzielone na 4 przedmioty, które poszerzą wiedzę z dziedziny kultury i sztuki, pobudzą do aktywności muzyczno – ruchowej oraz pomogą w przełamywaniu nieśmiałości, wstydu i zahamowań wobec grupy.
Antosiu – cała szkoła jest z Ciebie dumna!

Katarzyna Szyszka