Stanowisko środowiska szkolnego

Szanowni Państwo,

od września 2017 roku realizowana jest budowa długo oczekiwanej  przez uczniów, rodziców i nauczycieli, hali sportowej.  Zasoby finansowe  zostały pozyskane po wieloletnich staraniach Dyrekcji szkoły, kolejnych Rad Rodziców, Rady Osiedla, związków sportowych, dla których zabezpieczenie infrastruktury sportowej było warunkiem współpracy.

W sytuacji, kiedy poznańskie szkoły unowocześniają się,  odświeżają  warunki lokalowe, Zespół Szkół  z Oddziałami Sportowymi nr 1 jako szkoła sportowa,  nie gwarantowała uczniom realizację  programu szkoleniowego w pożądanych warunkach treningowych. To podstawa działalności każdej szkoły, zwłaszcza sportowej, która tak jak nasza, szczyci się wysokim  poziomem nauczania i szkolenia,  widocznym w tytułach, medalach i  nagrodach. Szkoła konsekwentnie zabiega i dalej będzie zabiegała o realizację zadań statutowych, a wśród nich jest stwarzanie warunków do nauki pływania  oraz uprawiania takich dyscyplin sportowych jak piłka siatkowa i ręczna pod auspicjami Polskiego Związku Piłki Siatkowej  i Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Warunkiem nieodzownym jednak jest posiadanie sali gimnastycznej spełniającej określone parametry. 

Przedstawiciele szkoły wraz z Radą Osiedla, w trosce o każde dziecko, zaplanowali i określili już przystąpienie do wspólnej inicjatywy, jaką jest pozyskanie środków z projektu obywatelskiego na wykonanie placów rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.  Przyjdzie czas i na ten aspekt zabezpieczenia szkoły i środowiska.

Autorzy postu z 17.04. 2018 roku  mijają się z prawdą, przedstawiając Państwu informacje. Boisko pod halą balonową to ok. 600 m2,  a nie 1000 m2,  na szkolną przerwę wybiega maksymalnie do 300, a nie 1000 uczniów, którzy będą spędzać czas na boisku, nie na terenie alei Pod Lipami. Bieżnia zostanie zachowana,  a furtka jest już w planach orzeczona.

Poświęcamy naszej nauczycielskiej pracy wiele czasu, wyjeżdżamy na konkursy i zawody, towarzyszymy młodemu człowiekowi w chwilach załamania i szczęścia, patrzymy jak się rozwija, a potem obserwujemy jak pewny swej wartości wyfruwa w świat. Mamy kontakt  z dziećmi,  które są ambitne, uzdolnione,  a nauka w szkole sportowej jest dla nich szansą rozwoju i stylem życia.

Dyrekcja szkoły, nauczyciele wraz z Radą Osiedla Pod Lipami  robią wszystko, żeby ta trudna ze względu na swoje centralne położenie inwestycja jak najmniej zakłócała uczniom spokój nauki a mieszkańcom osiedla codzienne funkcjonowanie. Ze smutkiem obserwujemy, że praca szkoły na rzecz środowiska, dzieci i młodzieży jest odbierana jak interesowny business.

Każda inwestycja to zawsze duże przedsięwzięcie i ogrom zadań wykonywanych całkowicie społecznie. To dodatkowe zadanie, które pochłania czas, energię i wreszcie zdrowie osób zaangażowanych. Trzeba bardzo lubić swój zawód i ludzi, zwłaszcza tych młodych, żeby borykać się z murem niezrozumienia i dobrej woli oponentów. Zwykle jest tak, że Ci, którzy najbardziej negują dane przedsięwzięcie, po czasie nie wyobrażają sobie bez niego funkcjonowania.

Dla nas ta inwestycja to przyszłość szkoły, rodzin tu mieszkających, dzieci, które chodzą i będą chodziły do tej szkoły  przez następne 50 lat w cieniu alei lip. Dlatego my robimy swoje – uczymy, wychowujemy, trenujemy i rozwijamy się – tylko tyle, aż tyle.

Nie będziemy po raz kolejny tłumaczyć, że mamy czyste intencje.

Dyrekcja oraz społeczność szkolna

 

.

Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1

Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi to SPORTOWA SZKOŁA PODSTAWOWA NR 29 im.Jana Kochanowskiego oraz GIMNAZJUM NR 5 GIMNAZJUM MISTRZOSTWA SPORTOWEGO im. Kazimierza Nowaka. Znajdujemy się na poznańskich Winogradach – os. POD LIPAMI 106. Serdecznie zapraszamy.

Nasza szkoła to 40 lat tradycji i doświadczenia w kształcenie i wychowaniu młodych sportowców. Powszechna,szeroka oferta sportowa, w ścisłej korelacji z procesem dydaktycznym, gwarantuje harmonijny rozwój młodego człowieka. Sportowy duch szkoły oraz jej kameralna atmosfera to gwarancja bezpieczeństwa dzieci.

Partnerzy krajowi i zagraniczni, sympatycy szkoły oraz przede wszystkim rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły to wszystko sprawia, że każdego roku nasze mury opuszcza grupa wspaniałych uczniów, którzy z sentymentem wspominają Zespół Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1.

IMGP7077_DxO

bip

Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice i Mieszkańcy osiedla Pod Lipami

Drodzy Uczniowie,
Szanowni Rodzice i Mieszkańcy osiedla Pod Lipami

Już za parę dni rozpoczynamy nowy rok szkolny 2017/18. Będzie to bardzo trudny rok nie tylko ze względu na reformę oświaty, która jest wprowadzana od września, ale również ze względu na olbrzymie wyzwanie organizacyjne, przed którym stajemy – budowa hali sportowej, na jaką zasługuje cała społeczność szkolna i środowisko lokalne. Hala ta może stać się centrum naszego osiedla, pozwoli wyróżnić się na mapie winogradzkich osiedli ze względu na wyjątkowy charakter oraz na nieograniczone możliwości dla organizacji imprez szkolnych i środowiskowych.

Jednakże zanim hala zostanie oddana do użytku musimy sprostać wielu oczekiwaniom organizacyjnym, aby inwestycja mogła się zakończyć terminowo, a bezpieczeństwo zostało zachowane na dotychczasowym poziomie. Cały rok szkolny nie będziemy mogli korzystać z dotychczasowych boisk sportowych, które są terenem inwestycji, a jedynie z terenu zielonego przy placu zabaw, który jednocześnie stanie się terenem dla dużych przerw. Organizacja pracy nauczycieli, podział obowiązków dyżurnych zostanie przygotowana z należytą starannością, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo uczniom przebywającym w szkole.

Jednocześnie zwracamy się z prośbą do rodziców i mieszkańców osiedla Pod Lipami o pomoc i wsparcie w tak trudnej chwili oraz wspólne działania dla poprawy bazy sportowej naszej szkoły, która jest wyróżniającą się placówką w Poznaniu. Nasze starania, aby dzieci mogły w optymalnych warunkach przygotowywać się do startów w zawodach, rozwijać swoje zainteresowania sportem, podyktowane są właśnie ich dobrem. Rozbudowując bazę sportową, poszerzamy ją nie dla siebie, ale dla naszych uczniów, dzieci i młodzieży oraz środowiska lokalnego.

Liczymy na państwa cierpliwość, wyrozumiałość i pomoc w przeprowadzeniu tej inwestycji.

Dyrekcja i społeczność szkolna
Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1

Ogromny sukces w półfinale konkursu recytatorskiego

Półfinał konkursu recytatorskiego, organizowanego przez Stowarzyszenie The Art, odbył się 21 maja w siedzibie Studia Aktorskiego STA. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klas czwartych: Antonina Wojtczak z 4a oraz Alicja Król z 4c. Tosia zaprezentowała utwór „Śpieszmy się” Jana Twardowskiego, natomiast Alicja wiersz „Rupaki” Danuty Wawiłow.  O prestiżu konkursu świadczy choćby skład jury. Uczestników oceniali aktorzy: Waldemar Szczepaniak z Teatru Nowego i Kornelia Trawkowska z Teatru Polskiego, którzy są również wykładowcami w STA. Miło mi poinformować, że w ścisłym finale…

Czytaj dalej

Ruszyła PORA NA DEBATOWANIE

Zakończyła się pierwsza faza turnieju debat oksfordzkich. Reprezentacje klas siódmych szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych zmierzyły się w debatach z tezą: „W polskich szkołach należy zlikwidować zadania domowe”. W kolejnej turze rozgrywek debatować będą ze sobą reprezentacje następujących klas: IIa vs. IIb1, IIIa vs. 7a, IIIb vs. 7 b. Teza następnej debaty: „Polska powinna postawić na energetykę jądrową”. Wszystkim mówcom życzę powodzenia! koordynatorka – Renata Zajder  

Czytaj dalej

Kiermasz charytatywny

W dniu 16 maja podczas zebrań z rodzicami zbieraliśmy pieniądze na rzecz budowy przedszkola w Agereselam. Akcja zakończyła się  sukcesem. Zebraliśmy kwotę: 760,85 zł. Ogromne podziękowania dla rodziców i uczniów naszej szkoły. SZKOLNY WOLONTARIAT

Czytaj dalej

Raz… dwa… trzy – teraz Ty! Zabawy podwórkowe na Scenie Wspólnej

Klasa 4a na pewno to potwierdzi – zajęcia na Scenie Wspólnej, związane z trochę już zapomnianymi zabawami podwórkowymi, to znakomita zabawa. Wyliczanki, guma, lina, łapki, piłka, zabawa w chowanego, klasy, malowanie kredą – każdy znalazł coś dla siebie! Było mnóstwo śmiechu, zabawy, zdrowej rywalizacji. Do tego doskonali animatorzy i muzyka na żywo. Zabawy podwórkowe – polecamy każdemu! Katarzyna Szyszka                          

Czytaj dalej

Mistrz Wielkopolski Igrzysk Młodzieży Szkolnej w roku szkolnym 2017/2018

W dniu 10 maja w Kaliszu został rozegrany Finał Wielkopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej w siatkówce dziewcząt i chłopców. Bezkonkurencyjnym w tym roku okazała się Szkoła Mistrzostwa Sportowego , Gimnazjum nr 5 w Poznaniu. Dziewczęta i chłopacy pewnie wygrali wszystkie mecze w stosunku 2-0.  Ostateczne klasyfikacja dziewcząt: 1. Gimnazjum nr 5 Poznań 2. ZSMS Poznań 3. Szkoła Podstawowa nr 24 Kalisz 4. Szkoła Podstawowa nr 1 Turek  Skład zwycięskiego zespołu: Wiktoria Wnuk – kapitan, Martyna Pisarska, Wiktoria Pisarska, Jagoda Szybińska, Natalia…

Czytaj dalej

Wyniki konkursu recytatorskiego

W wyniku przesłuchań uczestników 14.05.2018 roku wyłoniono dwie osoby, które będą reprezentować szkołę w półfinale konkursu Stowarzyszenia The Art. Alicja Król Antonina Wojtczak Dziękujemy wszystkim uczestnikom  za wzięcie udziału. Gratulujemy doboru utworów i  umiejętności recytatorskich. Malgorzata Taffel Katarzyna Szyszka Natalia Juskowiak

Czytaj dalej

Dni Języków Obcych

Dni Języków Obcych stanowią znakomitą okazję do poznania i praktycznego zastosowania przez uczniów języków, którymi posługuje się współczesny świat. To także zachęta do rozpoczęcia i kontynuowania przygody jaką może być nauka języków obcych. W ramach wydarzeń, uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum uczestniczyli w przedstawieniu pt.: ”One Day in London” w ramach projektu „The Easy English Theatre”. „The Easy English Theatre” to projekt, dzięki któremu uczniowie zyskują niepowtarzalną szansę rozwinięcia kompetencji językowych poprzez kontakt z utalentowanymi, młodymi brytyjskimi aktorami.…

Czytaj dalej

Finał klas 7 w piłce siatkowej dziewcząt i chłopców!

W dniu 8.05 odbył się finał w piłce siatkowej klas 7 chłopców i dziewcząt. W Turnieju dziewcząt graliśmy systemem każdy z każdym, do dwóch wygranych setów.  Wyniki spotkań: SP 53 – SP 15 2:0(25-21, 25-19) SP 29 – SP 53 2:0(25-12, 27-25) SP 15 – SP 29 2:0(14-25, 22-25) Klasyfikacja końcowa turnieju 1. SP 29 2. SP 53 3. SP 15 W turnieju chłopców graliśmy systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów. Wyniki spotkań: SP 29 – SP 4…

Czytaj dalej

„Witaj majowa jutrzenko!” – obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

Reprezentacja Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi wzięła udział w uroczystych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas mszy w poznańskiej Farze nasz poczet sztandarowy stanął obok sztandarów Miasta Poznania, Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego, organizacji kombatanckich i wielu innych. Młodzieżowa Parada Jak co roku ważnym elementem obchodów był radosny pochód młodzieży. Uczniowie i uczennice poznańskich szkół w towarzystwie Oddziału Ułanów oraz Orkiestry Miasta Poznania przeszli ulicą Paderewskiego na Plac Wolności. Oprawę parady stanowiły baloniki w barwach narodowych. „…dla dobra powszechnego,…

Czytaj dalej

Komunikat

W dniu 11 maja odbędą  się  Zawody Pływackie w ramach  „Grand Prix IUKS Jedynka” – „VI Edycja Grand Prix” – Pływacka Majówka. Do startu w zawodach uprawnione są dzieci i zawodnicy współpracujący z klubami IUKS Jedynka i KS Posnania na mocy zawartego porozumienia o szkoleniu na dany rok. Program zawodów (orientacyjny): Piątek 11.05.                 – 8.00          – I blok zawodów; KLASY 5,6,7 i G,                              – zakończenie I bloku (około 9.00)          – 10.00        – II blok zawodów: klasy…

Czytaj dalej

Lippo – witaj w drużynie!

Maskotką ZSzOS nr 1 w Poznaniu został Lippo – wyjątkowy i niepowtarzalny. Sportowiec, świetny kumpel, ambitny uczeń. Maskotka będzie towarzyszyła uczniom na co dzień oraz będzie brała udział w ważnych uroczystościach i akcjach promujących szkołę.  Lippo. Jest częścią tej przestrzeni. Tworzy ten czas i to miejsce. Wytrwały i pełen pokory, dobrze odrabia wszystkie zadane mu lekcje. Potrafi mnożyć przyjaźń i dzielić koleżeńskie smutki. Pół na pół. Zna sporo słów, którymi można zagłuszyć drobną kłótnię i sprawić innym gęste radości. Lubi…

Czytaj dalej

„Wiem jak ratować życie”

W dniu 26 kwietnia 2018 odbyły się zajęcia przeprowadzone przez ratowników medycznych z uczniami klas siódmych Szkoły Podstawowej w ramach programu „Wiem jak ratować życie”. Jest to projekt edukacyjny Miasta Poznań, prowadzony przez Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, w ramach którego młodzież uczy się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Celem projektu jest praktyczne zaznajomienie uczniów z podstawami udzielania pierwszej pomocy. Chodzi też o przełamanie barier psychologicznych związanych z reagowaniem w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego. Zajęcia,…

Czytaj dalej

Mamy laureatów w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym!

W organizowanym przez ODK „Słońce” Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Zatrzymany w kadrze” nasi uczniowie zajęli w kategorii wiekowej I-III: I miejsce-Patrycja Porzyńska, III miejsce-Wojciech Potrymajło. W kategorii IV-VII I miejsce oraz Nagrodę Publiczności zdobyła Zosia Wiśniewska. Nagrodą dla laureatów był udział w warsztatach animacji w Telewizyjnym Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Do konkursu uczniów przygotowały p. D Rychlewicz, K.Wilczyńska, A. Nawrot i p. E. Fordońska Link do finału http://www.psmwinogrady.pl/domy-kultury/odk-slonce/5150-konkurs-plastyczny-rozstrzygniety Link do warsztatów animacji http://www.psmwinogrady.pl/domy-kultury/odk-slonce/5091-wlaureaci-naszego-konkursu-na-warsztatach-animacji

Czytaj dalej

Młodość, wolność  i taniec – „Footloose” w Teatrze Muzycznym

Uczestnicy „POPkulturalnych rozmów…” długo czekali na ten musical. Było warto! Doskonała choreografia, mistrzowskie interpretacje największych przebojów, wartko opowiedziana historia o sile młodzieńczej energii! Finałowa piosenka nucona była  przez wszystkich jeszcze bardzo długo po zakończeniu spektaklu. Teatr Muzyczny kolejny raz nie zawiódł. Katarzyna Szyszka – opiekun koła „POPkulturalne rozmowy…”

Czytaj dalej

Zwiedzamy, doświadczamy, przeżywamy, czyli ważne lekcje poza murami szkoły

Piękna pogoda i egzaminy gimnazjalne to świetna okazja do wyjścia z budynku szkoły i poszukania w przestrzeni miasta inspirujących miejsc na naukę. Uczniowie i uczennice klas 4c, 5a i 5b dobrze wykorzystali ten czas. Na film? – do kina studyjnego! Nieprzypadkowo na miejsce pokazu filmu „Nazywam się Cukinia” wybraliśmy Kino Pałacowe, które podobnie jak inne kina studyjne zaprasza na seanse bez zapachu pop-cornu.  Film jako dzieło sztuki wymaga przecież skupienia i zaangażowania widza. Jak zatem smakuje kino bez podjadania? Obejrzany…

Czytaj dalej

Kwiatki, bratki i stokrotki :)

Bratki są jednymi z najpopularniejszych kwiatów zdobiących parki, ogrody oraz balkony. Uczniowie klasy Ia i 1b postanowili sprawić, aby w naszych domach zrobiło się kolorowo. Zaopatrzeni w puszki, kolorowe naklejki, wstążki najpierw ozdobili „doniczki „, a później zasadzili w nich kwiaty. To była ciekawa lekcja przyrodnicza. Justyna Duda, Hanna Pawłowicz

Czytaj dalej

Teatr Cieni „Latarenka”.

Klasy 1b, 1a I 3d obejrzały kolejny raz cudowny spektakl w wykonaniu Teatru Cieni „Latarenka”. Teatr jak zawsze zachwycił nas wspaniałymi efektami i piosenkami. Spektakl to wierna adaptacja starej polskiej bajki Janiny Porazińskiej. Przedstawia dwie dziewuszki: dobrą i pracowitą oraz złą i leniwą. Dziewczynki przeżywają przygody w wiejskiej chacie oraz w niezwykłej, zaczarowanej krainie. Bajka uczy nas przede wszystkim odpowiedzialności oraz szacunku do ludzi jak i zwierząt. Dzieci po obejrzeniu spektaklu przekonały się, czym wynagradzana jest pracowitość, a co niestety…

Czytaj dalej

Klasa 1b i 2b w Muzeum Narodowym

Dzieci z klasy 1b I 2b wzięły udział w ciekawej lekcji muzealnej „W świecie arcydziełek”. Podczas zajęć zapoznały się z przestrzenią muzeum, materiałami i narzędziami artysty, a także tajnikami powstawania dzieła, poruszone zostały również podstawowe tematy malarskie. Dzieci dowiedziały się między innymi co to jest pejzaż, martwa natura, portret. Justyna Duda

Czytaj dalej

Matematyka na wesoło

Dziecko swoje zdolności matematyczne rozwija przez wiele lat, przechodząc z jednego poziomu do kolejnego. Jednak by było to możliwe potrzebuje dużo ćwiczeń praktycznych, szczególne w fazie początkowej. Najmłodsi nie opanują nawet najprostszej czynności matematycznej – liczenia, jeżeli nie będą mogli użyć zmysłu dotyku. Dlatego najlepsze efekty przynosi nauka poprzez manipulowanie przedmiotami. Takie rozwijanie zdolności logiczno – matematycznych jest wesoło i efektywne. Matematyka stanie się zabawą. Aleksandra Jankowska

Czytaj dalej

Warsztaty kulinarne

Szefowa poznańskiej restauracji Thanh ha przy ul. Szamarzewskiego 11, zaprosiła uczniów klasy 1c na warsztaty z kuchnią wietnamską. Przeprowadzone zostały praktyczne zajęcia pobudzające zmysł smaku. Zostały wykorzystane zdolności manualne i kreatywne myślenie uczestników. Przyrządzanie potraw sprawia zawsze wiele przyjemności i może być dla uczestników wspaniałą zabawą. Dla dzieci jest to pełna niespodzianek podróż kulinarna, na której mogli poznań egzotyczne smakołyki i potrawy. Dzieci poznały prawdziwe tajniki kuchni oraz zasady dobrych obyczajów przy stole. Samodzialnie tworzone sajgonki, można było bezpośrednio po…

Czytaj dalej

Zwiedzanie Stadionu Inea

Otwarty w 2010 roku po całkowitej modernizacji Stadion Miejski zajmuje obecnie ważne miejsce wśród poznańskich atrakcji turystycznych. Na co dzień gra tutaj drużyna Lecha Poznań, a podczas Euro 2012 swoje mecze rozgrywały drużyny z Irlandii, Włoch i Chorwacji. Klasy 5a, 5c i 6c wybrały się na wspólne zwiedzanie poznańskiej areny wraz z przewodnikiem. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc stadionu przy ulicy Bułgarskiej. Podczas wycieczki odwiedzili m.in. Salę Konferencyjną, gdzie dowiedzieli się jak przebiega konferencja prasowa, Szatnię Gości, Trybunę Prasową…

Czytaj dalej