Wycieczki i warsztaty edukacyjne pod patronatem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania

Uczniów naszej szkoły nie dotyczy powiedzenie „Cudze chwalicie a swego nie znacie”. Grupa zapaleńców poświęca sobotnie popołudnie, by pod patronatem Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania uczestniczyć w warsztatach i wycieczkach  krajoznawczych  do ciekawych miejsc na terenie Poznania i Wielkopolski. W I semestrze zwiedzili: Muzeum A. Fiedlera w Puszczykowie, Muzeum Rogalowe, Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, Palmiarnię. Poza tym brali oni udział w konkursie „Wiem coś więcej o Poznaniu”. Serdecznie gratulujemy laureatom I miejsca: Maksymilianowi Grzechowiakowi i Zosi Bartoszewskiej oraz wszystkim wyróżnionym uczestnikom: Inez Komosińskiej, Stanisławowi Wesołkowi, Antoninie Wojtczak, Damianowi Fliegerowi.

Dorota Makowska

Nie damy się uprzedzeniom! – kolejne warsztaty antydyskryminacyjne

Uczniowie i uczennice klas 6a, 6c i 7b mieli okazję podyskutować o tym, na ile stereotypy wpływają na ich postrzeganie innych ludzi. Badali drogę od stereotypów do uprzedzeń i dyskryminacji oraz zastanawiali się, jak przeciwstawić się tendencjom do wykluczania kogokolwiek ze wspólnoty.

Ciekawym doświadczeniem były eksperymenty myślowe. Uczniowie i uczennice wcielali się w rolę osób, które często są odrzucane przez społeczeństwo. Rozważali, jak byliby w takiej sytuacji traktowani przez swoje otoczenie, czy mogliby liczyć na wsparcie najbliższych, jaka byłaby ich samoocena. To ważna lekcja wrażliwości i empatii.

Zajęcia stanowią element projektu „Budujemy mosty”, a prowadziły je edukatorki ze współpracującej z nami fundacji Migrant Info Point – Aleksandra Jarocka, Michalina Milewska, Aleksandra Grzempa.

Koordynatorka – Renata Zajder

SUPERBOHATERKA, czyli spotkanie z Anielą Tułodziecką w Bramie Poznania

Niedawno świętowaliśmy 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Wszyscy słyszeli o przemówieniu Ignacego Paderewskiego, które stało się sygnałem do rozpoczęcia walk, wszyscy pamiętają gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego jako wodza naczelnego powstania. Jednak w zbiorowej pamięci niewiele miejsca zajmują kobiety, których aktywny udział w „najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy” przyczynił się do sukcesu zrywu niepodległościowego.

Herstoria warta poznania…

Warto zatem przypomnieć działalność kobiet nazywanych Matkami Chrzestnymi Powstania Wielkopolskiego, a wśród nich postać Anieli Tułodzieckiej, założycielki i przywódczyni towarzystwa „Warta”.

Uczniowie i uczennice podczas warsztatów „Superbohaterka” przyglądali się życiu codziennemu w zaborze pruskim i wyzwaniom, którym musiała sprostać nasza bohaterka. Opisywali ją jako postać z gry RPG i tworząc kartę postaci dostrzegli, że ta niepozorna z wyglądu osoba obdarzona była wielkimi mocami.

Postawa i dokonania Anieli Tułodzieckiej były inspiracją do tworzenia uczniowskich wzorców superbohaterów. Najczęściej były to wyobrażenia idealnych sportowców, których cechuje nie tylko talent i wytrwałość w dążeniu do celu, ale i koleżeńskość, przestrzeganie zasad fair play oraz godne znoszenie porażek.

Warsztaty w Bramie Poznania zapoczątkowały projekt „Szkoły Dziedzictwa” pod hasłem ONA. Jego celem jest przybliżenie uczestnikom i uczestniczkom postaci kobiet, które często są pomijane w opowieściach historycznych, a odcisnęły ślad w okresie zaborów oraz w procesie odzyskiwania i budowania wolności. Kolejny nasz krok to poszukiwanie lokalnej bohaterki i spopularyzowanie jej działalności.

Koordynatorka – Renata Zajder

 

EKO PRZEDSTAWIENIE

Krótki spektakl dotyczący ekologii przygotowała klasa 2b. W jaki sposób należy segregować śmieci? Dlaczego musimy dbać o naszą planetę? Na te i jeszcze inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie z klasy 2b i zerówki. Celem przedstawienia było poszerzenie wiedzy dotyczącej zasad segregacji odpadów i konieczności właściwego gospodarowania odpadami. Stroje dzieci wykonane zostały z worków, papieru, gazet i  nakrętek plastikowych. Liczyła się kreatywność i dobra zabawa! Jak się okazuje,  ze śmieci też można zrobić coś ciekawego! Dziękujemy serdecznie wszystkim Rodzicom, którzy chętnie pomogli przygotować dzieciom tak ciekawe stroje.

Justyna Duda

„Mobilna Ukraina” –  warsztaty w klasie 4e

Warsztaty z edukacji międzykulturowej w klasie 4e miały wyjątkowy charakter. Prowadzący je edukatorzy – pani Michalina Milewska i pan Serhii Chynshovyi  – przedstawili polską i ukraińską perspektywę na bliskie sąsiedztwo. Takie podwójne spojrzenie prezentowali również uczniowie i uczennice klasy, w której uczą się osoby pochodzące z Ukrainy.

Czym się różnimy? Jakie są między nami podobieństwa? Czy to w ogóle ma znaczenie? Podczas zajęć uczniowie i uczennice mogli poznać elementy kultury i języka Ukrainy, a także zastanowić się nad znaczeniem podobieństw i różnic w budowaniu relacji.

Warsztaty są częścią projektu „Budujemy mosty” realizowanego we współpracy z Fundacją Migrant Info Point.

Koordynatorka – Renata Zajder

Przepis na udany związek w filmie „Rabarbar”

Grudniowa propozycja Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej to zabawny i poważny jednocześnie instruktaż jak stworzyć udany związek. Młodzi bohaterowie tworzą filmowy tutorial dla swoich rodziców, a zarazem na własnej skórze sprawdzają skuteczność serwowanych rad.

Komunikacja w związku…

Widzowie również mieli okazję zastanowić się nad tym, jak rozmawiać z bliskimi na trudne tematy, w jaki sposób rozwiązywać problemy i przezwyciężać kryzysy. Niektóre wskazówki mogą wydawać się nieoczywiste i warto o nich porozmawiać na lekcji – jak choćby kluczowa porada, aby kochać samego siebie.

Nauka i rozwój – nigdy nie jest za późno na zmianę!

Ważnym wątkiem prelekcji przed seansem było zagadnienie nauki. Skąd młodzi ludzie czerpią wiedzę o świecie? Kto jest dla nich autorytetem? Lepiej uczyć się od dorosłych lub z książek czy na własnych błędach? Film zachęca widzów do rozwoju i poszerzania horyzontów, inspiruje do szukania wiedzy i stosowania jej w praktyce.

Pokaz filmu „Rabarbar” obejrzeli uczniowie i uczennice klas 4a, 4b, 4c, 4e i 5a wraz ze swoimi polonistkami i polonistą.

Renata Zajder

 

Otwarcie projektu „Kulturowy zawrót głowy” w klasie 5c

Udziałem w warsztatach antydyskryminacyjnych uczniowie i uczennice klasy 5c zapoczątkowali projekt „Kulturowy zawrót głowy”. Jego cele to przybliżenie młodzieży zjawiska wielokulturowości, poznanie międzynarodowej społeczności Poznania oraz kształtowanie postawy otwartości i szacunku wobec lokalnych międzynarodowych mieszkańców. Pierwsze spotkanie poświęcone było analizie mechanizmów powstawania stereotypów i uprzedzeń.

Zajęcia prowadziła pani Aleksandra Jarocka – edukatorka z fundacji Migrant Info Point.

Renata Zajder

Uprzedzanie uprzedzeń w klasie 8b

Czy można uniknąć pułapki stereotypów? Co zrobić, aby myślenie stereotypami nie prowadziło do uprzedzeń wobec nieznanych osób i odrzucenia ich tylko na podstawie przynależności do jakiejś ogólnej kategorii? Co robić, aby otwierać nasz umysł, a nie zamykać myślenia w szufladkach stereotypów?

O tych zagadnieniach w bardzo poważny sposób dyskutowali uczniowie i uczennice klasy 8b podczas warsztatów „Uprzedźmy uprzedzenia” prowadzonych przez panią Aleksandrę Jarocką, edukatorkę z fundacji Migrant Info Point. Zajęcia te stanowią część projektu BUDUJEMY MOSTY.

Koordynatorka – Renata Zajder

Maraton Pisania Listów zakończony

Listy, które zmieniają życie…

Nasz udział w akcji Amnesty International to 322 listy napisane w sprawie odważnych kobiet, które broniły w swoich krajach praw człowieka, a teraz same potrzebują pomocy. W akcję pisania listów włączyli się uczniowie i uczennice, nauczycielki, rodzice.

Kącik absolwenta i absolwentki

W naszym maratonowym punkcie licznie stawili się licznie dawni uczniowie kilku roczników Gimnazjum nr 5. Grudniowe spotkania stały się już naszą małą tradycją.

Pamiętamy o Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka

Udział w Maratonie Pisania Listów to ważny element edukacji o prawach człowieka. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa plakatów przygotowanych na lekcjach wos-u. Uczniowie i uczennice klas ósmych zaprezentowali na nich własne rozumienie praw człowieka oraz przyczyny i przejawy ich łamania.

Teraz liczymy na dobre wieści, czyli pozytywny efekt naszych listów. Bo przecież piszemy, aby zmienić życie!

Koordynatorki: Anna Matysiak, Renata Zajder

 

 

Zacięty turniej MINISIATKÓWKI

27.11.2018 roku w hali KS Posnania pod patronatem Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 odbył się Turniej MINISIATKÓWKI kategorii czwórek – chłopców oraz dziewcząt.

W turnieju brały udział następujące szkoły: Szkoła Podstawowa nr 27, Szkoła Podstawowa nr 15, Szkoła Podstawowa nr 53, Polon Krotoszyn oraz oczywiście  w roli gospodarza –  Szkoła Podstawowa nr 29.

W kategorii dziewcząt wystąpiło 7 zespołów.

Po pełnej emocji gry, zespoły uplasowały się na następujących pozycjach:  VII –  SP nr 29 II, VI –  SP nr 53, V –  SP nr 29 I, IV –  SP nr 27, III –  Polon Krotoszyn, II –  SP nr 15 II, I –  SP nr 15 I.

W kategorii chłopców zagrało 6 zespołów.

Nasz zespół –  SP nr 29 II –  wygrał turniej po zaciętym finałowym meczu z Polon Krotoszyn.

Drużyny zajęły następujące miejsca: VI –  SP nr 29 III, V –  SP 15, IV –  SP 53, III –  SP 29 I, II –  POLON KROTOSZYN, I –  SP nr 29.

Za wsparcie przy organizacji turnieju dziękujemy Poznańskiemu Szkolnemu Związkowi Sportowemu z reprezentującą ich osobą Marcinem Kaliszanem.